Informator uniwersytecki

Blask
Projekt Peer Support IFMSA-Poland Oddział Lublin
Przyjazd w zupełnie nowe środowisko z inną kulturą, innym językiem może być trudny, właśnie dlatego w tym roku IFMSA-Poland Oddział Lublin, we współpracy z Biurem Obsługi Studentów Anglojęzycznych, przeprowadził projekt Peer Support dla studentów anglojęzycznych.
Kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, każdy chciałby się poradzić eksperta. Więc komu nowi studenci powinni zadać pytania dotyczące tego, jak wyglądają zajęcia, na co powinni uważać na uczelni, czy też gdzie mogą zjeść wspólny posiłek? Oczywiście doświadczonym studentom! Nasi członkowie z English Division chcieli pomóc nowym koleżankom i kolegom wkroczyć w nowy rozdział życia na naszej uczelni. Część z nich przyjeżdża na całe studia, inni tylko na kilka lat, ale niezależnie od tego, życie w kraju z zupełnie innymi zwyczajami i zasadami może niejednego przyprawić o ból głowy. Właśnie dlatego chcieliśmy im od samego początku pokazać, że wybór Lublina i naszej Alma Mater nie tylko był dobrym wyborem, ale nie będą go chcieli zmienić ani przez moment.
Foto
Głównym celem było zapoznanie „pierwszaków” z kampusem, pokazanie im miasta i przygotowanie do nauki, a to wszystko jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Przez ostatnie półtora tygodnia września zapewnialiśmy studentom atrakcje pokazując wiele uroków Lublina i naszej uczeni, służyliśmy radą i odpowiadaliśmy na pytania, a tych było nie mało (chociaż zaczęliśmy odpowiadać na nie odpowiednio wcześniej, dzięki możliwościom kontaktu internetowego). Podczas realizacji projektu napotykaliśmy niejedną przeszkodę, jak chociażby ogromne deszcze, które próbowały pokrzyżować plany i trzymać nas w domu całymi dniami, jednak wszystko udało się przemienić w początek lubelskiej przygody. Dzięki projektowi udało nam się nie tylko pokazać kampus i stare miasto Lublina, ale także zintegrować studentów i przełamać pierwsze lody w życiu tutaj. Pomimo trudnego czasu epidemii udało się przeprowadzić wszystkie nasze aktywności z zachowaniem wszelkich restrykcji epidemiologicznych. Jednak nie tylko nowi studenci cieszyli się projektem. Każdy z nas, organizatorów, miał okazję poznać nie tylko wspaniałych ludzi, ale wiele elementów kultury i tradycji wywodzących się z całego świata.
Projekt zakończył się ogromnym sukcesem! Skąd to wiemy? Wystarczy zapytać studentów, którzy wzięli w nim udział. Ich wątpliwości co do zajęć, uczelni i życia w Lublinie zostały rozwiane. Patrząc na to jak energetycznie projekt został przyjęty, już nie możemy doczekać się przyszłego roku, żeby przeprowadzić go po raz kolejny!

Agle saal milenge!


autor: Marta Gędek, IFMSA-Poland Oddział Lublin


kontakt