Informator uniwersytecki
numer 020
Marzec 2023
★
4
Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Medycznej przy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
Opiekunkami Studenckiego Koła Naukowego Komunikacji Medycznej przy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych są mgr Katarzyna Szczekala i dr n. hum. Katarzyna Karska, natomiast przewodniczącą jest Joanna Upchurch - studentka III roku kierunku Lekarskiego. Kierownictwo nad zakładem obejmuje prof. dr n. o zdr. Piotr Flieger.

SKN Komunikacji Medycznej przy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych działa od 1 stycznia 2019 roku, a obecna liczba członków wynosi 25 osób.

W ramach działalności koła organizowane były wykłady otwarte dla członków i całej społeczności uczelni, które prowadzili mówcy z zagranicy, osoby współpracujące z nami. Poruszali oni aktualne tematy w ich praktyce zawodowej.
Gościliśmy lekarkę Panią dr Claudię Cardenas, absolwentkę naszej alma mater, pracującą w szpitalu w Stanach Zjednoczonych, która podzieliła się z nami pierwszymi obserwacjami z okresu pandemii, opieki nad pacjentami covidowymi i szczepieniami. Pan dr Brian E. Wallace z Wielkiej Brytanii, również absolwent naszej uczelni i doktorant Pani Prof. Jolanty Masiak, podzielił się z nami swoim doświadczeniem z pracy z pacjentami uzależnionymi od hazardu, mediów społecznościowych, techonologii i pornografii oraz współpracy z lekarzami i specjalistami ds. zdrowia psychicznego z całego świata w zakresie rozpoznawania i leczenia kompulsywnych zachowań. Amerykanka Pani Adele Levin, fizjoterapeutka i autorka książki „Run Don’t Walk” przybliżyła nam wyzwania ze swojej pracy z weteranami wojennymi z Afganistanu i Iraku w ośrodku Walter Reed Army Medical Center - światowym liderem w rehabilitacji pacjentów po amputacji. Pan Vishal Kapoor, zastępca dyrektora ds. medycyny laboratoryjnej w Columbia Center for Infections and Immunity (CCII) przedstawił obowiązki i specyfikę swojej pracy. Pani Karina Sergiej, absolwentka naszej uczelni i specjalistka Data Science pracująca w Anglii przybliżyła nam temat wartości informacji i danych w świecie nauki. Pan Piotr Boguta, farmaceuta z Anglii przedstawił wyzwania komunikacyjne w opiece farmaceutycznej.
Wykłady te zawsze kończyły się wymianą refleksji wraz ze słuchaczami. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwość praktyki języka angielskiego oraz poszerzenia tematyki zawodowej o bardzo praktyczne informacje, wskazówki, doświadczenia z pierwszej ręki.

Ponadto, współpracujemy z naukowcami z innych uniwersytetów, którzy również wygłosili niezmiernie ciekawe wykłady. Pani dr Antonina Doroszewska ze Studium Komunikacji Medycznej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła własne rozwiązania w nauczaniu komunikacji medyków Komunikacja medyczna - znaczenie i perspektywy w kontekście pacjentów również symulowanych. Zaś Pani dr Aleksandra Borowicz z Katedry Pedagogiki Specjalnej KUL, przybliżyła nam wyzwania dotyczące Komunikacji z pacjentem słabosłyszącym i niesłyszącym.
Nasze koło od początku swojej aktywności skupia się na współpracy naszych studentów obcojęzycznych z polskimi studentami. W ramach koła organizowany jest Klub Językowy Komunikacji Medycznej, który oprócz celi realizowanych przez koło dawał możliwość nowych przyjaźni międzynarodowych i promocji różnych kultur.
W lutym 2023 roku, dwie członkinie naszego koła wygłoszą referat na międzynarodowej konferencji "The 6th Global Public Health Conference (GLOBEHEAL 2023) "Building Bridges for Future Public Health Preparedness and Response" w Colombo na Sri Lance.
Koło daje możliwość na rozwinięcie w sobie wrażliwości, na komunikację, komunikat i jakość relacji. Cieszymy się, że nasi członkowie to osoby, które mają wewnętrzną potrzebę, motywację poszerzania swoich kompetencji językowych. Uczymy się tego już poprzez współpracę w kole i możliwość swobodnej pracy, wymiany poglądów, refleksji. Koło oferuje typową działalność naukową jak prace naukowe o tematyce związanej z komunikacją w medycynie, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w konferencjach naukowych, przygotowanie i przedstawianie naukowych plakatów, prezentacji, referatów, pisanie publikacji do naukowych czasopism w języku angielskim. Możemy pochwalić się wyróżnieniami i nagrodami za prezentacje badań naszych członkiń. Organizujemy warsztaty, spotkania, rozmowy, wykłady, quizy.

Spotkania odbywają się w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych w Collegium Anatomicum przy ul. Jaczewskiego 4 lub online po ustaleniu terminów z członkami koła. Dużą wagę przywiązujemy do indywidualnych spotkań z członkami lub pracy w małych grupach badawczych w zależności od potrzeb, by opracować materiały dotyczące zagadnień komunikacji, nad którymi pracują członkowie.
Koło skierowane jest do studentów wszystkich kierunków studiów na Uniwersytecie Medycznym. Najistotniejsze jest zainteresowanie komunikacją i chęć pracy nad nią. Nie prowadzimy rozmowy rekrutacyjnej. Dodatkowo, jeżeli chce ktoś zacząć swoją przygodę z uczestniczeniem w konferencjach to Koło zapewnia sprzyjające warunki, żeby spróbować swoich sił w tego typu pracach. Zapraszamy do odwiedzenia grupy Koła na Facebooku.
Koło skierowane jest do studentów wszystkich kierunków studiów na Uniwersytecie Medycznym. Najistotniejsze jest zainteresowanie komunikacją i chęć pracy nad nią. Nie prowadzimy rozmowy rekrutacyjnej. Dodatkowo, jeżeli chce ktoś zacząć swoją przygodę z uczestniczeniem w konferencjach to Koło zapewnia sprzyjające warunki, żeby spróbować swoich sił w tego typu pracach. Zapraszamy do odwiedzenia grupy Koła na Facebooku.
Przygotowali: Opiekunowie i członkowie SKN Komunikacji Medycznej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie