numer 020
Marzec 2023
3

Styczniowe akcje IFMSA-Poland Oddział Lublin

Styczeń w tym roku akademickim trwał stosunkowo krótko, jednak dla IFMSA-Poland Oddział Lublin te 3 tygodnie były bardzo pracowite pod względem organizacji akcji i inicjatyw dla studentów naszej Uczelni.
Drużyna IFMSA-Poland Oddział Lublin podczas meczu charytatywnego.
15 stycznia 2023 roku odbyła się 4. edycja charytatywnego turnieju piłki nożnej „UMLub Allstars 4” w ramach akcji „Świąteczny Miś”. W tym roku w wydarzeniu brały udział zespoły będące reprezentacjami organizacji studenckich oraz pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Drużyny: IFMSA-Poland Oddział Lublin, Młodzi Medycy, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, English Division, Studenckie Towarzystwo Naukowe, Samorząd Studentów, Centrum Symulacji Medycznej oraz Klinika Chirurgii Onkologicznej SPSK1 stanęły do walki o złoty puchar turnieju. Wszystko to w szczytnym celu - dochód ze sprzedaży biletów został przeznaczony na zakup profesjonalnej aparatury medycznej dla Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii. Wydarzenie odniosło olbrzymi sukces - udało się zebrać prawie 2000 zł!

Program Stały ds. Edukacji Medycznej w tym miesiącu „rozbił bank” pod względem ilości zorganizowanych warsztatów medycznych. Studenci naszej Alma Mater mogli wziąć udział w warsztatach z szycia chirurgicznego, komunikacji z pacjentem, laparoskopii, ALS, USG jamy brzusznej, czy nauczyć się w jaki sposób badać najmłodszych pacjentów na warsztatach pediatrycznych. Odbyły się również ciekawe webinary: w ramach akcji „Poznaj Swoją Specjalizację”, na których przybliżyliśmy co nieco pracę na oddziale toksykologii, a także webinar o cukrzycy poprowadzony przez Panią Doktor Monikę Lenart-Lipińską. Nie zabrakło również nowości w naszym oddziale - pierwsze warsztaty z OSCE!
Studenci IFMSA-Poland Oddział Lublin przeprowadzają warsztaty cytologiczne z użyciem fantomów ginekologicznych
Styczeń to również bardzo ważny miesiąc dla naszego Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego, w tym HIV i AIDS. „Pink Lips” to akcja mająca na celu propagowanie wśród społeczeństwa regularnych badań w kierunku raka szyjki macicy. W tym roku w ramach projektu SCORA Team zorganizował webinar „O krok przed rakiem szyjki macicy” oraz warsztaty cytologiczne, na których uczestnicy mogli nauczyć się, w jaki sposób wykonać to badanie prawidłowo.

Jeśli chodzi o działalność Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego - w styczniu odbyła się pierwsza w tym roku kalendarzowym jak i akademickim akcja profilaktyczna podczas meczu koszykówki na hali MOSiR. Widzowie mogli wziąć udział w bezpłatnych badań, dbając w ten sposób o swoje zdrowie. Nasze wolontariuszki mierzyły ciśnienie tętnicze krwi, glikemię, wykonywały proste badanie spirometryczne czy dokonywały analizy masy i składu ciała. W ten sposób przypominamy mieszkańcom Lublina i okolic o tym, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych.

Koniec stycznia przynosi na myśl jedno hasło: WOŚP! Przez cały miesiąc studenci naszej Uczelni mogli dołożyć cegiełkę do walki z sepsą poprzez wrzucenie symbolicznej kwoty do naszej oddziałowej puszki, która stała w Centrum Symulacji Medycznej. W tym roku we współpracy z Centrum Wolontariatu i innymi organizacjami wzięliśmy udział w stworzeniu uczelnianej licytacji. Program Stały ds. Edukacji Medycznej przeznaczył na licytację kilka voucherów na warsztaty medyczne z pierwszeństwem zapisu. Dodatkowo podczas finału wydarzenia, Program Stały ds. Zdrowia Publicznego zorganizował akcje profilaktyczne w Centrum Kultury w Lublinie oraz Centrum Sportu Akademos.
Studenci IFMSA-Poland Oddział Lublin przeprowadzają warsztaty medyczne na fantomie do ćwiczeń
Z dumą możemy ogłosić, że na naszym fanpage na Facebooku widnieje wydarzenie organizowane po raz pierwszy w naszym oddziale - Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pod lupą: ginekologia i położnictwo”. Na uczestników konferencji czekają liczne warsztaty ginekologiczne-położnicze, konkursy z nagrodami, jak i możliwość nabycia nowej wiedzy i doświadczenia z zakresu wyżej wymienionych specjalizacji poprzez udział w sesjach naukowych. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Konferencji!

Koniec miesiąca to również czyhająca za rogiem sesja, ale nasz zespół ds. zasobów ludzkich stoi na baczności i zadbał o dobre przygotowanie naszych studentów i studentek, organizując trening z zarządzenia sobą w czasie. Nie zapomnieliśmy również o studentach z English Division - specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty z leadershipu!

Jak widzicie, IFMSA-Poland Oddział Lublin nie próżnuje! Mamy jeszcze wiele pomysłów które chcemy zrealizować do końca tego roku akademickiego, więc nie zwalniamy tempa. Jeśli jeszcze nie należysz do naszej organizacji, to pamiętaj, że w każdym momencie możesz dołączyć, wystarczy wejść na naszą stronę internetową!
Studenci IFMSA-Poland Oddział Lublin przeprowadzają badania profilaktyczne
Przygotowali: Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Zdjęcia pochodzą od członków organizacji IFMSA-Poland Oddział Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie