Informator uniwersytecki

Blask
Nowe akcje Centrum Wolontariatu
Centrum Wolontariatu zrzesza zarówno studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jak i jego sympatyków. Zastanawia Was jakie działania podejmujemy, jak funkcjonujemy w dobie obecnej sytuacji epidemicznej, a może chcecie do nas dołączyć?

Od lat zajmujemy się szeroko pojętą działalnością charytatywną na rzecz potrzebujących ludzi i zwierząt. Wszystkich naszych wolontariuszy łączy chęć niesienia pomocy i serce wrażliwe na potrzeby innych. Staramy się stawiać czoła wyzwaniom, wychodzić z nowymi inicjatywami i bardzo cieszy nas pozytywny odzew ze strony społeczności akademickiej na nasze działania.

W tym roku akademickim nasze akcje były zgoła inne od tych, które mieliśmy w zwyczaju przeprowadzać. Sytuacja związana z pojawieniem się pandemii zmieniła życie każdego z nas. Zostaliśmy jednak bardzo miło zaskoczeni, że w tym chaosie ludzie wciąż mają potrzebę serca i chęć do niesienia pomocy innym.

WOLONTARIAT MEDYCZNY
Nasze działania rozszerzyliśmy od listopada tego roku podejmując się koordynacji Wolontariatu Medycznego UMLubu. W jego skład wchodzi prawie 400 chętnych wolontariuszy z kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i innych w tym studenci English Division. Wolontariusze stanowią pomoc dla personelu medycznego na wielu płaszczyznach w zależności od charakteru i potrzeb danej jednostki. Obecnie wspomagamy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie w kontakcie z ozdrowieńcami poszukując potencjalnych dawców osocza, jak również w kontakcie z krwiodawcami grupy 0- zachęcając do oddania krwi, której niestety stale jest niewystarczająco. Nasi wolontariusze wspierają swoją pomocą również oddział hematoonkologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Tam opiekują i bawią się z małymi pacjentami. Ich pomoc przy karmieniu, higienie czy podstawowych zabiegach pielęgniarskich jest dużym odciążeniem dla personelu medycznego, w czasach kiedy każda para rąk się przydaje.

SŁODKA PACZKA
Kolejną nowością wśród naszych akcji była „Słodka paczka”, która stanowiła odpowiednik świątecznego kiermaszu ciast przy zachowaniu wszelkich obostrzeń epidemiologicznych. „Szlachetna Paczka” na UMLubie jest również koordynowana przez naszych wolontariuszy. (Więcej na temat „Szlachetnej Paczki” przeczytacie w oddzielnym artykule)
Centrum Wolontariatu
WAMPIRIADA
Włączamy się również w inne akcje jak na przykład “Wampiriada” – prowadzoną z lubelskim RCKiK. W ramach tej akcji każdy chętny, dopuszczony przez lekarza, może na terenie naszego Uniwersytetu oddać bezcenny dar jakim jest krew.

Mamy nadzieje, że udało nam się przybliżyć Wam nasze działania, a może nawet zachęciliśmy do włączenia się do Centrum Wolontariatu. Jeśli tak, zapraszamy Was na naszą stronę na Facebook’u @CentrumWolontariatuUMlub i obserwowania naszego profilu na instagramie @centrumwolontariatu. Pamiętajcie, razem możemy więcej!

autor: Kacper Michta, wolontariusz, student IV roku kierunku lekarskiego

© 2021 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie