numer 019
Luty 2023
4

Dla Kandydata - farmacja

W kolejnej odsłonie cyklu "Dla kandydata" przedstawiamy kierunek farmacja. Opowiedziały o nim prof. Aleksandra Józefczyk oraz studentki – Kamila Jaworska i Malwina Kot.
Jakie szanse rozwoju oferują studia na kierunku farmacja?
Aleksandra Józefczyk: Studia na kierunku farmacja nie należą do najłatwiejszych. Zajmują naprawdę dużo czasu, wymagają sporej wiedzy, którą trzeba przyswoić skutecznie. Ale to też najlepszy czas na rozwój osobisty, nawiązywanie trwałych relacji czy też rozpoczęcie pracy naukowej. W większości Katedr i Zakładów naszego Wydziału, wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę badawczą studenci mają możliwość pracy w kołach naukowych. Prowadzą je nauczyciele z dużą pasją, która owocuje udziałem studentów w wielu konferencjach naukowych oraz autorstwem w publikacjach czy też patentach. Bardzo często takie osoby decydują się związać swoje życie zawodowe z naszą Alma Mater. Namawiamy także naszych studentów do udziału w szkoleniach, które organizowane są przez Uczelnię, w ramach różnych projektów i grantów. Jeśli lubisz pracować w zespole, lubisz nawiązywać nowe znajomości, masz chęć pomagania innym, zależy Ci na zwiększeniu swoich kompetencji miękkich i twardych, stawiasz na swój rozwój to Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji oddział Lublin, działające na naszym Wydziale jest dla ciebie. To jedna z najprężniej działających Organizacji Studenckich na naszej Uczelni, skupiająca ponad 130 Studentów kierunku farmacja. Organizują liczne konferencje, akcje charytatywne, projekty edukacyjne dla młodzieży i mieszkańców Lublina. Współpracują także z innymi organizacjami i chętnie włączają się w różne projekty.

W jakich zawodach można pracować po ukończeniu Farmacji?
A. J.: Kończąc studia na kierunku farmacja najczęściej słyszymy: „A to w aptece będziesz pracować?”. Mam wrażenie, że większość osób, które byśmy o to zapytali, tak właśnie wyobraża sobie ścieżkę kariery zawodowej magistra farmacji. Ale to tylko jedna z możliwości. Oczywiście praca 
w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych, jest jakby „dedykowana”, ale statystyki zatrudnienia naszych absolwentów pokazują nieco inne trendy. Naturalnym miejscem zatrudnienia farmaceutów są też hurtownie farmaceutyczne, przemysł farmaceutyczny i inne podmioty odpowiedzialne za wprowadzenie produktu leczniczego na rynek oraz podmioty uprawnione do wytwarzania produktów leczniczych i materiałów medycznych. Są to stanowiska pracowników laboratoriów kontrolno-badawczych czy też badawczo-rozwojowych, funkcja osoby wykwalifikowanej (OW), technologa produkcji czy też przedstawicieli medycznych oraz pracowników działów marketingu. Jednym z ciekawszych i ostatnio chętnie wybieranych przez naszych absolwentów miejsc pracy są podmioty lecznicze prowadzące badania kliniczne, terapię monitorowaną stężeniem leku oraz monitorowanie niepożądanych działań produktów leczniczych. Magister farmacji znajdzie też zatrudnienie w inspekcji farmaceutycznej oraz w innych urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie farmacji i ochrony zdrowia, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska. Podobne zatrudnienie absolwent kierunku farmacja znajdzie w zakładach, wytwórniach i laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej. Kończąc kierunek farmacja można skutecznie aplikować o stanowiska w instytutach badawczych i innych podmiotach prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych. A jeśli chcą się dalej rozwijać są w pełni przygotowani do podjęcia pracy naukowej czy specjalizacji. Mają również możliwość kontynuacji kształcenia poprzez studia doktoranckie. Jak widać nasi absolwenci kierunku farmacja mają naprawdę wiele możliwości zawodowych i jak pokazują statystyki chętnie z nich korzystają. Zmiany kompetencyjne (poszerzenie uprawnień farmaceutów) w ostatnim czasie też bardzo pozytywnie wpływa na postrzeganie tego zawodu.
Na zdjęciu widać moździerz, obok niego leży liść jakiejś rośliny i jej kwiaty. W tle widać dwie stare książki.
źródło: pixabay.com
Czego się obawiałyście niepotrzebnie lub potrzebnie?
Malwina Kot: Pamiętam obawy na pierwszym roku przed moją pierwszą w życiu sesją - strach okazał się niepotrzebny, wszystkie egzaminy zdałam. Okazało się, że nawet te najtrudniejsze egzaminy da się zdać, a całe studia dają ogrom satysfakcji.
Kamila Jaworska: Zdecydowanie przedmiotów związanych z roślinami używanymi w farmacji (botanika, farmakognozja). Jak się okazało, całkiem niepotrzebnie – Prowadzący są bardzo pomocni, a same przedmioty dość proste i przyjemne w nauce!

Co was najbardziej zaskoczyło?
M. K.: Najbardziej zaskoczyło mnie jak szybko zacznę tęsknić za zajęciami na uczelni! Chodzenie na wykłady i seminaria, stawianie czoła kolokwiom i wejściówkom razem z moją grupą zawsze będę miło wspominać.
K. J.: Najbardziej mnie zaskoczyło jak moje postrzeganie zawodu farmaceuty zmieniło się przez lata. Uświadomiłam sobie jak ważna jest farmacja w świecie. Drugim zaskoczeniem była duża możliwość rozwoju na naszej Uczelni – możemy brać udział w wielu kursach i szkoleniach, co bardzo poszerza naszą wiedzę.

Skąd pomysł na studiowanie tego kierunku?
M. K.: Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już w pierwszej klasie liceum. Zawsze interesowały mnie nauki przyrodnicze, uwielbiałam chemię, więc farmacja stała się dla mnie naturalnym wyborem. Kończąc 6 rok, ponownie wybrałabym ten kierunek, mimo że był pełen wyzwań.
K. J.: W mojej rodzinie jest sporo farmaceutów, więc myślę, że obserwując ich pracę, sama chciałam wejść w świat farmaceutyczny.

Dlaczego wybrałyście akurat UMLub?
M. K.: UMLub wybrałam opierając się na wysokich ocenach naszej Alma Mater w rankingach uczelni medycznym. Nie ukrywam, że duże znaczenie w moim wyborze miała tez bliska odległość do domu rodzinnego.
K. J.: Jednym z głównych powodów mojego wyboru uczelni była bliskość od domu rodzinnego i tym się głównie kierowałam. Na szczęście okazało się, że wybrałam także dobrze, ze względu na wysoki poziom nauczania.

Czego się spodziewałyście wybierając ten kierunek, a jak jest w rzeczywistości?
M. K.: Nie spodziewałam się jak bardzo rozwinę się podczas tych studiów. Farmacja nie stała się tylko moim wykształceniem, ale także sposobem na życie! W czasie studiów mogłam zaangażować się w wiele projektów organizowanych przez PTSF Lublin, dzięki czemu zdobyłam wachlarz umiejętności, które wykorzystuję w wielu aspektach mojego życia.
K. J.: Szczerze mówiąc, myślałam, że ten kierunek będzie dla mnie za trudny i sobie nie poradzę. Czas mijał i jakoś dotarłam do czwartego roku. W rzeczywistości skupiałam się na nauce i dodatkowych aktywnościach, więc czas leci szybko.

Czy macie już plany co robić po tych studiach?
M. K.: Moim planem jest praca w badaniach klinicznych, a dokładniej w dziale zajmującym się dokumentacją badania klinicznego. Od początku studiów byłam bardzo zainteresowana tą dziedziną, a działalność w organizacji studenckiej pozwoliła mi zdobyć dodatkową wiedzę, która mam nadzieję pomoże mi spełnić ten cel.
K. J.: Chciałabym odkryć swoje miejsce w firmie farmaceutycznej. Dział medyczny, Pharmacovigilance, API, to są moje zainteresowania. Gdzie skończę? Czas pokaże.

Gdybyście mogły cofnąć w czasie, co byście sobie poradziły przed wystartowaniem na ten kierunek?
M. K.: Korzystaj i doceniaj czas studiów - poznasz wspaniałe osoby, rozwiniesz się i stworzysz wspomnienia na całe życie.
K. J.: „Nie stresuj się tyle”. Diabeł nie jest taki straszny jak go malują.

Jak według was ten właśnie kierunek może przysłużyć się społeczeństwu? Czy mają jakąś misję?
M. K.: Farmacja to bardzo ważna profesja w systemie ochrony zdrowia - to farmaceuci są „na pierwszej linii frontu”, możemy zadbać o prawidłową farmakoterapię pacjentów. Nie mogę się doczekać, aż opieka farmaceutyczna w naszym kraju stanie się faktem- jestem przekonana, że poprawi to jakość leczenia wielu pacjentów. Liczę też, że współpraca wszystkich zawodów medycznych się rozwinie, w końcu mamy wspólny cel - dobro pacjenta.
K. J.: W świetle rozwijającej się opieki farmaceutycznej i farmacji klinicznej oraz doświadczeń których nauczyła nas pandemia myślę, że ten kierunek jest bardzo ważny. Farmaceuci są częścią ochrony zdrowia i warto rozwijać tą dziedzinę medyczną, aby jak najlepiej pomagać pacjentom.
dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, profesor uczelni
Malwina Kot, VI rok
Kamila Jaworska, IV rok
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie