„Jak co roku zadziwia mnie wiedza i umiejętności dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy.” - Rozmowa z dr n. med. Mają Chrzanowską-Wąsik, która prowadziła zajęcia "Mały Ratownik-Wielki Bohater".

" > Centrum Symulacji Medycznej dla najmłodszych
numer 009
listopad 2021

Centrum Symulacji Medycznej dla najmłodszych

Jedną z licznych atrakcji w ramach tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki były warsztaty udzielania pierwszej pomocy dla dzieci. W Centrum Symulacji Medycznej dzięki wykorzystaniu nowoczesnych symulatorów uczniowie mogli zdobyć praktyczne umiejętności ratujące życie. O tym jak wyglądały te spotkania rozmawialiśmy z dr n. med. Mają Chrzanowską Wąsik z Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
źródło:sp20.lublin.eu
Ile dzieci i w jakim wieku wzięło udział w zajęciach?

Chęć wzięcia udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Nauki w ramach projektu "Mały Ratownik-Wielki Bohater" zgłosiły 2 klasy szkoły podstawowej (klasa 1 i 3) oraz oddział przedszkolny, dzieci w wieku 5-6 lat. Była to grupa 60 dzieci wraz z opiekunami - nauczycielami i rodzicami. W tym roku tak jak zawsze od wielu lat, w ramach Festiwalu Nauki zorganizowałam zajęcia dla dzieci najmłodszych w wieku przedszkolnym oraz klas 1-3.

Czego można było nauczyć się na zajęciach?

Projekty przygotowywane przeze mnie na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Nauki od wielu lat opierają się na oswajaniu najmłodszych z problematyką udzielania pierwszej pomocy. Na zajęciach wykorzystuję wrodzoną ciekawość i entuzjazm dzieci do poznawania nowych rzeczy oraz ogromną chęć do nauki poprzez zabawę. W ciągu ostatnich kilku lat na moich zajęciach dzieci uczyły się zachowań w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia takich jak: urazy kończyn, omdlenia, wypadek komunikacyjny, atak psa, uczyły się wykonywania podstawowych czynności resuscytacyjnych z wykorzystaniem fantomów.

W tym roku szczególne emocje wzbudziły ćwiczenia z wykorzystaniem Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych. Dzieci świetnie radziły sobie z nowym urządzeniem nie wykazując zupełnie strachu; bardzo szybko nauczyły się obsługi wykazując wręcz niesamowitą samodzielnością i odwagą. Jak co roku zadziwia mnie wiedza i umiejętności dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jak same opowiadają, wiedzę czerpią... z telewizyjnych filmów o tematyce medycznej oraz z różnorodnych zajęć przeprowadzanych w szkołach i przedszkolach, a także udziału w festynach i prezentacjach gdzie mogą ćwiczyć na fantomach.

W ramach tegorocznej edycji dzieci zwiedziły również sale wysokiej wierności w Centrum Symulacji. Pokazane nowoczesne, zaawansowane fantomy wywołały swoisty entuzjazm wśród wszystkich nie tylko wśród dzieci.
przedszkolaki w CSM
Łatwiej pracuje się ze studentami czy młodszymi dziećmi?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Medycznym mamy do czynienia z człowiekiem dorosłym, w jakimś stopniu ukształtowanym, który jest w tym miejscu w bardzo konkretnym celu. Spotkania z dziećmi najmłodszymi, nawet jeśli mają na celu naukę są prowadzone w sposób "luźny", oparty na zabawie. Ale w obu grupach wiekowych chęć poznania nowych tematów jest ogromna. Największa różnica polega na umiejętności skupienia i możliwościach zachowania spokoju w czasie zajęć. Po kilku edycjach projektów w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki mogę stwierdzić, że wysiłek włożony w zajęcia z dziećmi jest bardzo duży, już po godzinie zajęć z nimi jestem bardzo zmęczona ale jest to zmęczenie pozytywne. Kreatywność dzieci, ich zapał i energia wciąż niezmiennie zachęcają mnie do spotkań z nimi w kolejnych latach.

Jak ocenia Pani samą inicjatywę Lubelskiego Festiwalu Nauki?

Lubelski Festiwal Nauki jest od wielu lat największą imprezą promującą naukę i kulturę w województwie. Niekiedy jest to jedyna droga spotkania z największymi instytucjami naukowymi dla ogółu społeczeństwa. To inicjatywa niezmiernie ważna jako spotkanie z kulturą i osiągnięciami naukowymi, innowacyjnością często niedostępnymi na co dzień. Różnorodność tematów i projektów, proponowana w ciągu tych kilku dni jest wręcz niesamowita. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i wykształcenia. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach inicjatywa festiwalu się nie zmieni, będziemy chcieli docierać do jak największej grupy społeczeństwa udowadniając, że nauka ma sens bez względu na granice, poglądy i bogactwo a poziom festiwalu jak i wysokie zainteresowanie tylko wzrosną.

z dr n. med. Mają Chrzanowską rozmawiała Aleksandra Klimek

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie