numer 019
Luty 2023
3

Kierownicy jednostek w pigułce

"Największy sukces to ludzie" – tak powiedział prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, prof. Kamil Torres, w materiale podsumowującym projekt MedIQ – symulacja w edukacji medycznej – program rozwojowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opublikowany w grudniowym (18/2022) numerze Blasku. Idąc tym torem, rozpoczynamy publikację cyklu, w którym będziemy prezentować kierowników jednostek uczelnianych; ich codzienna praca i pasja kształtują naszą Uczelnię i przyszłość medycyny! 
W lutowej odsłonie przeczytamy wypowiedzi pań kierujących Katedrą i Zakładem Biochemii i Biotechnologii, Wydziału Farmaceutycznego, prof. Anną Belcarz, oraz Katedrą Dietetyki i Bioanalityki, Wydziału Biomedycznego, prof. Emilią Fornal
Zapraszamy do lektury!
portret kobiety z jasnymi krótkimi włosami, lekko uśmiecha się, pozując do zdjęcia
dr hab. Anna Belcarz, prof. uczelni
Dr hab. Anna Belcarz, prof. UM, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii, Wydział Farmaceutyczny

Czym zajmuje się jednostka, którą Pani Profesor kieruje?

Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii koncentruje się w swoich badaniach na:
- wytwarzaniu i modyfikacji biomateriałów przeznaczonych do regeneracji tkanek, z uwzględnieniem biomateriałów zwalczających infekcje bakteryjne, stan zapalny, krwawienie i ból;
- poszukiwaniu nowych substancji zwalczających prątki gruźlicy oraz badaniu mechanizmów ich oddziaływania na te mikroorganizmy;
- poszukiwaniu nowych substancji czynnych oraz zawierających je preparatów do prewencji/ zwalczania chorób przyzębia i trądziku.

Pracownicy Katedry starają się uwzględniać potrzebę patentowania wyników swoich osiągnięć, również z myślą o ich ewentualnej komercjalizacji.

Co lubi Pani Profesor w swojej pracy?
Niespodzianki, których nieustannie dostarcza praca badacza. Praca naukowa nie pozwala się nudzić, zawsze pojawiają się jakieś komplikacje, które trzeba pokonać. Podoba mi się ponadto, że badania, które prowadzę, są interdyscyplinarne i jednocześnie wysoce aplikacyjne. Stwarzają one możliwość, w oparciu o uzyskane rezultaty, wytworzenia wyrobów medycznych. Mogą one w realny sposób pomóc uratować zdrowie, a w niektórych przypadkach może nawet i życie wielu pacjentów. Jest to ogromnie stymulujący czynnik.

Moja kariera zawodowa
Moja kariera zawodowa rozpoczęła się na UMCS w Lublinie w 1995 roku. Wkrótce po uzyskaniu doktoratu przeniosłam się na UM w Lublinie, gdzie pracuję do dziś. Ważnym wydarzeniem w moim życiu był dwuletni pobyt na Uniwersytecie Genewskim, gdzie powstała duża część mojego doktoratu. Natomiast za kamień milowy w mojej karierze uważam powstanie spółki typu spin-off Medical Inventi S.A. Założono ją z myślą o komercjalizacji kompozytu kościozastępczego, który powstał w Katedrze. Jako akcjonariusz, a jednocześnie kierownik produkcji, angażuję się bardzo mocno w prace Spółki, z nadzieją, że nasz produkt dotrze do szerokiego kręgu lekarzy i pacjentów.

Ja prywatnie
Uwielbiam między innymi czytanie książek i sport, na co oczywiście zawsze brakuje mi czasu… A serce ciągnie mnie w Beskid Niski, który uważam za jeden z najpiękniejszych regionów Polski.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie