numer 017
Listopad 2022
7

Co rybkom „w głowie siedzi”?

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego (OMD) w Lublinie ma powód do radości. Wniosek o przyznanie środków finansowych na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową tj. rozbudowę infrastruktury rezonansu magnetycznego 7T został pozytywnie oceniony przez MEiN. Na realizację inwestycji OMD otrzymało niebagatelną kwotę w wysokości 3 270 200,00 zł. Pozwoli to na zakup akcesoriów i doposażenie pracowni rezonansu magnetycznego (MRI, system Bruker PharmaScan 7T) do badania małych zwierząt. Kwota ta pokryje w całości koszty inwestycji. Projekt rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie realizowany przez 18 miesięcy.
Obok siebie stoją trzy akwaria, w każdym pływają rybki danio rerio
Rybki Danio rerio
Zakres projektu
Inwestycja umożliwi wykonywanie przyżyciowych badań obrazowych z wykorzystaniem gatunku ryb Danio pręgowany (Danio rerio, Zebrafish). Dzięki zakupowi cewki CryoProbe wraz z niezbędnym wyposażeniem zawierającym m.in.: system przedwzmacniaczy, zamknięty obieg chłodzenia, kompresor wody lodowej, elementy instalacyjne, pracownia otworzy się na możliwości badania nowego modelu zwierzęcego wykorzystywanego w badaniach nad rozwojem nowych leków i terapii. Możliwe będzie wykonywanie pełnego spektrum badań obejmującego badania w obrębie mózgowia, serca czy narządów jamy brzusznej ryb Danio pręgowany. Obrazy będzie można uzyskać w krótkim czasie i będą miały bardzo wysoką rozdzielczość. Wysoka czułość cewki wpłynie również istotnie na podwyższenie jakości badań metabolicznych wykonywanych przy użyciu metod takich jak Spektroskopia Rezonansu Magnetycznego (ang. Magnetic Resonance Spectroscopy, MRS) czy Technika Transferu Saturacji przez Wymianę Chemiczną (ang. Chemical Exchange Saturation Transfer, CEST). W ramach projektu zostanie także zakupiony moduł do obrazowania równoległego, który jest niezbędny jest do prawidłowej instalacji i użytkowania cewki CryoProbe. Monitorowanie funkcji życiowych oraz ciągłą anestezję i stabilizację ryby podczas badania zapewni system umożliwiający przepływ wody wykonany w oparciu o autorski projektu naszych Naukowców, który również jest częścią projektu.
Budynek Ośrodka Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Ośrodek Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
OMD, czyli...
Ośrodek Medycyny Doświadczalnej funkcjonuje przy UML od 2015 roku. Obecna inwestycja to kolejny już kamień milowy w jego działalności. Ośrodek jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce pozwalającym na pracę ze zwierzęcymi modelami doświadczalnymi według najwyższych światowych standardów. Standardy te są potwierdzone między innymi certyfikatami GLP, które OMD uzyskało w 2020 roku. W OMD można pracować na takich organizmach modelowych jak myszy, szczury oraz ryby z gat. Danio pręgowany. Ten ostatni model jest obecnie jednym z najpopularniejszych modeli doświadczalnych do wstępnych badań biomedycznych. Część rybia OMD jest obecnie drugim co do wielkości takim ośrodkiem w Polsce. OMD jest wyposażone w nowoczesną aparaturę do obrazowania zwierząt jak i systemy do badań behawioru oraz toksykologii. Ośrodek spełnia światowe standardy laboratoryjne.
Dzięki nowej inwestycji, unikalna w skali kraju zwierzętarnia naszej Uczelni osiągnie kolejny stopień wyspecjalizowania i stanie się pionierskim ośrodkiem naukowym, co znacząco poszerzy zakres możliwości badawczych. Jest to niezwykle istotne dla pracowników UML i z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój nowatorskich badań oraz przyczyni się do zintensyfikowania współpracy z ośrodkami naukowymi nie tylko w kraju, ale także za granicą.
Dzięki otrzymanemu wsparciu Ośrodek z pewnością pozostanie jedną z najnowocześniejszych jednostek w skali kraju o charakterze eksperymentalno-hodowlanym, co zapewni mu atrakcyjność na rynku komercyjnym. Już obecnie Kierownik Ośrodka dr Tomasz Trombik może poszczycić się sukcesami na tym polu. We wrześniu br. Ośrodek podpisał umowę z firmą ALAB Plus na realizację badań toksykologicznych właśnie na modelu Danio pręgowanego, a w październiku podpisana została umowa z firmą Biotechna BS na badania profilu toksyczności in vivo (w modelu mysim) kandydatów na leki onkologiczne. Niebawem zostanie również podpisana umowa z firmą IBSS Biomed na realizację badań toksykologicznych na szczurach w systemie Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (DPL, ang. GLP). Należy podkreślić, że OMD jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce posiadających certyfikat DPL na badania toksykologiczne. Obecność UML w świecie komercyjnym to z jednej strony doskonały sposób na promocję jego potencjału, a z drugiej nowe perspektywy i kierunki rozwoju dla Uczelni. Oczywiście, oprócz badań komercyjnych, OMD prowadzi także rozmowy dotyczące realizacji badań podstawowych dla publicznych instytucji naukowych (m. in. dla Uniwersytetu Wrocławskiego).
Tekst: Ewa Pawlus-Maciejewska, Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju
dr Tomasz Trombik, Ośrodek Medycyny Doświadczalnej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie