numer 016
październik 2022
9

Pierwszy projekt wyszehradzki realizowany na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym

Dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku należą do grupy osób podwyższonego ryzyka chorób jamy ustnej i powinni znajdować się pod ścisłym nadzorem lekarza dentysty oraz być traktowani priorytetowo. Niestety, w codziennym życiu muszą pokonać liczne bariery w dostępie do leczenia stomatologicznego, a w efekcie późno trafiają do gabinetu.
Celem powstania międzynarodowego projektu pt. „Program edukacyjny zdrowia jamy ustnej dla dzieci słabowidzących" ("Oral health education program for visually impaired children") jest niesienie pomocy dzieciom słabowidzącym i ich rodzinom oraz wyrównanie szans w dążeniu do zdrowia jamy ustnej.
Pomysłodawcą, kierownikiem projektu oraz laureatką konkursu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego jest prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego i kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej, która stworzyła zespół składający się z lekarzy dentystów, ekspertów w dziedzinie tyflopedagogiki, pracowników szkół dla dzieci słabowidzących oraz studentów kierunku Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzięki współpracy z krajami partnerskimi takimi jak Węgry i Słowacja, zespół został wzbogacony o kolejnych międzynarodowych ekspertów w dziedzinie tyflopedagogiki oraz stomatologii i higieny stomatologicznej.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest propagowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest partnerem koordynującym. Węgierskim partnerem jest Fundacja Zdrowia Jamy Ustnej, a partnerem ze strony słowackiej – Uniwersytet Preszowski w Preszowie. W realizację projektu zaangażowany jest również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, a wśród zagranicznych instytucji Uniwersytet w Peczu oraz dwie szkoły dla Dzieci Niewidomych: w Budapeszcie i Lewoczy.

Projekt zakłada nabycie umiejętności prawidłowego oczyszczania zębów przez dzieci z dysfunkcją wzroku oraz umożliwi przeszkolenie nauczycieli, rodziców i opiekunów w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej ich słabowidzących podopiecznych. Akcje edukacyjne będą prowadzone symultanicznie w szkołach w Polsce, na Węgrzech i Słowacji.

Działania związane z realizacją projektu odbywają się na poziomie regionalnym oraz międzynarodowym. W dniach od 15-17.11.2021 roku w Lublinie odbyły się warsztaty dla wszystkich partnerów, podczas których prof. dr hab. n. med. Renata Chałas zakreśliła główne cele projektu, a także sposób ich realizacji. Odbyły się również wykłady, które pomogły uczestnikom zrozumieć specyfikę pracy z dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Dr. hab. Bogusław Marek, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i jednocześnie nasz ekspert, opowiedział o swoim doświadczeniu z osobami słabowidzącymi i niewidomymi oraz przedstawił fakty i mity na temat ich codziennego życia. Mgr Lucia Zalčíková, wicedyrektor Szkoły Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Lewoczy na Słowacji, podzieliła się własnymi doświadczeniami i wskazówkami w zakresie tworzenia programu profilaktycznego i pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów zaplanowano i przydzielono wszystkim Partnerom zadania, które obejmowały stworzenie filmu instruktażowego i słuchowiska, opracowanie scenariusza akcji edukacyjnych oraz zaprojektowanie ulotek. W przerwie między warsztatami goście odwiedzili Uniwersyteckie Centrum Stomatologii oraz Centrum Symulacji Medycznej, którymi byli zachwyceni. Wieczorami Goście mieli możliwość zwiedzania Lublina i poznania historii miasta oraz smaków Lubelszczyzny.

Od momentu zakończenia warsztatów odbywają się spotkania on-line z zagranicznymi partnerami oraz regularne spotkania zespołów na poziomie regionalnym. Trwają przygotowania do akcji profilaktycznej w szkołach. Opracowany został projekt specjalnych pomocy dydaktycznych. Zaprojektowaliśmy ulotki dla dzieci, rodziców i opiekunów, które obecnie poddawane są ostatniej korekcie przed drukiem. Zostało nagrane słuchowisko, kończone są prace nad filmem instruktażowym. Skompletowaliśmy zestawy przyborów higienicznych dla dzieci. Oczekujemy na dostawę modeli edukacyjnych, do których przygotowywane są podpisy w alfabecie Braille’a. Wykonane materiały i modele zostaną przekazane do szkół, w których będą prowadzone akcje edukacyjne, co pozwoli na wprowadzenie zajęć do stałego programu dydaktycznego.

Mamy nadzieję, że efekty naszego projektu będą stanowiły ogromną wartość edukacyjną o zasięgu międzynarodowym dla młodych osób słabowidzących oraz ich rodzin, a także nauczycieli i pedagogów, którzy na co dzień pracują z dziećmi z dysfunkcją wzroku.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej naszego projektu.
Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, prof. dr hab. n. med. Renata Chałas
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie