numer 014
maj 2022
2

Rola witamin z grupy B w leczeniu depresji

Według szacunków WHO w 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie.  W wielu badaniach wykazano istotną rolę witamin z grupy B dla zdrowia mózgu. Jak konkretnie one działają i które z nich mogą pomóc nam w terapii zaburzeń depresyjnych? Najbardziej znane jest działanie witamin B12, B9, B6 oraz B3.

Pierwsza z nich (B12) odpowiada przede wszystkim za tworzenie się komórek morfotycznych krwi w szpiku kostnym, co pośrednio wpływa na ukrwienie mózgu. Kolejną funkcją kobalaminy jest udział w tworzeniu osłonek mielinowych komórek mózgowych. Osłonki te odpowiadają za prawidłowy przepływ impulsów elektrycznych w mózgu. Nie można zapomnieć o udziale witaminy B12 w tworzeniu się neuroprzekaźnika, jakim jest serotonina. Serotonina potocznie zwana jest hormonem szczęścia. U pacjentów chorujących na depresję bardzo często występuje upośledzony wychwyt tego przekaźnika lub jego zmniejszone wydzielanie (1). 

Witamina B9, inaczej zwana folianami, jest odpowiedzialna za tworzenie się neuroprzekaźników. Bierze udział w metylacji DNA, co szczególnie ważne jest w okresie planowania ciąży. U kobiet ciężarnych foliany odpowiadają za zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej. Wiąże się to bezpośrednio z prawidłowym rozwojem ośrodkowego układu nerwowego (2).
Pirydoksyna (B6) bierze udział w metabolizmie aminokwasów takich jak tryptofan, które są szczególnie istotne dla naszego mózgu. Ważnym zadaniem witaminy B6 jest udział w powstawaniu takich neuroprzekaźników jak dopamina, serotonina, GABA czy noradrenalina. Noradrenalina, podobnie jak serotonina odgrywa szczególną rolę w patogenezie depresji. Witamina ta bierze również udział w tworzeniu się hormonu melatoniny, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rytm snu. W przypadku niedoborów witaminy B6 dochodzi do zaburzenia wydzielania amin katecholowych oraz do zmian składu aminokwasowego w mózgu (1). 

Ostatnia z witamin, witamina B3, odpowiada przede wszystkim za ograniczenie ryzyka występowania zapalenia nerwów. Pojawienie się stanu zapalnego w organizmie powoduje wyrzut cytokin prozapalnych, które mogą wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując bodziec stresowy. Jedną z teorii powstawania depresji jest właśnie teoria cytokinowa, inaczej nazywana teorią zapalną (2) 
Autor tekstu:
Aneta Peichert 
II rok II stopień dietetyka, SKN Dietetyki Klinicznej 
Instagram: @dietetyczna_marchewka

Bibliografia:
1. Szczygieł K., Samochowiec J. (2019): Wpływ żywienia na zdrowie psychiczne 
w opinii psychiatrii. Psychiatria 3 (4), 289-296. Pobrano z: https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/67442 dnia: (10.11.2021)
2. Stefańska E. (2020): Żywienie w chorobach psychicznych. [w]: Ostrowska L.: Dietetyka kompendium. PZWL Warszawa s. 395-401
Witaminy z grupy B
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie