numer 018
Grudzień 2022
17

Wybitni studenci – Dominika Psiuk

W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, ale także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Dominikę Psiuk, studentkę VI roku na kierunku lekarskim.

Zacznijmy od początku, dlaczego wybrała Pani UMLub?
Do studiowania w Lublinie namówili mnie rodzice. Prawdę mówiąc, długo nie byłam przekonana do tego, jaki kierunek studiów wybrać, szczególnie przez swoje zamiłowanie do nauk humanistycznych. Ostatecznie postanowiłam dać sobie szansę na kierunku lekarskim i myślę, że to był celny traf.

Proszę przedstawić nam swoje dotychczasowe osiągnięcia.
Od 2021 roku jestem Przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Genetyki Nowotworów przy Zakładzie Genetyki Nowotworów z Pracownią Cytogenetyczną. W tym kole, pod czujnym okiem pani profesor Agaty Filip, realizuję minigrant naukowy, a także organizuję Ogólnopolską Konferencję Naukową „Wejrzenie w Nowotworzenie”. W maju tego roku po raz pierwszy miałam przyjemność objąć funkcję przewodniczącej komitetu organizacyjnego konferencji. Dotychczas angażowałam się w organizację innych wydarzeń na Uczelni, w tym międzynarodowego Lublin International Medical Congress. 
młoda dziewczyna w czarnym swetrze pozuje siedząc, ma okulary, ręce złożone na kolanach,
Dominika Psiuk, studentka, VI rok kierunku lekarskiego, fot. Agnieszka Brzezińska
Proszę opowiedzieć nam o dotychczasowej drodze naukowej, w co się Pani angażuje (koła naukowe, fundacje itp.)
Działalność naukową rozpoczęłam na drugim roku studiów. Pierwszym kołem naukowym, do jakiego przystąpiłam, było Studenckie Koło Psychologii przy Katedrze i Zakładzie Psychologii, w którym działam do dziś. Praca ta zaowocowała publikacją dwóch artykułów, z których jestem szczególnie dumna, między innymi ze względu na wysoką punktację czasopism, w których zostały opublikowane. Oba artykuły „The Potential Role of Serotonergic Hallucinogens in Depression Treatment” i „Esketamine and Psilocybin – The Comparison of Two Mind-Altering Agents in Depression Treatment: Systematic Review” dotyczą wykorzystania substancji psychodelicznych w leczeniu depresji. Drugim kołem było już wspomniane Studenckie Koło Naukowe Genetyki Nowotworów. Innymi kołami, w których się udzielam, są Studenckie Koło Naukowe przy I Zakładzie Radiologii Lekarskiej i Studenckie Koło Naukowe Chemii Medycznej. Dodatkowo, od 2020 roku jestem członkinią Zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego. 

Jakie są Pani zainteresowania naukowe?
W medycynie najbardziej fascynuje mnie to, jak dynamicznie się rozwija. W obszarze moich zainteresowań znajdują się najnowsze doniesienia, szczególnie z zakresu neurologii, onkologii i wreszcie psychiatrii, która stała się dziedziną szczególnie mi bliską. Zawsze interesowało mnie wykorzystanie niekonwencjonalnych, a nawet kontrowersyjnych metod w leczeniu częstych schorzeń. Początkowo były to kannabidiole, obecnie najbardziej zajmują mnie substancje psychodeliczne i ich ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób zarówno psychiatrycznych, jak i neurologicznych. Co więcej, odmienne stany świadomości wywoływane przez te substancje mogą posłużyć nam jako narzędzie do badania mózgu i umysłu człowieka, a następnie do zrozumienia tego, co dotąd niezrozumiane.
W jakim kierunku chce się Pani rozwijać, pracować?
Na ten moment najważniejsze jest dla mnie odnalezienie i eksplorowanie dalszej drogi życia. Myślę, że już ją znalazłam, ale czeka mnie wiele pracy i wyzwań.

Proszę opowiedzieć o dotychczasowych sukcesach, nagrodach, wyróżnieniach, stypendiach itd.
Od kilku lat jestem stypendystką stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Rok temu zdobyłam również stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego oraz stypendium Ministra Zdrowia. W tym roku otrzymałam tytuł „Orła Nauki”, co było dla mnie ważnym wyróżnieniem, podsumowującym mój dorobek naukowy ze wszystkich lat studiów.

Jakie ma Pani plany na przyszłość?
Swoją najbliższą przyszłość wiążę raczej z pracą poza Lublinem, chciałabym spróbować swoich sił w innych miejscach Polski, jak i poza nią. 

Jakie są Pani zainteresowania poza medycyną?
Lubię książki i muzea, a także kino niszowe. Hobbystycznie zajmuję się ogrodnictwem i kiedy pogoda pozwala, lubię jeździć na rowerze.

Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie