numer 008
październik 2021
3

Międzynarodowy Konkurs dla Studentów Stomatologii

górka 2

Od kilku lat dzięki inicjatywie i zaangażowaniu dr n.med. Bożeny Tarczydło oraz przychylności Władz Uczelni studenci V roku stomatologii naszego Uniwersytetu uczestniczą w Międzynarodowym Konkursie dla Studentów Stomatologii "Jules Allemand Trophy. Anatomic and chromatic restoration of natural tooth following five dimension of colour." Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny realizowany od 2004 roku oparty na współpracy z Università degli Studi "G. d'Annunzio" Chieti – Pescara, Semmelweis University MEDICINE AND HEALTH SCIENCES Budapest, Charles University of Praque oraz Insieme academy i Micerium. Początkowo obejmował swym zasięgiem nieliczne kraje, a obecnie biorą w nim udział studenci z 89 uniwersytetów z 23 krajów Europy.

gorka1

Studenci rywalizują w dziedzinie odtwórczej stomatologii estetycznej z zastosowaniem anatomicznej techniki warstwowej Lorenzo Vaniniego. Poszczególne etapy konkursu poprzedzone są wykładami, warsztatami i ćwiczeniami pod opieką koordynatorów dr n.med. Bożeny Tarczydło i dr n.med. Mirosława Orłowskiego z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej z Endodoncja. Laureat etapu wewnątrzuczelnianego rywalizuje w etapie II -ogólnopolskim, którego zwycięzca reprezentuje Polskę we Włoszech na Finale Międzynarodowym. Główną nagrodą jest trzymiesięczny staż w Università degli Studi "G. d'Annunzio" Chieti – Pescara we Włoszech.

Emilia Klimek laureatka uczelnianego etapu konkursu tak o nim pisze: "Udział w konkursie Jules Allemand Trophy jest początkiem pasjonującej przygody ze stomatologią estetyczną. Kurs przeprowadzony przez dr n. med. Bożenę Tarczydło i dr n. med. Mirosława Orłowski z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją UM w Lublinie pozwolił nam odkryć, że możemy wykonywać piękne, naturalnie wyglądające wypełnienia, odbudowywać zęby w taki sposób, aby dawać ludziom piękny uśmiech. Stomatologia estetyczna jest sztuką odwzorowania natury, której piękno zdumiewa mnie każdego dnia. Konkurs daje możliwość rozwoju oraz poznania inspirujących ludzi, dlatego z pewnością warto wziąć w nim udział."

Z dumą informujemy, że w tym roku zwycięzcą ogólnopolskiego etapu Międzynarodowego Konkursu dla Studentów Stomatologii, Jules Allemand Trophy, został Piotr Górka, student Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Gratulujemy!
górya4

dr n. med. Bożena Tarczydło
Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie