numer 006
kwiecień 2021

Virtual International Conference – Designing the Future SESAM

W dniach 14-16.04.2021 odbyła się 26th Virtual International Conference – Designing the Future SESAM (Konferencja Stowarzyszenia Europejskich Centrów Symulacji Medycznej). Czynni i bierni uczestnicy Konferencji pochodzili z 51 krajów, także spoza naszego kontynentu. Łącznie przedstawiono aż 184 prace badawcze, w tym również z Polski. Językiem obowiązującym był język angielski, natomiast 2 sesje odbyły w języku hiszpańskim.

SESAM welcome - slajd
Każdego dnia konferencję rozpoczynał wykład plenarny, a następnie uczestnicy mieli do wyboru różne aktywności: warsztaty (niestety z limitem dostępnych miejsc), sesje ustne czy prezentacje firm. Wybór nie należał do najłatwiejszych, ponieważ wszystkie sesje były prowadzone równolegle. Ułatwieniem była możliwość wcześniejszego przeczytania streszczenia pracy, a także obejrzenia nagranej prezentacji. 
zrzut ekranu SESAM
Wydarzenie rozpoczął rewelacyjny wykład prof. Cristiny Diaz-Navarro z Royal College of Anesthetists (Wielka Brytania) na temat narzędzia TALK — debrifingu w opiece medycznej i klinicznej nauce zawodu lekarza. We wprowadzeniu do wykładu wspomniano, iż pomysł TALK narodził się w trakcie konferencji SESAM w Poznaniu w 2014 roku, a wersję roboczą spisano na chusteczce papierowej. Rok późnej, w Belfaście, przedstawiono zostały już konkretne zasady metody debrifingu.

Głoszone prace opisywały szerokie możliwości zastosowania symulacji w medycynie zabiegowej i niezabiegowej, zarówno w dydaktyce jaki w pracy klinicznej z pacjentem. Zaprezentowano różne, niekiedy bardzo zaawansowane technologicznie narzędzia wirtualne jak np.: cube room czy okulary VR. Wykorzystanie techniki symulacyjnej pokazano również w przeddyplomowym nauczaniu stomatologii.
TALK
Na Uniwersytecie w Madrycie studenci wykorzystują do nauki specjalną aplikację dostępną w telefonie komórkowym. Dzięki temu mają możliwość nauczenia się pełnej obsługi symulatorów przed rozpoczęciem zajęć, a także mogą "pracować" w wirtualnym gabinecie stomatologicznym. Studenci dzięki specjalnej aplikacji i czytnikowi ruchów mogą „wejść” do gabinetu, zająć swoje miejsce, wybrać potrzebne narzędzia i rozpocząć pracę w świecie wirtualnym. Program umożliwia ustawienie różnych zachowań pacjentów tak, żeby jak najbardziej oddać realizm sytuacji. Niestety taka aplikacja jest dostępna na razie tylko w Hiszpanii.

Na zakończenie swój wykład wygłosił Marc Priestley — były mechanik Formuły 1, który opowiedział jak praca w warunkach symulowanych ma wpływ na zachowania w realnym życiu, podkreślając, że podstawą dobrego wykonywania każdego zadania jest precyzyjna organizacja pracy, ciągłe doskonalenie, trening i eliminacja błędów. Zwrócił również uwagę na znaczenie każdego członka zespołu w osiąganiu założonego celu. Swój wykład zobrazował niewiarygodnymi filmami ze świata sportu, m.in. ze zmiany kół podczas wyścigów Formuły 1 — rekord 1,23 sekundy (!).
wirtualne praktyki

Kolejna Konferencja odbędzie się już za rok, w Sewilli. Mamy gorącą nadzieję, że następne spotkanie odbędzie się już tradycyjnie "na żywo", co pozwoli jeszcze pełniej uczestniczyć w tak fascynującym wydarzeniu jakim był tegoroczny SESAM.

dr n. med. Beata Piórkowska-Skrabucha
dr n. med. Leszek Szalewski

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie