numer 016
październik 2022
26

O XVIII edycji LFN "Ogrody Nauki" słów kilka

Za nami kolejna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki! W tym roku już po raz osiemnasty mogliśmy uczestniczyć w jednym z największych w regionie wydarzeń popularyzującym naukę. W dniach 10-16 września 2022 roku, w czasie trwania festiwalowego tygodnia, odbyły się setki wydarzeń naukowo-kulturalnych przygotowanych przez pracowników i studentów lubelskich uczelni publicznych. Głównym organizatorem tegorocznej edycji był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, stąd motyw przewodni: „Ogrody Nauki”. 
Reprezentacja Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki
Jak co roku, flagowym wydarzeniem całego przedsięwzięcia był Lubelski Piknik Naukowy, który odbył się 11 września na Placu Teatralnym. Pomimo, że pogoda nas w tym roku nie rozpieszczała, atrakcje przygotowane przez organizatorów przyciągnęły wielu mieszkańców Lublina i okolic. Pracownicy Uniwersytetu Medycznego, we współpracy ze studentami, przygotowali rekordową liczbę projektów piknikowych - było ich aż 24. Najmłodsi mogli podziwiać pokazy chemiczne i doświadczenia biologiczne na stoiskach: „Laboratorium Pluszowego Misia” i „Laboratorium chemiczne z efektem WOW!”, a także uczestniczyć w projekcie „Trzej muszkieterowie w walce z próchnicą”, czyli jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o jamę ustną. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez Uniwersytet Medyczny była zabawa polegającą na zdobywaniu pieczątek na naszych stoiskach oraz udział w loterii, w której do wygrania były atrakcyjne gadżety z logo Uczelni. Nieco starsi uczestnicy pikniku mogli obejrzeć najniebezpieczniejsze pasożyty z całego świata i samodzielnie wykonać maść leczniczą. Oprócz tego, można było skorzystać z porady naszych ekspertów z różnych dziedzin nauki: kardiologów, immunologów, ortodontów, położników, dietetyków, kosmetologów, czy diagnostów laboratoryjnych. Pracownicy i studenci Zakładu Medycyny Sądowej przygotowali natomiast specjalną gratkę dla pasjonatów militariów – wystawę replik broni palnej. Na tym samym stoisku można było również poćwiczyć szycie chirurgiczne i wykonać USG.

Uniwersytet Medyczny podczas tegorocznej edycji LFN zaproponował rekordową ilość - 431 projektów festiwalowych, przygotowanych w formie: wykładów, pokazów, ćwiczeń i warsztatów. Warto tu wspomnieć o 147 projektach przygotowanych przez Wydział Lekarski, 107 przez Wydział Nauk o Zdrowiu i 81 przez Wydział Farmaceutyczny. Należy pamiętać, że wiele z tych projektów miało co najmniej kilka edycji, a wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty przygotowane pod kierownictwem dr n. farm. Katarzyny Wojciechowskiej z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej i Społecznej pt.: „Kosmetyczne laboratorium – jak wyczarować kosmetyki dla małych i dużych”, które odbyły się aż 24 razy!
Większość projektów odbywała się w formie stacjonarnej, ale chcąc dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, proponowaliśmy również wykłady on-line. Warto zauważyć, że z roku na rok przybywa nam też propozycji zajęć prowadzonych w języku angielskim.

Oficjalna gala zakończenia Lubelskiego Festiwalu Nauki odbyła się w Centrum Kongresowym UP. Uczestniczyli w niej przedstawiciele komitetów organizacyjnych wszystkich uczelni zaangażowanych w projekt oraz zaproszeni goście reprezentujący administrację samorządową i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uniwersytet Medyczny był oficjalnie reprezentowany przez Pana prof. dr n. med. Andrzeja Stepulaka, Prorektora ds. Nauki i Panią dr n. med. Monikę Jakubiak-Hulicz, Koordynator Uczelnianą LFN. Podczas gali uhonorowani zostali naukowcy zaangażowani w popularyzację nauki i pracę na rzecz społeczeństwa. Z ramienia Uniwersytetu Medycznego nagrodę otrzymała dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, prof. UM z Katedry Farmakognozji i Botaniki Farmaceutycznej.

W tym roku Ośrodek Brokerów Innowacji i Popularyzacji Nauki UM oprócz aktywnego zaangażowania w organizację festiwalu, przygotował konkurs „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki” dla autorów projektów festiwalowych z naszej Uczelni. Celem konkursu jest wyłonienie zwycięzców w czterech kategoriach: Najlepszy Projekt Piknikowy, Najlepszy Projekt Warsztatowy, Najlepszy Projekt Studencki, Najlepszy Wykład. Nagrodą główną w konkursie jest przyznanie przez Prorektora ds. Nauki dodatkowychśrodków finansowych na realizację grantów wewnętrznych DS w roku 2023. Łączna pula nagród to 30 tys. złotych. Ogłoszenie wyników już wkrótce. 

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy być częścią tak wyjątkowego wydarzenia. Wszystkim zaangażowanym w organizację XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki serdecznie dziękujemy za aktywny udział. 

Szczególne podziękowania składamy również na ręce Władz Uczelni, które w bezpośredni sposób przyczyniły się do sukcesu wydarzenia. Należą do nich:
JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska
Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym - prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka
Prorektor ds. Nauki - prof. dr hab. n. med. Andrzej Stepulak
Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji - prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki - prof. dr hab. n. med. Kamil Torres
 
Podziękowania kierujemy również do naszych Dziekanów:
Dziekan Wydziału Lekarsko- Dentystycznego - prof. dr hab. n. med. Renaty Chałas
Dziekan Wydziału Biomedycznego - dr hab. n. farm. Anny Błażewicz 
Dziekan Wydziału Lekarskiego - prof. dr hab. n. med. Haliny Lach 
Dziekan Wydziału Farmaceutycznego - prof. dr hab. n. farm. Grażyny Białej
Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu - dr hab. n. o zdr. Mariusza Wysokińskiego
Dziekana Wydziału Nauk Medycznych - prof. dr hab. n. med. Jarogniewa Łuszczki
 
Dziękujemy również naszym koordynatorkom: dr n. med. Monice Jakubiak-Hulicz - Koordynator Uczelnianej LFN oraz koordynatorkom wydziałowym LFN: dr n. biol. Annie Olszewskiej, dr n. farm. Joannie Warchulińskiej, dr n. med. Magdalenie Dmoszyńskiej-Graniczce, dr n. med. Agacie Jarząb, dr n. o zdr. Anecie Kościołek, dr n. farm. Magdalenie Hałabiś-Kalinowskiej, dr n. med. Agnieszce Borzęckiej.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok, podczas realizacji kolejnej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki! 
Tekst: dr n. biol. Anna Olszewska, Koordynator Wydziałowy LFN
mgr Kinga Tomiło, Ośrodek Brokerów Innowacji i Popularyzacji Nauki

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie