numer 010
grudzień 2021
4

MINIATURA 5 - dr n. med. Sebastian Marciniak

MINIATURA 5 - „Określenie wpływu kwasu kynureninowego na procesy zapalne w translacyjnym modelu sarkopenii in vitro”.

 Dr n. med. Sebastian Marciniak z Zakładu Farmakologii Wydziału Nauk o Zdrowiu otrzymał dofinansowanie działania naukowego Miniatura 5 pt.: „Określenie wpływu kwasu kynureninowego na procesy zapalne w translacyjnym modelu sarkopenii in vitro”.
dr n. med. Sebastian Marciniak na tle czerwonej, podrapanej ściany
dr n. med. Sebastian Marciniak, Zakład Farmakologii Wydziału Nauk o Zdrowiu
Cel działania naukowego

Celem pracy będzie wstępne zbadanie wpływu kwasu kynureninowego (KYNA)  na procesy zapalne komórek mięśniowych, co w dalszych etapach pozwoli na zbadanie działania KYNA na poziomie molekularnym.

Dlaczego ten temat jest ważny?

Sarkopenia polega na zmniejszeniu masy i siły mięśniowej u osób po 40-tym roku życia. Jej objawami są m.in. osłabienie mięśniowe, chudnięcie, apatia lub depresja. Wiele dotychczas stosowanych leków nie wykazało dostatecznej skuteczności w terapii tego schorzenia. Poszukiwanie nowych substancji  możliwych do zastosowania w uszkodzeniu komórek mięśni jest więc cały czas aktualne.

W ostatnich latach pojawiły się przesłanki wskazujące na znaczną rolę mięśni szkieletowych w przemianach tryptofanu na szlaku kynureninowym. Natomiast wpływ metabolitów, które powstają w tym szlaku na procesy zapalne w mięśniach szkieletowych jest bardzo słabo poznany.
C2C12 - pod mikroskopem
C2C12
Wywołanie stanu zapalnego przy pomocy translacyjnego modelu sarkopenii z wykorzystaniem LPS odzwierciedla proces zwany „Iinflamaging” i na poziomie komórkowym skutkuje m.in. aktywacją białkowego receptora TLR4, co prowadzi w rezultacie do procesu autofagii komórkowej, zwiększenia poziomu prozapalnych cytokin i chemokin oraz apoptozy i nekrozy.

Badania będą prowadzone na mysich mioblastach linii C2C12. Do wywołania uszkodzenia komórek zostanie użyty lipopolisacharyd (LPS), czynnik zapalny obecny w organizmie człowieka w zwiększonym stężeniu w okresie starzenia się.

o projekcie opowiedział: dr n. med. Sebastian Marciniak z Zakładu Farmakologii Wydziału Nauk o Zdrowiu

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie