numer 017
Listopad 2022
10

Przewodniczący Samorządu Studentów
Michał Siwek

W poprzednim numerze zaprezentowaliśmy plan pracy Samorządu Studentów na bieżący rok akademicki. W listopadzie rozpoczynamy prezentację członków, którzy będą dla Was te plany realizować. Zaczynamy oczywiście od przewodniczącego – Michała Siwka, studenta kierunku lekarskiego, V rok.


Dlaczego wybrał Pan UMLub?
 
Będąc szczerym, mimo iż na kilka dobrych lat przed maturą byłem pewny wyboru kierunku lekarskiego, długo zastanawiałem się nad wyborem uczelni, w grę wchodziły trzy jednostki, pośród nich – Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Ostatecznie przeważyły liczne dobre opinie słyszane od znajomych, będących w trakcie studiów na UMLubie. Począwszy od pierwszych miesięcy spędzonych tutaj, byłem pewien, że dokonując wyboru ponownie, zdecydowałbym tak samo.

Dlaczego chce Pan zostać lekarzem? Jaka specjalizacja?
To dość trudne pytanie, decydowało kilka czynników, między innymi rola społeczna zawodu lekarza, jak też to, że jest to niewątpliwie zawód dający szansę na nieustanny rozwój na wielu płaszczyznach. Jeśli zaś chodzi o specjalizację, w trakcie studiów wiele dziedzin wzbudziło moje zainteresowanie pod kątem przyszłej pracy. Obecnie coraz częściej w swoich planach myślę o laryngologii i istnieje szansa, że pozostanie tak już do końca studiów.
mężczyzna w eleganckiej marynarce stoi na tle logo Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Przewodniczący Samorządu Studentów w kadencji 2022/2023 – Michał Siwek
Co Panu daje angażowanie się w pracę Samorządu Studenckiego?
Tutaj z pełnym przekonaniem powiem, że członkostwo w Samorządzie Studentów przez ostatnie trzy lata, a obecnie przewodniczenie Samorządowi, to najbardziej rozwijająca aktywność, jaką miałem szansę dotąd podejmować. Z jednej strony pozwala na dokładne poznanie Uczelni, jej pracy oraz struktur. Z drugiej zaś pozwala nabyć wiele umiejętności, takich jak organizacja wydarzeń, współpraca z podmiotami zewnętrznymi, analiza oraz tworzenie regulaminów, czy zarządzanie zespołem. Wymieniłem tylko nieliczne ze wszystkich obszarów, w których można nabrać wiedzy i doświadczenia, pracując na rzecz Samorządu Studentów. 

Jakie działania prowadzi teraz Samorząd, w co się angażuje?
Nie da się ukryć, iż obecnie nie narzekamy na brak pracy. Zakończyliśmy działania związane z rozpoczynającym się rokiem akademickim, a także pozyskiwanie nowych współprac, których liczba w tym roku jest rekordowa. Teraz rozpoczęliśmy pracę nad trzema projektami, m.in. inicjatywą Asystenta Nauczyciela Akademickiego. Niektóre opracowujemy samodzielnie, inne we współpracy z zespołami istniejącymi w Uczelni. W planach na najbliższą przyszłość nie brakuje też wydarzeń, np. studenckie wieczory filmowe, spotkanie opłatkowe organizacji studenckich oraz wiele innych, dla których plany obecnie opracowujemy.
Jakie plany na kadencję?
W tej kadencji na pewno chcemy doprowadzić do końca prace nad projektami, o których mówiłem w poprzednim pytaniu. Szczegóły wszyscy będą mieli szansę poznać, śledząc nasze media społecznościowe, gdzie na bieżąco o wszystkim informujemy. Niezmiernie ważne jest dla nas też to, by w trakcie obecnego roku akademickiego zwiększyć świadomość studentów co do działania rzecznika praw studenta. To nowa funkcja na naszej Uczelni, w związku z tym planujemy obszerną kampanię informacyjną oraz otwarte spotkanie z Panią Rzecznik w najbliższym czasie, tak by każdy student mógł poznać zakres kompetencji i możliwości tej funkcji. Obecna kadencja to też niesamowity zespół osób zaangażowanych w swoją pracę, właśnie dzięki temu możemy snuć daleko idące plany z pełną świadomością, że zostaną zrealizowane.

W prace jakich organizacji jeszcze się Pan angażuje?
W czasie swoich studiów działałem w lubelskim oddziale IFMSA Poland oraz w kołach naukowych, organizując między innymi konferencje naukowe. W tym roku akademickim skupiam się wyłącznie na pracy w Samorządzie Studentów. Funkcja przewodniczącego wiąże się z poświęceniem ogromnej ilości czasu, zatem dla zapewnienia odpowiedniej jakości warto ograniczyć się do jednego zadania. 

Jest Pan członkiem Rady Uczelnianej i Senatu, jak pracuje Pan na rzecz studentów?
W tym kontekście za najważniejszą uważam kwestię dogłębnej analizy opiniowanych regulaminów i zarządzeń pod kątem potrzeb i praw studentów. Każdorazowo zasięgam opinii przedstawicieli studentów, których dana kwestia dotyczy w największej mierze, aby udzielać opinii, które nie będą w żaden sposób sprzeczne z szeroko pojętym interesem studentów. W ramach prac Samorządu zawsze zabiegamy o jak najlepsze dla studentów rozwiązania, choćby w kwestii stypendiów lub regulaminów zaliczeń i egzaminów. 
mężczyzna stoi na skale na pustyni, w tle pustynia i zachód słońca
Michał Siwek prywatnie
Czy Samorząd Studencki współpracuje ze studentami anglojęzycznymi i czy angażuje ich w pracę, jeśli tak, to jak?
Tak, jeszcze w kadencji 2020/21 powołana została Komisja Samorządu Studentów Anglojęzycznych, której przewodniczący jest regulaminowo wiceprzewodniczącym Zarządu Samorządu Studentów. W naszym zarządzie mamy również oddzielną funkcję, wyłącznie do kontaktu i współpracy ze studentami anglojęzycznymi. Dla nas ważna jest integracja w środowisku studenckim. W najbliższym czasie planujemy szeroką współpracę ze studentami ED, w ramach wydarzenia International Culture Night.  

Jakie ma Pan plany na przyszłość?
W przyszłości, oprócz wykonywania zawodu lekarza, chciałbym rozwijać się w tym, co sprawia mi największą satysfakcję, czyli realizacji projektów i pracy na rzecz społeczności. 

Co Pan robi w wolnym czasie?
W wolnym czasie lubię edukować się w tematach, które są mi odległe na co dzień w życiu uczelnianym. Głównie przez czytanie. W ostatnim czasie szczególnie fascynują mnie stosunki i zależności międzynarodowe oraz historia. Często można mnie również spotkać w klubie fitness ETOS. Gdy tylko wolnego czasu jest więcej – podróżuję, zawsze na własną rękę i z dokładnym planem działania. 

Jakie ma Pan motto życiowe?
Sukces jest wynikiem właściwej decyzji (Eurypides).

Przygotowała Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie