numer 005
marzec 2021

Pomyśl co dalej...

Jak co roku o tej porze ruszyły „Spotkania z Medycznym Rynkiem Pracy”. To cykl wykładów i spotkań ze specjalistami, mający przybliżyć naszych studentów do rynku pracy. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu koordynatorów poszczególnych kierunków kształcenia udało się zaprosić specjalistów z  poszczególnych dziedzin medycyny. W ramach zorganizowanych przez Biuro Karier webinarów, dzielą się oni wiedzą, doświadczeniem oraz opowiadają o swoich często nieoczywistych ścieżkach kariery.

Za nami już bardzo ciekawe spotkanie z przedstawicielką Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące podejmowania specjalizacji po kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, najczęstszych błędów popełnianych podczas aplikowania na specjalizacje oraz zmian w przepisach istotnych dla osób kończących kierunki medyczne. Webinar spotkał się z dużym zainteresowaniem, co nas, jako organizatorów, utwierdza w przekonaniu o konieczności organizacji tego typu wydarzeń.

Plakat zapowiadający spotkania z medycznym rynkiem pracy
Olga Padała, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lekarz w trakcie specjalizacji z psychiatrii, od listopada pracująca na oddziale psychiatrycznym dla osób chorych na COVID-19, podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat komunikacji z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi. Temat trudny, aczkolwiek bardzo przydatny w wielu zawodach - nie tylko medycznych. Przekazana w bardzo przystępny sposób wiedza pozwoliła studentom różnych kierunków zweryfikować swoje umiejętności komunikacyjne z tego rodzaju pacjentem. Warto podkreślić, że pani Olga w wolnym czasie nagrywa podcasty, w których dzieli się wiedzą i anegdotami z życia młodego psychiatry. Można je znaleźć na YouTube i Spotify pod nazwą „Pani Psychiatrzyni”.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także spotkanie prowadzone przez Mariusza Wiktorowicza - Naczelnika Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Podczas webinaru zostały omówione podstawy prawne podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczych, rodzaje działalności gospodarczych, sposoby tworzenia biznes planu, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności oraz instytucje wspierające przedsiębiorczość. Spotkanie stanowiło swego rodzaju „pigułkę na start” w stronę  własnego biznesu w branży medycznej.

Webinar „Komunikacja z pacjentem uzależnionym – jak rozpoznać i postępować” poprowadzony przez dr n. med. Aleksandra Radoń – psychoterapeutę, terapeutę uzależnień, pokazał naszym studentom jak rozpoznać uzależnienia oraz jak postępować w przypadku jego stwierdzenia, a także jakie są podstawowe zasady w komunikacji z osobą uzależnioną oraz jego rodziną. Spotkanie dało okazję do dyskusji dotyczącej współpracy specjalistów, objawów i innych zagadnień dotyczących kwestii uzależnień.
zestawienie plakatów SMRP

Co w najbliższych planach?

  • Praktyczne metody postępowania i skuteczne rozwiązania w leczeniu przypadków periodontologiczno-protetycznych - wzrost komfortu lekarza, zadowolenia pacjenta i efektu leczenia,
  • Rozwój leku badanego - od cząsteczki do wprowadzenia na rynek,
  • Panel dyskusyjny „Indywidualna praktyka dietetyczna w warunkach pandemii Covid-19 – szanse i wyzwania”,
  • Biomedycna - ścieżki kariery kierunku przyszłości,
  • Pacjent z zaleceniem nowego leku w nadciśnieniu tętniczym,
  • Profesjonalna higienizacja pacjenta - najnowszy protokół zarządzania biofilmem,
  • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – wybrane aspekty pracy ratownika medycznego,
  • Komunikacja z pacjentem onkologicznym – przekazywanie informacji trudnych.

Ale to jeszcze nie wszystko, śledźcie profil Biura Karier na Facebooku oraz Instagramie!

Joanna Tęsna
Biuro Karier

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie