numer 017
Listopad 2022
6

Klaster obliczeniowy na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki na zakup infrastruktury informatycznej - klastra obliczeniowego wraz z macierzą dyskową i oprogramowaniem, w wysokości 1,5 mln zł. Jest to kolejny etap inwestycji w rozwój infrastruktury informatycznej naszej Uczelni.
Klaster obliczeniowy, fot.: Jarosław Kołodziejczyk
Klaster obliczeniowy pozwoli na wydajne przetwarzanie danych biomedycznych, prowadzenie zaawansowanej analizy danych dla szeroko pojętej medycyny spersonalizowanej, a także badań mających na celu odkrywanie wiedzy ukrytej w bogactwie informacji biologicznej.

Metody molekularne są obecnie wykorzystywane m.in. w projektach translacyjnych, co wpływa przede wszystkim na ulepszenie diagnostyki onkologicznej, w badaniach nad markerami metabolicznymi i proteomicznymi dla chorób cywilizacyjnych, nowymi lekami i ich metabolitami a także markerami składników żywności, w tym szczególnie alergennych oraz nad substancjami bioaktywnymi.

W dłuższej perspektywie zakupiona infrastruktura pozwoli na wykorzystywanie nowoczesnych technologii komputerowych i ogromnych mocy obliczeniowych superkomputerów, aby wspierać lekarzy w procesie diagnostycznym i leczniczym oraz aby ułatwić firmom farmaceutycznym i biotechnologicznym prace nad nowymi lekami i procedurami medycznymi. Proponowana inwestycja zapewni również miejsce dla składowania danych biomedycznych specjalistom z dziedzin biologii, medycyny, biochemii i bioinformatyki.

Uruchomienie klastra obliczeniowego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w znaczący sposób przyczyni się do wzrostu potencjału naukowego uczelni, zapewniając wszystkim pracownikom równy dostęp do nowoczesnego centrum obliczeniowego. Nowa infrastruktura pozwoli na nawiązywanie współpracy naukowo-badawczej z szerokim gronem partnerów krajowych i zagranicznych.
Tekst: Renata Piórowska, Centrum Wspałcia Nauki i Rozwoju
Fotografie: Jarosław Kołodziejczyk
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie