numer 010
grudzień 2021
7

Polskie Towarzystwo Gerontologiczne

Polskie Towarzystwo Gerontologiczne (PTG) jest to interdyscyplinarne stowarzyszenie naukowców i praktyków, organizatorów ochrony zdrowia i pomocy społecznej w ramach którego współpracuje kilkuset członków prezentujących rozmaite dyscypliny naukowe – medycynę, socjologię, politykę społeczną, pielęgniarstwo, ekonomię, demografię, pracę socjalną, psychologię i wiele innych. Skupieni są oni w 14 oddziałach wojewódzkich i dwóch sekcjach: Gerontologii Doświadczalnej i Rehabilitacji.
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński
Obecnie Przewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego jest prof. dr hab. med. Katarzyna Wieczorowska - Tobis. Natomiast ja pełnię funkcję Członka Zarządu Głównego jako pierwszy pielęgniarz w historii Towarzystwa.
PTG podejmuje wiele inicjatyw mających na celu popularyzowanie wiedzy gerontologicznej. Utrwaliła się m.in. tradycja ogłaszania konkursów naukowych na prace doktorskie i prace magisterskie z dziedziny gerontologii i geriatrii. Organizowane są ogólnopolskie zjazdy naukowe odbywające się co 4 lata oraz coroczne konferencje naukowe organizowane przez poszczególne oddziały regionalne Towarzystwa. Wydawane jest również oficjalne czasopismo „Gerontologia Polska” które ma charakter edukacyjny i informacyjny. Prowadzonych jest również wiele inicjatyw lokalnych np. na terenie Poznania Punkt Farmaceutyczny dla seniorów. Towarzystwo dostarcza również wiedzy dla praktyków ochrony zdrowia i pomocy społecznej, polityków i decydentów poprzez stymulowanie, rozwijanie i upowszechnianie projektów badawczych, edukacyjnych, zdrowotnych, jak i opracowywanie ekspertyz i standardów.
dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie