numer 019
Luty 2023
7

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką zostało założone w 2008 r. Jego pierwszym opiekunem była prof. Grażyna Biała, obecnie tę funkcję pełni dr hab. Ewa Kędzierska. Koło zrzesza studentów pasjonujących się tematami związanymi z lekiem – jego działaniem na organizm i potencjalnym wykorzystaniem. Uczestnictwo w pracach organizacji daje możliwość rozwijania zainteresowań dotyczących farmakologii, farmakoterapii oraz poszukiwania nowych strategii optymalizacji i potencjalizacji leczenia. Członkowie Koła chętnie dzielą się zdobytą wiedzą, wygłaszając referaty czy też prezentując postery na licznych konferencjach naukowych. Dodatkowo, pod okiem doświadczonych pracowników Zakładu - opiekunów przygotowują publikacje przeglądowe do różnych czasopism naukowych i popularno-naukowych. To wartościowa lekcja dla zainteresowanych młodych, którzy pragną nauczyć się zdobywania ważnych i aktualnych informacji, ich właściwego opracowywania i publikowania.
Członkowie SKN przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii  z Farmakodynamiką
fot. SKN przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką
Uczestnictwo w Kole Naukowym przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką daje także możliwość zaznajomienia się z metodologią badań naukowych nie tylko poprzez przeglądanie i tworzenie publikacji, ale przede wszystkim dzięki możliwości uczestniczenia w różnorodnych doświadczeniach. Po uprzednim odbyciu wymaganych certyfikowanych szkoleń, uczestnicy biorą udział w wykonywaniu procedur w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej (OMD) z wykorzystaniem technik in vitro, a także z udziałem zwierząt laboratoryjnych. Przy pomocy odpowiednich testów behawioralnych oceniany jest wpływ badanych substancji na zachowanie i reakcje myszy, szczurów oraz rybek z gatunku Danio rerio. Wykorzystywane są w tym celu np. testy oceniające działanie koordynację ruchową, m.in. test pręta obrotowego - „rota rod”, czy test komina, albo test podniesionego labiryntu krzyżowego służący do badania reakcji lękowych u zwierząt. Bezpośrednie uczestnictwo w doświadczeniach pozwala na zrozumienie w dokładniejszy sposób procesów zachodzących w organizmie pod wpływem dostarczonej substancji. Jest to jednak przede wszystkim szansa na odkrycie nowych właściwości leczniczych badanych związków.

W ubiegłym roku członkowie Koła mieli dodatkowo szansę na włączenie się w działania w międzynarodowym projekcie badawczo-edukacyjnym pt. „Education and research in the field of drug design and development within the V4 region”, kierowanym przez kierownika Katedry i Zakładu Farmakologii z Farmakodynamiką prof. Grażynę Białą i realizowanym w ramach Funduszu Wyszehradzkiego, we współpracy z partnerami z Czech i Słowacji. Celem Projektu, który trwa do końca maja 2023 r. jest poszerzenie wiedzy mieszkańców regionu wyszehradzkiego na temat odkrywania nowych leków oraz możliwości terapeutycznych z tym związanych. Skierowany jest do pracowników naukowych, studentów, firm farmaceutycznych i całego społeczeństwa. Jedną z jego części stanowią wizyty studyjne, które jak dotąd miały miejsce na Uniwersytecie Masaryka w Brnie oraz na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. W wyjazdach uczestniczyli naukowcy-eksperci z Katedry i Zakładu Farmakologii z Farmakodynamiką oraz doktoranci i studenci - członkowie przynależącego do niej Studenckiego Koła Naukowego. Następna, zaplanowana na marzec wizyta studyjna odbędzie się w murach naszego Uniwersytetu w Lublinie i będziemy podczas niej gościć delegacje ze strony czeskiej i słowackiej. Projekt w ramach Funduszu Wyszehradzkiego to także warsztaty naukowe prowadzone nie tylko podczas spotkań wyjazdowych, ale także online, również jako wykłady otwarte dla społeczeństwa. Efekty projektu zostaną podsumowane i zaprezentowane interesariuszom, m.in. badaczom i całemu środowisku akademickiemu, firmom farmaceutycznym, władzom regionalnym. Wydarzenie przyczyni się do podniesienia świadomości znaczenia badań nad lekami i zaprezentuje wspólny potencjał badawczy Partnerów, co może zainicjować nowe powiązania i formy współpracy, konsolidujące społeczność wyszehradzką.

Wszystkie wiadomości zdobyte w trakcie trwania Projektu  pozwoliły uczestnikom utwierdzić się w przekonaniu, że farmacja jest prężnie rozwijającą się nauką, dającą wiele perspektyw zarówno na rozwój własny jak i opracowanie nowych substancji, które być może kiedyś przysłużą się dobru całego społeczeństwa. Sam udział w Projekcie jak i związana z tym możliwość wyjazdu członków Koła do partnerskich Uniwersytetów, pozwoliła dodatkowo w znacznym stopniu rozszerzyć doświadczenie w pracy badawczej.

Uczestnictwo w pracach Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką pozwala zaangażowanym studentom na zdobywanie nowych doświadczeń zarówno w macierzystej Uczelni, jak i w innych ważnych ośrodkach naukowych. Członkowie Koła mogą się rozwijać wśród innych osób o podobnych zainteresowaniach naukowych. Możliwość prowadzenia badań doświadczalnych, pisanie publikacji oraz uczestnictwo w konferencjach i projektach dają szansę na pogłębianie wiedzy i poszerzenie horyzontów. Jest to doskonała okazja na bliższe poznanie możliwości jakie stawia przed młodymi ludźmi świat nauki.
Sara Hmaidan, Przewodnicząca SKN przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
dr hab. Ewa Kędzierska, Opiekun Koła
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie