numer 012
marzec 2022
11

Wystawa zdjęć autorstwa Michała Czachura

Zaproszenie na wystawę zdjęć autorstwa Michała Czachura w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ul. Szkolna 18 – I piętro, Strefa Relaksu.

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć pt. „Pasje: z perspektywy kajaka” autorstwa pana Michała Czachura, pracownika Biblioteki. Zdjęcia te pokazują piękno przyrody widzianej wrażliwym okiem artysty i zapalonego kajakarza. Wystawa będzie dostępna do końca marca 2022 r.
dwa kajaki płyną po rzece pełnej szuwarów
zdjęcie: Michał Czachur, Biblioteka Główna UM w Lublinie
Sam autor o swojej wystawie napisał:
"Do kajaka pierwszy raz wsiadłem jako dziecko. Były to niedzielne wycieczki z siostrą po Zalewie Zemborzyckim. Dopłynięcie do Rękawa i ujścia Bystrzycy robiło na mnie wielkie wrażenie. Po latach ponownie siostra namówiła mnie na spływ z Lubelskim Klubem Turystyki Kajakowej „Ciernik”. Pamiętam swoją pierwszą majówkę w 2004 r. Zaczęliśmy na rzece Kostrzyń, lewym dopływie Liwca, mocno meandrująca, zawalona drzewami mała rzeczka dała mi wtedy w kość. Kolejne dni to Liwiec i Bug, po którym przejechaliśmy na Ogólnopolski Spływ Majówkowy po Świdrze. Wtedy wiedziałem, że połknąłem bakcyla.

Kolejne lata zapuszczałem się coraz dalej na wschód. Zakochałem się w Polesiu Ukraińskim i Białoruskim. Umiejętności kajakowe szlifując na zwałkowych rzekach Ziemi Lubelskiej i Podlasia odkryłem, że tuż za miastem może być egzotycznie. Przyszła też chęć sprawdzić się na morzu – Adriatyk był wietrzny, Morze Czarne paliło słońcem, najpiękniejszy okazał się rodzimy Bałtyk.

Wiosłowanie i turystyka kajakowa jest dla mnie czymś więcej niż pasją, to sposób na życie. Aktywnie spędzony czas na łonie przyrody, wieczorne ognisko w gronie przyjaciół pozwalają mi odpocząć. Nieważne czy jest to daleka, trzytygodniowa wyprawa do Chorwacji, do której przygotowania mogą trwać nawet pół roku. Czy to spontaniczny, weekendowy wypad na Wieprz lub Bystrzycę. Morskie ciężkie pływanie czy leniwa włóczęga po rozlewiskach Polesia. Satysfakcja jest zawsze taka sama."


Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Głównej UM w Lublinie i do obejrzenia tych pięknych fotografii. Jednocześnie mamy propozycję dla każdego pasjonata fotografii - zapraszamy zainteresowanych (Studentów, Doktorantów i Pracowników naszego Uniwersytetu) do zaprezentowania  formie wystawy w Bibliotece swoich własnych prac fotograficznych, na dowolny temat. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się mailowo: anastazja.karpinska@umlub.pl.

Cytowany tekst i zdjęcie: Michał Czachur, Biblioteka Główna UM w Lublinie

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie