numer 019
Luty 2023
11

Lubelski Festiwal Nauki zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2022

Lubelski Festiwal Nauki został zwycięzcą XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki - najbardziej prestiżowego konkursu, w którym nagradzani są społecznicy, zespoły i instytucje zajmujący się popularyzowaniem wiedzy wśród Polaków.

Rozstrzygnięcie konkursu, podczas którego jury wybrało laureatów w pięciu kategoriach (animator, naukowiec, zespół, instytucja, media), odbyło się w grudniu 2022 roku. Lubelski Festiwal Nauki zdobył statuetkę w kategorii „Zespół”. Kapituła Konkursowa podkreśliła znaczenie Festiwalu jako „wydarzenia aktywizującego nie tylko mieszkańców Lublina, ale również oddziałującego na całe lokalne środowisko”.
Od lewej: Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka, Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz. fot. Agnieszka Wrońska
W dotychczasowych osiemnastu edycjach Festiwalu zostało zaprezentowanych ponad 16 tys. projektów. Wiele z nich było wielokrotnie powtarzanych. Liczba uczestników sięga ponad 600 tys. osób, które brały udział zarówno w wykładach, jak też warsztatach, ćwiczeniach, dyskusjach, laboratoriach, wystawach, konkursach, grach, piknikach oraz spektaklach. Festiwal jest współorganizowany przez pięć lubelskich uczelni publicznych (UM, PL, UMCS, UP, KUL) przy współpracy z Miastem Lublin, ale warto podkreślić, że w ostatnich latach był współtworzony przez ponad 80 różnych instytucji naukowo-badawczych. Dzięki temu Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w sąsiednich regionach. To również jeden z największych festiwali naukowych w kraju, znajduje się w pierwszej ich trójce.
Statuetka XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki 2022. fot. Agnieszka Wrońska
Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Kapituła Konkursowa jest złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce, a kierowana przez prof. Michała Kleibera - wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletniego prezesa PAN, byłego ministra nauki i informatyzacji, jednego z inicjatorów konkursu.

Każdy, kto choć w najmniejszym stopniu angażował się w organizację Lubelskiego Festiwalu Nauki na przestrzeni wszystkich osiemnastu edycji może czuć się współtwórcą tego sukcesu. Wyrazy uznania, podziękowania i ogromne gratulacje należą się zarówno autorom i współautorom projektów festiwalowych, jak również pracownikom administracyjnym, pracownikom technicznym, koordynatorom a przede wszystkim Władzom Uczelni, które umożliwiają realizację wydarzenia.

W tym miejscu chciałam również serdecznie podziękować uniwersyteckim zespołom artystycznym: Akademickiemu Chórowi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademickiemu Chórowi Dziecięcemu PUERI NOSTRI oraz Zespołowi Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za uświetnianie Festiwalu występami. Zawsze stajecie Państwo na wysokości zadania, to również Wasza nagroda!

Więcej o konkursie Popularyzator Nauki można przeczytać na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Nauka w Polsce.
Tekst: dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie