numer 019
Luty 2023
9

Wybitni studenci - Monika Zbroja

Zacznijmy od początku, dlaczego wybrała Pani UMLub?
UMLub był jedną z kilku opcji, nad którymi się zastanawiałam. Myślałam o wyjeździe do innego miasta lub nawet za granicę. Przyjaciele, znajomi oraz możliwość rozwijania pasji tanecznych w szkole tańca UDS zadecydowały, że zostałam w rodzinnym mieście.
Proszę przedstawić nam swoje dotychczasowe osiągnięcia.
W latach 2019-2022 byłam przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Radiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na przestrzeni tych 4 lat brałam udział w kilkudziesięciu konferencjach w Polsce m.in. Juvenes Pro Medicina, WIMC, oraz na świecie m.in. EUROSON, European Congress of Radiology, Crohn & Colitis Congress czy International Pediatric Radiology Congress. Niejednokrotnie moje prace były nagradzane. Jestem współautorką 9 artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach z wykazu MNiSW. 
Studentka Monika Zbroja siedzi na klifie przy morzu.
Zdjęcie pochodzi z prywatnych zasobów Moniki Zbroi.
Proszę opowiedzieć nam o dotychczasowej drodze naukowej, w co się Pani angażuje (koła naukowe, fundacje itp.)
Działalność naukową zaczęłam już pod koniec 1 roku studiów w Studenckim Kole Naukowym przy Zakładzie Fizjologii Człowieka. Pierwsze streszczenie, pierwsza prezentacja. Pamiętam do dziś, jak razem z przyjaciółką pisałyśmy jeden abstrakt 2 tygodnie, który następnie wyrzuciłyśmy do kosza. Potem było już zdecydowanie lepiej. Na 2 roku wraz z grupą znajomych pod przewodnictwem dr hab. n. med. Magdaleny Woźniak stworzyliśmy Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Radiologii Dziecięcej, w którym prężnie działam do dziś. Dodatkowo jestem członkiem Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii W ramach działalności kół rozwijam swoje umiejętności z zakresu radiologii, piszę artykuły naukowe i prezentuję prace na prestiżowych konferencjach, a także angażuję się we współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Co roku biorę również udział w organizacji konferencji NoMAD, działam głównie w sekcji Promocja i Social Media. Jestem także członkiem SonoTEAM – inicjatywy mającej na celu zaangażowanie studentów w proces edukacji, poprzez organizację warsztatów ultrasonograficznych dla przyszłych młodych naukowców.

Jakie są Pani zainteresowania naukowe?
Moje zainteresowania naukowe obejmują głównie radiologię. Mimo iż przez wiele lat broniłam się przed tą specjalizacją i nie rozumiałam jej fenomenu, jednak praca w kole otworzyła mnie na ten „szary świat”, w którym można zobaczyć tak wiele - stawiać ostateczne rozpoznania i kwalifikować chorych do dalszego postępowania zachowawczego lub zabiegowego.

W jakim kierunku chce się Pani rozwijać, pracować?
Myślę, że decydującym okresem dla mnie i mojej przyszłej kariery będzie staż podyplomowy. Chociaż widzę siebie w roli radiologa, jednak chciałabym przez ten rok sprawdzić inne możliwości, lepiej poznać różne specjalizacje, ich blaski i cienie. Kto wie, może po stażu kompletnie zmienię swoje zainteresowanie i wizję przyszłości?

Proszę opowiedzieć o dotychczasowych sukcesach, nagrodach, wyróżnieniach, stypendiach itd.
Co roku uzyskuję Stypendium Rektora Uniwersytetu Medycznego dla najlepszych studentów. Byłam również stypendystką nagrody Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów w roku 2021, Prezydenta Miasta Lublin w roku 2021 oraz Marszałka Województwa Lubelskiego w roku 2021 i 2022. Zostałam laureatką konkursu „Orły Nauki” dla 7 najzdolniejszych studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w roku 2021. W poprzednich latach realizowałam 2 projekty w ramach programu Najlepsi z Najlepszych 4.0 organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i aktualnie jestem członkiem kolejnego. Dodatkowo byłam kierownikiem Mini-grantu studenckiego organizowanego przez naszą uczelnię. Wśród nagród zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach mogę wymienić m.in. I miejsce na konferencji ASMRM&ICMRI 2020, II miejsce na konferencji 7th Lublin International Medical Congress (LIMC) 2021 czy III miejsce na konferencji 15th Bialystok International Medical Congress (BIMC) 2021. Dodatkowo brałam udział w wielu kursach organizowanych zarówno w Polsce i za granicą, dotyczących statystyki w medycynie oraz ultrasonografii wraz z techniką CEUS.

Jakie ma Pani plany na przyszłość?
Moje plany ciągle się zmieniają. Myślę jednak, że w najbliższym czasie zostanę w Lublinie.

Jakie są Pani zainteresowania poza medycyną?
Uwielbiam podróżować i poznawać nowe miejsca, zwłaszcza niedotknięte jeszcze ręką ludzkiej cywilizacji, co daje mi odskocznię od „pędzącego” życia i pozwala ładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami. W wolnych chwilach uwielbiam tańczyć. Możecie mnie spotkać na meczach koszykówki Startu Lublin, gdzie wraz z grupą UDS Cheerleaders stanowimy oprawę artystyczną przerw.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie