numer 020
Marzec 2023
2

Praktyczna kosmetologia: kosmetologiczne metody redukcji blizn zanikowych

Praca "Kosmetologiczne metody redukcji blizn zanikowych" została zrealizowana przez Agnieszkę Ciozdę ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Opiekunką pracy jest dr n. o zdr. Ewelina Firlej z Zakładu Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wstęp
Blizny zazwyczaj powstają w następstwie schorzeń zapalnych skóry. Uraz skóry aktywuje kaskadę procesów naprawczych, a w miejscu uszkodzenia powstaje nowa, bogato unaczyniona tkanka ziarninująca z licznymi włóknami kolagenowymi. Następnie skóra ulega bliznowaceniu i wytworzona zostaje tkanka łączna włóknista. Powstała blizna różni się od otaczającej ją skóry. Blizna zanikowa ma wklęsłą powierzchnię, jest cienka, elastyczna, w jej strukturze widać ślady rozciągnięcia – zgodnie z naturalnymi liniami napięć w skórze.
fot. unsplash.com
Cel i metodologia pracy
Niniejsza praca ma na celu poszerzenie wiedzy na temat metod redukcji blizn zanikowych zarówno u osób zawodowo związanych z kosmetologią, jak i u osób zmagających się z tym defektem skórnym. Do zobrazowania problemu blizn zanikowych wykorzystano metodę analizy literatury naukowej z zakresu kosmetologii i dermatologii.

Omówienie
Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem stymulującym skórę do regeneracji. Liczne mikronakłucia, powodują mikrourazy, które wywołują stan zapalny. Dochodzi do uwalniania czynników wzrostu, które stymulują fibroblasty, co przyczynia się do zwiększonej produkcji kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, redukując głębokość blizn. Radiofrekwencja mikroigłowa to technika, która łączy ze sobą dwie metody zabiegowe: fale radiowe oraz mikronakłuwanie. W wyniku nakłucia skóry oraz jej podgrzania dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia struktury skóry, wywołania stanu zapalnego i pobudzenia skóry do regeneracji i odbudowy. Powstaje nowa tkanka o prawidłowej budowie. Zabieg eksfoliacji polega na kontrolowanej aplikacji substancji, powodującej złuszczanie na różnych poziomach skóry. W efekcie następuje pobudzenie podziałów komórkowych w warstwie podstawnej naskórka oraz stymulacja produkcji kolagenu w skórze właściwej. Pod wpływem działania kwasów dochodzi do naturalnego procesu gojenia, w wyniku którego złuszczone warstwy naskórka są odbudowywane na nowo, przy czym pozbawione są wcześniejszych defektów.

Wnioski
Blizny zanikowe stanowią nie tylko problem estetyczny, ale także negatywnie wpływają na samoocenę, co może niekorzystnie wpływać na stan psychiczny klienta. Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór przez kosmetologa zabiegów indywidualnie do problemów skórnych zgłaszanych przez klienta. Prawidłowy wywiad, a także zbadanie skóry mają ogromne znaczenie w doborze skutecznej terapii. Pomimo tak dużej dostępności zabiegów niwelujących blizny potrądzikowe nie zawsze udaje się usunąć je całkowicie o czym zawsze należy poinformować klienta przed przystąpieniem do wykonania zabiegu.
Przygotowała: Agnieszka Ciozda, Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie