numer 008
październik 2021
3

Konkurs dla młodzieży „Moja przyszłość w medycynie”

Zorganizowany w marcu konkurs został ciepło odebrany przez lubelską młodzież - komisja konkursowa otrzymała wiele prac z dziedzin literackich oraz plastycznych.

Rektor, nauczyciele oraz laureaci konkursu dla szkół

Co sprawiło, że zdecydowaliście się Państwo na udział w konkursie?

Julia Skiba: Lubię brać udział w różnych aktywnościach tego typu; zmuszają mnie do pomyślenia nad sobą lub nad jakimś szerszym problemem. Hasło konkursu było ogólne, można było także samodzielnie wybrać formę oraz technikę. Zachęciło mnie to do zebrania myśli i przelania ich na papier. Nie ukrywam, że moja klasa była bardzo zachęcana również przez wychowawcę - profil biologiczno-chemiczny zobowiązuje.

Łukasz Belina: W konkursie wziąłem udział przez przypadek - dowiedziałem się o nim od nauczycielki. Myśląc o lekarzach i ich pracy przyszła mi do głowy wizja rysunku, który wykonałem.

Jeśli wiążecie Państwo przyszłość ze ścieżkami dotyczącymi medycyny, jakie z nich bierzecie pod uwagę?

JS: Na ten moment najbardziej zainteresowana jestem studiami lekarskimi, po których chciałabym skierować się w stronę neurologii. Mam nadzieję na pracę zarówno z pacjentami jak i nad publikacjami naukowymi.

ŁB: Kiedyś myślałem nad medycyną; konkretnie, chciałem zostać chirurgiem plastycznym. W ostatnich latach ta myśl jednak mnie opuściła, gdyż odnalazłem swoją prawdziwą pasję, jaką jest tatuowanie.

Skąd czerpiecie Państwo inspiracje do twórczości?

JS: Nie wiem, czy można nazwać to inspiracją - zaczyna się od pojedynczej myśli, dzięki której powstają kolejne. Później nagle czuję, że powinnam sobie to zapisać albo zapamiętać i bardzo często takie sytuacje dają mi gotowy tekst lub pomysł.

ŁB: Inspiracje czerpię z życia codziennego. Każdego dnia dzieje się coś nowego - zdobywam nowe doświadczenia, przeżywam nowe uczucia, obserwuję nowe rzeczy.

Jakim doświadczeniem był dla Państwa udział w konkursie zorganizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie?

JS: Konkurs na pewno pozwolił mi uporządkować sobie w głowie to, czego tak naprawdę chcę; dzięki niemu pierwszy raz głośno powiedziałam, że chciałabym zostać lekarzem. Nie wiedziałam, jak moja praca zostanie odebrana przez co towarzyszył mi stres, jednak cieszę się, że zarówno moi bliscy jak i osoby oceniające miały o niej pozytywne zdanie.

ŁB: Udział w konkursie był dla mnie pozytywnym doświadczeniem. Wygrana dała mi wiarę w siebie i moją pasję. Pokazała także, że powinienem wierzyć w siebie i dążyć do wyznaczonych celów.


Zdjęcia i rozmowa: Aleksandra Kaźmierczak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie