numer 013
kwiecień 2022
3

Dla Kandydata
Ratownictwa Medycznego

Dziś kolejna odsłona cyklu „DLA KANDYDATA”. Poniżej przedstawiamy garść informacji nt. kierunku ratownictwo medyczne.

Z PERSPEKTYWY STUDENTA

Na kilka pytań zgodziła się odpowiedzieć studentka II roku ratownictwa medycznego Aleksandra Węgorzewska.
1.      Czego się spodziewałaś, wybierając ten kierunek, a jak jest w rzeczywistości?

Aleksandra Węgorzewska: Wybierając Ratownictwo Medyczne spodziewałam się dużej ilości zajęć praktycznych oraz bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nie myliłam się, studia na tym kierunku to czysta praktyka.

2.      Czego się obawiałaś niepotrzebnie lub potrzebnie?

AW: Przed rozpoczęciem pierwszego roku akademickiego obawiałam się ogromu wiedzy koniecznej do przyswojenia. Bo przecież kiedy w grę wchodzi walka o ludzkie życie, nie ma miejsca na brak kompetencji. Studiowanie udowodniło mi jednak, że jeżeli zajmujemy się czymś co nas prawdziwie fascynuje i ciekawi – nauka staje się czystą przyjemnością, a każdy przypadek medyczny – motywacją do dalszego zgłębiania danej tematyki.

3.      Czy masz już plany na pracę po  studiach?

AW: Ciężko stwierdzić, czy mój plan na pracę po studiach jest już jasno ukierunkowany. Ratownictwo Medyczne daje możliwości obrania różnych ścieżek zawodowych. Po licznych zajęciach na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym mogę zdecydowanie powiedzieć, że odnalazłabym się w tym miejscu pracy. Z  niecierpliwością czekam jednak na pierwsze praktyki w Zespołach Ratownictwa Medycznego, by poznać również ten, jakże fascynujący element Ratownictwa. Myślę, że dopiero pod koniec studiów, po sprawdzeniu swoich sił we wszystkich odsłonach zawodu Ratownika Medycznego, będę w stanie jednoznacznie określić swoje preferencje dotyczące przyszłej, wymarzonej pracy.
4.      Co Cię najbardziej zaskoczyło?

Na studiach najbardziej zaskoczyło mnie, jak szybko nabyte umiejętności mogliśmy wykorzystać w  praktyce. Już na pierwszym roku rozpoczęliśmy zajęcia na SOR – gdzie czekał nas prawdziwy życiowy egzamin z wykonywania iniekcji, pobierania krwi do badań, podawania leków oraz wielu innych medycznych czynności ratunkowych.
1.      Gdybyś  mogła cofnąć się w czasie, co byś sobie poradziła przed wystartowaniem na ten kierunek?

Co poradziłabym sobie, gdybym mogła cofnąć się do czasów sprzed wystartowania na studia? Otóż to, by skrupulatnie powtarzać materiał. W czasach tak szczegółowej i bogatej medycyny ciężko jest dokładnie pamiętać wszystkie nabywane przez lata informacje. Jak sama nazwa wskazuje - studia polegają na studiowaniu, czyli ciągłym zgłębianiu, aktualizowaniu oraz odświeżaniu wiedzy.

2.      Jak według Ciebie ten kierunek może przysłużyć się społeczeństwu/czy mają jakąś misję?

Sądzę, że Ratownictwo Medyczne jest jednocześnie niedocenianą, jak również niesamowicie potrzebną społeczeństwu dziedziną medycyny. Zawód Ratownika Medycznego można porównać do swego rodzaju misji. Przy każdym przypadku Medyk musi wykazać się ogromną odpowiedzialnością, szybkością podejmowania trafnych decyzji oraz umiejętnością zachowania zimnej krwi w często niezwykle ciężkich sytuacjach.

3.      Skąd pomysł na studiowanie tego kierunku?

Dlaczego wybrałam akurat Ratownictwo Medyczne? Można by stwierdzić, że to Ratownictwo wybrało mnie. Będąc jeszcze dzieckiem wielokrotnie przydarzyło mi się być świadkiem wypadku drogowego i  jako pierwsza osoba udzielać pierwszej pomocy. Rozpoczynając te studia pragnęłam zwiększyć zakres swoich umiejętności oraz kwalifikacji udzielania pomocy. Dziś wiem, że nie mogłam lepiej trafić. Możliwość ratowania ludzkiego życia daje mi ogromną satysfakcję oraz poczucie spełnienia.

4.      Dlaczego wybrałaś akurat UMLub?

Mój wybór uczelni był prosty. Uniwersytet Medyczny w Lublinie słynie z opinii Alma Mater stawiającej na rozwój. Zajęcia prowadzone są przez osoby aktywne zawodowo. Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej pozwala na odtwarzanie niesamowicie realistycznych pozoracji. Możliwość odbywania ćwiczeń w wielu szpitalach sprawia, że studenci nabierają obycia ze specyfiką pracy różnych placówek. Szukając dodatkowych możliwości należy zwrócić uwagę na działalność Studenckich Kół Naukowych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście doskonale wiem, jak istotne jest edukowanie społeczeństwa z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Bycie członkiem SKN Ratownictwa Medycznego pozwala mi na uczestniczenie w licznych szkoleniach oraz warsztatach.
SZANSE ROZWOJU W TRAKCIE STUDIÓW 

Przy Samodzielnej Pracowni Medycznych Czynności Ratunkowych funkcjonuje Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego. Działa ono na wielu płaszczyznach. Zajmujemy się m.in.: zabezpieczeniami medycznymi imprez masowych, szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy, współorganizowaniem kursów, warsztatów oraz konferencji studenckich. Ponadto angażujemy się we wszelkie akcje charytatywne, a swoje umiejętności praktyczne doskonalimy w ramach zajęć dodatkowych w SOR. Działalność naszego SKN można śledzić na takich platformach, jak Instagram oraz Facebook.

Osoby zainteresowane Ratownictwem Medycznym i chcące poszerzać zakres swoich kompetencji zachęcamy do dołączenia do naszego Teamu!

 

MOŻLIWOŚCI PODEJMOWANIA PRACY

Absolwent jest przygotowany do pracy w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego: w  Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Zespołach Ratownictwa Medycznego, Lotniczych Zespołach Ratownictwa Medycznego, Dyspozytorniach Medycznych oraz jednostkach współpracujących z  systemem: WOPR, TOPR, GOPR, Policja, Straż Pożarna i wojsko. Może także zabezpieczać pod kątem medycznym obozy, kolonie, imprezy masowe.

Kierunek Ratownictwo medyczne prowadzony na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie uzyskał Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością”. Stanowi to dowód uznania dla zaprojektowanej i  wdrażanej na certyfikowanym kierunku studiów koncepcji kształcenia, która posiada cechy innowacyjne. Jest dostosowana do potrzeb rynku pracy i oczekiwań otoczenia społeczno-gospodarczego Uczelni oraz umożliwia przekazywanie studentom aktualnej wiedzy medycznej, jak również kreowanie umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców.
WARUNKI REKRUTACJI

Podstawą przyjęcia na studia pierwszego stopnia na kierunek ratownictwo medyczne jest spełnienie warunków rekrutacji, obejmujących wyniki uzyskane z dwóch przedmiotów do wyboru: biologia, język obcy nowożytny (część ustna lub pisemna) lub matematyka zdawane na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Kandydaci są kwalifikowani według następujących zasad:

1.      wynik egzaminu maturalnego, wyrażony w procentach należy przeliczyć na punkty według zasady 1% = 1 punkt,

2.      wynik egzaminu maturalnego z przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym zostanie przeliczony według zasady: 1% z poziomu rozszerzonego = 2 punkty,

3.      maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania na kierunek ratownictwo medyczne wynosi 400 (po 200 punktów z każdego przedmiotu).

 

Ze Aleksandrą Węgorzewską rozmawiała Joanna Tęsna z Biura Karier.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie