numer 017
Listopad 2022
21

Wybitni studenci – Kaja Karakuła

W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, ale także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Kaję Karakułę, absolwentkę kierunku lekarskiego i doktorantkę I roku Szkoły Doktorskiej UMLub.

Zacznijmy od początku, dlaczego wybrała Pani UMLub?

Nasz Uniwersytet był moją wymarzoną uczelnią od momentu, kiedy postanowiłam iść tą samą drogą zawodową, co moi rodzice, którzy także są absolwentami UMLub. Choć ze względów ambicjonalnych aplikowałam także na Uniwersytet Jagielloński i Warszawski, gdzie dostałam się na szczycie pierwszych list. Bez wahania wybrałam jednak UMLub, ponieważ to moja wybrana uczelnia i blisko moich najbliższych osób.

Proszę przedstawić nam swoje dotychczasowe osiągnięcia.
Od początku studiów byłam zaangażowana w pracę naukową, co zaowocowało zdobyciem wyróżnień w następujących konkursach: „Studencki Nobel 2021”, „Studencki Nobel 2022”, „Orły Nauki”, „StRuNa 2021”, „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Uczestniczyłam aktywnie w licznych konferencjach naukowych, gdzie otrzymywałam nagrody i wyróżnienia za prezentowane prace. 

Studencki Nobel to coroczny ogólnopolski konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach, zarówno naukowych, artystycznych, jak i społecznych. W 2021 roku oraz 2022 roku zostałam jedną z 10 finalistów w kategorii „medycyna i farmacja” za całokształt mojej pracy naukowej w danym roku. 

Byłam bardzo szczęśliwa i dumna, kiedy to w listopadzie 2021 r. zostałam laureatką konkursu „Orły Nauki” organizowanego przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Konkurs wyłonił 7 osób o najwyższych osiągnięciach naukowych z całego toku studiów na całym Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. 

Byłam również współautorką i współwykonawczynią projektu „Studenci w obliczu pandemii COVID-19: badanie porównujące nasilenie zaburzeń emocjonalnych, sposobów radzenia sobie ze stresem, zmian w stylu życia i postaw wobec sytuacji epidemicznej wśród studentów polskich i zagranicznych”. Zbadaliśmy poziom depresji, lęku i stresu wśród studentów po roku trwania pandemii COVID-19 oraz wyłoniliśmy czynniki ryzyka zaburzeń emocjonalnych. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem studentów z 9 krajów świata (Chin, Bangladeszu, Filipin, Meksyku, Wietnamu, Indii, Pakistanu, Egiptu oraz Polski). Udało się nam zebrać ponad 7 tysięcy wypełnionych ankiet! Dzięki tej pracy wygraliśmy konkurs ministerialny „Najlepsi z najlepszych! 4.0” i zdobyliśmy 130 tysięcy złotych na rozpowszechnianie wyników. Była to niezwykła przygoda, w jaki sposób zdobyć osoby chętne do współpracy, a potem skoordynować wspólne działania – dzieliły nas nie tylko strefy czasowe, ale także kulturowe. Na przykład nie udało się zebrać danych dotyczących religijności w niektórych krajach, gdyż nasi współpracownicy określili ten temat jako za bardzo sensitive

Nasz wysiłek również zaowocował wyróżnieniem w kategorii „StRuNa-Med 2021” oraz kilka dni temu w konkursie „Pro Juvenes 2022”. 

Udało mi się również realizować, w ramach konkursu Mini-Granty Studenckie, dwa projekty ze Studenckim Kołem Naukowym Medycyny Sądowej, pt. „Stężenie pierwiastków śladowych w wątrobach u osób z przewlekłą chorobą alkoholową z województwa lubelskiego – badanie pośmiertne” oraz „Stężenia mikro- i makroelementów w nerwach i skrzyżowaniach wzrokowych u osób z przewlekłą chorobą alkoholową – szansa na lepsze zrozumienie patomechanizmu degeneracji włókien nerwowych?”.
kobieta w czarnej bluzce, ma długie włosy, stoi lekko bokiem do aparatu, na tle ścianki z logo Samorządu Studentów UMLub
Kaja Karakuła
Proszę opowiedzieć nam o dotychczasowej drodze naukowej, w co się Pani angażuje (koła naukowe, fundacje itp.)
Swoją drogę naukową zaczęłam w Studenckim Kole Naukowym przy Zakładzie Epidemiologii i Metodologii Badań Klinicznych oraz w Studenckim Kole Naukowym Psychologii Stosowanej, a z czasem i rozwojem moich zainteresowań dołączyłam do Studenckiego Koła Naukowego Psychiatrii oraz Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Sądowej, gdzie działam do tej pory. Przez ostatnie dwa lata pełniłam również funkcję przewodniczącej SKN Psychiatrii i z wielką radością i dumą mogę powiedzieć, że zdobyliśmy za rok 2020 i 2021 szóste i siódme miejsce w rankingu wszystkich kół naukowych na naszej Alma Mater. 

Poza działalnością w kołach naukowych, miałam możliwość również prężnie działać na rzecz społeczeństwa miasta Lublina i społeczności uniwersyteckiej. Przez 3 lata działałam w zarządzie Samorządu Studenckiego i przez ostatni rok pełniłam funkcję koordynatora ds. kultury studenckiej. Zajmowałam się social mediami, organizowałam między innymi białe niedziele, Bal Medyka, Medykalia 2018.

Ponadto należę do Studenckiego Towarzystwa Naukowego, w którym przez ostatnie dwa lata byłam członkiem zarządu. Uczestniczyłam aktywnie w organizacji Dni otwartych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Targów Studenckich Kół Naukowych, Gali Orłów Nauki i licznych konferencji naukowych.

Aktywnie działam społecznie, w organizacji IFMSA-POLAND odział Lublin, jako koordynatorka różnych akcji oraz członkini zespołu marketingu. 

Wszystkie te działania dają mi ogromną radość, lubię ludzi i to wspólne razem działanie przynosi energię i kolejne inspiracje, kolejne pomysły.

Jakie są Pani zainteresowania naukowe?
Przez prawie 2-letni okres swego życia mieszkałam i uczyłam się w przepięknej Danii. To doświadczenie wzrastania w innej kulturze, spojrzenia na drugiego człowieka, społeczeństwo, wzbudziło we mnie głębokie zainteresowanie ludzką psychiką, a przez wspaniałą nauczycielkę biologii chęć zagłębiania się w biologiczne aspekty funkcjonowania ludzkiego ciała. Pewnie te doświadczenia sprawiły, że chętnie odnajduję się w pracy w różnych kołach naukowych, a najaktywniej w SKN Psychiatrii i SKN Medycyny Sądowej.
Proszę opowiedzieć o dotychczasowych sukcesach, nagrodach, wyróżnieniach, stypendiach itd.
Zdobyłam wyróżnienia w następujących konkursach: „Studencki Nobel 2021”, „Studencki Nobel 2022”, „Orły nauki”, „StRuNa 2021”, „Najlepsi z najlepszych! 4.0” Uczestniczyłam aktywnie w licznych konferencjach naukowych, gdzie otrzymywałam nagrody i wyróżnienia za prezentowane prace. Rozwijałam swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w wymianie studenckiej z Uniwersytetem Yeditepe w Istambule w Turcji w 2018 r. Mieliśmy możliwość udziału w warsztatach, zajęciach klinicznych (m.in. laparoskopii z kamerą 3D) oraz nawiązaliśmy współpracę międzynarodową. Brałam udział w miesięcznych praktykach klinicznych w oddziale kardiologicznym w Belgyógyászati Klinika es Kardiológiai Kozpont, w Segedynie na Węgrzech w 2019 r. 

Jak dla każdego studenta, ważne jest dla mnie także uzyskanie różnych stypendiów, gdyż poza aspektem dumy, pozostaje całkiem istotny element finansowy takich wyróżnień. Mogę tu wymienić uzyskanie:

·       Stypendium Rektora dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w latach akademickich: 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022;

·       Stypendium w ramach Miejskiego programu stypendialnego dla studentów i doktorantów na rok akademicki 2019/2020, 2021/2022;

·       Stypendium Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe na rok akademicki 2020/2021, 2021/2022;

·       Stypendium z Własnego Funduszu na Stypendia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na rok akademicki 2021/2022;

·       Studenckie Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w latach: 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022.

Jakie ma Pani plany na przyszłość?
Miłość do nauki zaszczepili we mnie dziadkowie i rodzice, dlatego chcę dalej rozwijać się osobiście i naukowo. Chcę dalej poszerzać swoje umiejętności, rozwijać się naukowo, zawodowo i robić to, co daje mi satysfakcję i energię do działania. Owocnie działać w ramach szkoły doktorskiej. 

Jakie są Pani zainteresowania poza medycyną?
Maluję obrazy, zwłaszcza portrety i pejzaże, lepię z gliny i podróżuję. Biegam i często uczestniczę w zawodach sportowych w biegach na 5 i 10 km. Marzy mi się udział w maratonie Inca Trail Marathon to Machu Picchu 26.2 miles, mam nadzieję, uda mi się go zrealizować już za 1,5 roku.

Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie