numer 016
październik 2022
17

Biblioteka Główna UM w Lublinie - informacje dla Studentów pierwszych lat (i nie tylko...)

Zaczyna się nowy rok akademicki 2022/23, który jest jednocześnie pierwszym rokiem studiów dla dużej grupy studentów naszej Alma Mater. Nie wszyscy mogli wziąć udział w Open Week i w wycieczce po naszej Bibliotece, więc na gościnnych łamach „Blasku” prezentujemy najważniejsze informacje przydatne studentom pierwszych lat:

1. Biblioteka Główna znajduje się na ul. Szkolnej 18, w odległości ok. 10-minutowego spaceru od kampusu uniwersyteckiego.
Budynek Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
2. Strona WWW Biblioteki
Na stronie Biblioteki zamieszczone są informacje teleadresowe i wszystkie potrzebne linki. W zakładce Zasoby można znaleźć m.in.: link do katalogu komputerowego Biblioteki, listę dostępnych baz danych, e-książek, e-czasopism, informację o zasadach zdalnego dostępu (z komputerów prywatnych), formularz zgłaszania pozycji do zakupu.
W zakładce Usługi są podstawowe informacje o wypożyczeniach i zwrotach, cennik usług (większość usług Biblioteki jest świadczona bezpłatnie, ale są wyjątki, np. wykonanie kopii ksero kosztuje 0,20 zł za stronę), informacje na temat sieci bezprzewodowej dostępnej w BG, w tym o logowaniu do eduroam. Warto pamiętać, że konto eduroam umożliwia bezprzewodowe połączenie się z Internetem na terenie dowolnej instytucji naukowej biorącej udział w projekcie (ponad 100 instytucji, blisko 1000 różnych budynków w Polsce).
W zakładce „Studenci i doktoranci” są zamieszczone m.in. listy podręczników wskazywanych w sylabusach (jako obowiązkowe lub literatura uzupełniająca na pierwszy rok, na wszystkie kierunki, dla studiów pierwszego stopnia lub jednolitych).
Bardzo użyteczny jest przycisk „Na skróty” w prawym górnym rogu strony – tu znajdują się linki m.in. do: katalogu bibliotecznego, Polskiej Bibliografii Lekarskiej, bazy PubMed, listy e-źródeł, FAQ.

3. Katalog Biblioteczny
Aby wypożyczać książki do domu trzeba zapisać się do Biblioteki. Instrukcja wypożyczania krok po kroku znajduje się tutaj.
Dodatkowo – w katalogu w opisach pozycji są dostępne linki do posiadanych przez Bibliotekę e-książek, a także informacje o dostępności pozycji w formie papierowej.

4. Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych (baz danych, e-książek, e-czasopism)
Ze wszystkich komercyjnych zasobów elektronicznych, jakie są dostępne dla studentów naszego Uniwersytetu (w tym w formie linku z katalogu bibliotecznego), można korzystać z domu – warunkiem jest skonfigurowanie przeglądarki wg instrukcji, znajdującej się na dedykowanej stronie. Studenci logują się w następujący sposób: login: numer albumu studenta bez zera wiodącego (np. 43123), hasło identyczne, jak do Portalu Studenta/EDUROAM.
fot. Anastazja Śniechowska-Karpińska
5. Czytelnia w BG i skaner samoobsługowy
Z Czytelni w Bibliotece Głównej UML można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00. Po wejściu wystarczy okazać dokument tożsamości (np. legitymację studencką) dyżurującemu bibliotekarzowi.
Bibliotekarze służą też pomocą – wskażą gdzie znajduje się poszukiwana książka, pomogą złożyć zamówienie do magazynu, pokażą jak korzystać z katalogu Biblioteki.
W Czytelni znajdują się w wolnym dostępie podręczniki i inne materiały wskazywane w sylabusach oraz wybrane bieżące czasopisma w języku polskim. Można także skorzystać ze wszystkich zasobów Biblioteki, wystarczy wypełnić rewers. W Czytelni można skorzystać również z cyfrowych zasobów, po zalogowaniu się do eduroam.
Na miejscu w Czytelni jest dostępny skaner samoobsługowy, wystarczy pendrive, by bezpłatnie zeskanować np. potrzeby fragment podręcznika czy artykuł. Instrukcja jest dostępna na miejscu, a dodatkowo pomocą służą dyżurujący bibliotekarze.
fot. Anastazja Śniechowska-Karpińska
6. Pracownia komputerowa
Na pierwszym piętrze znajduje się pracownia komputerowa, na miejscu można skorzystać ze stanowisk komputerowych, uzyskać pomoc w poszukiwaniu potrzebnej literatury w bazach bibliograficznych, a po wcześniejszym umówieniu - wziąć udział w indywidualnym szkoleniu z korzystania z dostępnych w sieci uczelnianej baz danych.

7. Czytelnia multimedialna w budynku CSM
Czytelnia w CSM jest czynna codziennie od godz. 8:00 do 24:00. Na miejscu można korzystać z dostępu do źródeł elektronicznych za pośrednictwem dostępnych stanowisk komputerowych lub na własnych urządzeniach. Na terenie Czytelni działa wi-fi, logowanie jak w każdym z budynków Uniwersytetu.
Od 8:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku są dostępne tradycyjne podręczniki. Znajdują się tam pozycje wskazywane w sylabusach jako te obowiązkowe i jako literatura uzupełniająca. Dostęp do książek jest wolny, można wybrać samodzielnie potrzebne książki, książek nie wolno wynosić poza Czytelnię. Prosimy o oddawanie książek w wyznaczonym miejscu.
Na miejscu dyżuruje bibliotekarz, którego można zapytać o wszystko, co jest związane z Biblioteką i świadczonymi przez nią usługami.
fot. Anastazja Śniechowska-Karpińska
Serdecznie zapraszamy do Biblioteki w obu lokalizacjach!

Tekst i zdjęcia (2-4): Anastazja Śniechowska-Karpińska - Biblioteka Główna UM w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie