Informator uniwersytecki
numer 020
Marzec 2023
★
21
Kierownicy jednostek w pigułce
W marcowej odsłonie przedstawiamy dra hab. n. med. Witolda Zgodzińskiego, profesora uczelni, kierownika Katedry Pielęgniarstw Zabiegowych, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zapraszamy do lektury!
Zapraszamy do lektury!

Katedra Pielęgniarstw Zabiegowych, którą mam zaszczyt kierować od 2021 roku, realizuje swoje działania statutowe, głównie koncentrują się wokół dydaktyki studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu, na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i fizjoterapia. W ramach Katedry funkcjonują trzy zakłady: Zakład Chirurgii i Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Zakład Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki Medycznej oraz Pracownia Ran Przewlekłych. Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia kliniczne, zajęcia praktyczne oraz koordynują praktyki zawodowe studentów naszego Wydziału, głównie w oparciu o uniwersyteckie szpitale kliniczne. Naszym celem jest przede wszystkim dostarczanie wiedzy praktycznej, niezbędnej do wykonywania odpowiedzialnej pracy pielęgniarki, położnej czy fizjoterapeuty. Zajęcia prowadzimy także w Centrum Symulacji Medycznej, w którym zlokalizowana jest Pracownia Ran Przewlekłych. W tej nowej jednostce udało się zorganizować doskonałe wyposażenie treningowe do praktycznej nauki postępowania z ranami wymagającymi długiego leczenia, z wykorzystaniem różnych nowoczesnych metod, takich jak kompresjoterapia czy terapia podciśnieniowa. Ponadto w Katedrze prowadzone są prace dyplomowe licencjackie i magisterskie oraz dysertacje doktorskie.
Co lubi Pan Profesor w swojej pracy?
Od lat jestem związany z pracą dydaktyczną na uczelni. Prowadziłem zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego, a teraz Wydziału Nauk o Zdrowiu. Przez cały czas pracy zawodowej ogromną satysfakcję i przyjemność daje mi to, że przekazuję swoje doświadczenie i wiedzę młodszym pokoleniom medyków. Od lat pracuję jako chirurg i ta dziedzina jest mi najbliższa. Uważam, że nauczanie chirurgii jest trudne i odpowiedzialne, ponieważ szczególnie wiąże wiedzę teoretyczną z jej praktycznym zastosowaniem. Wykształcenie chirurga czy pielęgniarki chirurgicznej wymaga długiego czasu, wielu poświęceń i może dlatego nie jest to dziedzina „pierwszego wyboru” absolwentów uczelni medycznych. Zatem szczególną satysfakcję daje mi możliwość kształcenia podyplomowego moich wcześniejszych studentów, którzy – mimo wszystko – zdecydowali się specjalizować w tej pięknej dziedzinie medycyny, jaką jest chirurgia. Wysoko cenię sobie współpracę w bardzo profesjonalnym zespole naszej Katedry, który stwarza niezwykle przyjazną atmosferę.
Moja kariera zawodowa...
Od ukończenia studiów w roku 1995 moja praca zawodowa jest związana z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Rozpoczynałem jako doktorant w Katedrze Farmakologii, a następnie pracowałem w Klinice Chirurgii Ogólnej SPSK1 w Lublinie. W 2019 roku uzyskałem stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2021 roku jestem kierownikiem Katedry Pielęgniarstw Zabiegowych. Od 2022 roku pracuję też w I Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK4.
Ja prywatnie...
Mam żonę, farmaceutkę, oraz dwie dorosłe córki, studentki medycyny.
Hobby: żeglarstwo i wędrówki górskie.

Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie