numer 019
Luty 2023
15

#2. Prokrastynacja – dotyka każdego z nas

Szanowni Państwo, Drodzy Studenci!

W Blasku zagościła stała rubryka: APPiE_UpTo_2500, której celem jest poszerzanie naszej wiedzy o różnych aspektach funkcjonowania psychicznego. Dzisiejsze 2500 znaków przybliża problem prokrastynacji. Jeśli uznacie Państwo, że jakaś kwestia jest warta poruszenia w naszej rubryce na łamach BLASKU – napiszcie: appie@umlub.pl
dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, prof. UML
Koordynator APPiE

 
#2. Prokrastynacja – dotyka każdego z nas
by mgr Magdalena Fryze

Czy zdarzyło Ci się spędzić więcej czasu na zakupach online, czytaniu artykułów dotyczących mody, motoryzacji, sportu bądź przeglądaniu Facebooka niż w pracy? Zapewne tak! Jak każdemu z nas. Bez względu na to jak dobrze jesteśmy zorganizowani i zaangażowani w pracę, zdarzają się momenty, kiedy marnujemy czas na tego typu zajęcia, zamiast na dokończenie projektu.

W literaturze psychologicznej, prokrastynacja oznacza praktykę odkładania zadań na późniejszy okres. Jest to związane między innymi z poczuciem fałszywego bezpieczeństwa związanego z ilością czasu, który pozostał na wykonanie danej czynności. Jak i również z przekonaniem, dotyczącym odpowiedniego  nastroju oraz wysokiego poziomu motywacji wymaganych do wykonania danego zadania.

Jeśli więc odkładasz ukończenie projektu, sprawdzanie egzaminów, czy przygotowanie prezentacji, a ten odpowiedni czas ani nastrój nie nadchodzą, to rośnie prawdopodobieństwo, że czynność nie zostanie ukończona! W związku z tym zwlekanie z jej wykonaniem ma wpływ na pracę, oceny na uczelni oraz życie.

Psychologowie wyróżniają kilka typów prokrastynatorów. Jedni z nich opóźniają zadanie, ponieważ mają problemy z podejmowaniem decyzji, inni preferują prace pod presją, gdyż pozwala im to poczuć wyzwanie. Jeszcze inni odkładają wykonanie danej czynności ze względu na pojawiający się lęk przed zmianą, opuszczeniem strefy komfortu bądź obawą przed oceną jakości wykonania danego zadania.

Po zapoznaniu się z definicją prokrastynacji, możesz zastanowić się, co możesz zrobić, aby przestać odkładać rzeczy na później?  Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą walczyć z prokrastynacją:
  • przygotuj listę rzeczy do zrobienia,
  • „małe kroki” - podziel dane zadanie na mniejsze łatwiejsze do wykonania cele, aby nie wydawały się tak przytłaczające,
  • zwracaj uwagę na pojawiające się w głowie myśli dotyczące zwlekania i postaraj się poświęcić kilka minut na dane zadanie,
  • wyeliminuj rozpraszające źródła (np. Facebook).
grafika drzewo wpisane w kulę oraz napis Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie