numer 021
Kwiecień 2023
69

Studenckie Koło Naukowe przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W 2012 roku powstało SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie, które aktualnie zrzesza ponad pięćdziesięciu prężnie działających członków pod okiem p. prof. dr hab. n. med. Hanny Karakuły-Juchnowicz.
od lewej: Agnieszka Banaszek, Zuzanna Wingralek, prof. dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchnowicz, Kaja Karakuła, Alicja Forma,
od lewej: Agnieszka Banaszek, Zuzanna Wingralek, prof. dr hab. n. med. Hanna Karakuła-Juchnowicz, Kaja Karakuła, Alicja Forma,
Działalność naszego SKN jest wielokierunkowa: z jednej strony stawiamy na zdobywanie umiejętności planowania i realizacji badań naukowych, z drugiej na poszerzanie umiejętności klinicznych i organizacyjnych, równocześnie nie zapominając o integracji naszych członków. Spotkania Koła odbywają się regularnie na terenie I Kliniki Psychiatrii lub w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W czasie spotkań mamy możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu psychiatrii oraz nauk jej pokrewnych, zgodnie z holistyczną wizją pacjenta i interdyscyplinarnym podejściem do jego leczenia.
SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Przyjazna i twórcza atmosfera spotkań sprzyja rozwojowi naukowemu jej członków, co znajduje swe odbicie w liczbie i jakości publikowanych prac, wygłoszonych prezentacji na zjazdach krajowych i zagranicznych. W okresie funkcjonowania Koła nasi członkowie opublikowali artykuły w wysoko punktowanych czasopismach ujętych w wykazie MEiN w formie Open Access, m.in. Nutrients (IF - 6,706), Molecules (IF - 4,927), International Journal of Environmental Research and Public Health (4,614) i Journal of Clinical Medicine (IF - 3,303), Current Problems of Psychiatry (70 punktów MNiSW).

Członkowie naszego Koła wielokrotnie byli nagradzani za prezentację referatów i plakatów na konferencjach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in.:
  • Medical International Conference for Students. MEDICS 2022, Bukareszt Rumunia,
  • 27th International Medical Sciences Student Congress, Stambuł Turcja, 2022,
  • 30th European Congress of Psychiatry, on-line, 2022,
  • 18th International and 60th Polish Conference Juvenes Pro Medicina, Łódź, 2022,
  • XII Lubelskie Spotkania Naukowe, Lublin, 2022,
  • Antwerp Medical Students Congress 2021, Belgia,
  • 3rd International Congress of the World Association for Stress Related and Anxiety Disorders, Wiedeń, 2021,
  • 8th Lublin International Medical Congress, Lublin, 2021,
  • 21st Century Medicine, Lublin, 2019,
  • II International Student Neuropsychiatric Conference, Warszawa, 2019,
  • I Ogólnopolski Zjazd Kół Psychiatrycznych, Lublin, 2019.

Członkowie naszego Koła są również laureatami wielu konkursów, które wspierają wybitnie uzdolnionych studentów w prowadzeniu badań klinicznych.

W lutym 2023 roku otrzymaliśmy znakomitą informację, iż w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” lek. Kaja Karakuła, Alicja Forma, Zuzanna Wingralek oraz Agnieszka Banaszek otrzymały finansowanie projektu “FOOD FOR MOOD: Znaczenie kwasów tłuszczowych dla dobrostanu emocjonalnego studentów kierunków medycznych”, które będzie realizowane pod opieką merytoryczną prof. dr hab. n. med. Hanny Karakuły-Juchnowicz, lek. Ryszarda Sitarza oraz mgr Zuzanny Rząd.

Niecały rok wcześniej projekt “Jak studenci radzą sobie ze stresem w dobie zdalnego nauczania w wyniku pandemii COVID-19? Wykładniki psychologiczne i biologiczne”, realizowany przez Justynę Nowaczek, Agnieszkę Brzezińską, Weronikę Perczyńską i Katarzynę Nowak pod opieką dr n. med. Joanny Róg i prof. dr hab. n. med. Hanny Karakuły-Juchnowicz, został wyróżniony w II edycji konkursu “MINI-GRANTY studenckie”.

W 2021 roku członkinie naszego SKN - Kaja Karakuła i Alicja Forma wraz z Panią Opiekun Koła prof. dr hab. n. med. Hanną Karakułą-Juchnowicz oraz lek. Ryszardem Sitarzem - nawiązali współpracę międzynarodową z ośmioma ośrodkami zagranicznymi z: Filipin, Bangladeszu, Egiptu, Pakistanu, Chin, Indii, Meksyku oraz Wietnamu. Owocem był projekt „Studenci w obliczu pandemii COVID-19: badanie porównujące nasilenie zaburzeń emocjonalnych, sposobów radzenia sobie ze stresem, zmian w stylu życia i postaw wobec sytuacji epidemicznej wśród studentów polskich i zagranicznych”, który został nagrodzony w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie dla autorów i promotorów najlepszych projektów naukowych - StRuNa-2021 - w ramach kategorii StRuNa-MED-2021.

Pod względem organizacyjnym możemy się także pochwalić zorganizowaniem I Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Psychiatrycznych w 2019 roku w Lublinie. Od dwóch lat współtworzymy kolejne odsłony Ogólnopolskiej Konferencji Neurologiczno-Psychiatrycznej “Neuro-logiczni” razem z Kołami Naukowymi przy Klinice Neurologii Dziecięcej III Katedry Pediatrii, Klinice Neurologii i Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej. Wydarzenie obejmuje sesje naukowe, wykłady ekspertów z całego kraju, warsztaty oraz panele dyskusyjne. To wydarzenie jest okazją do wymiany najnowszych doniesień ze świata nauki oraz szkolenia umiejętności praktycznych w czasie warsztatów. Co roku nasi członkowie wspomagają organizacyjnie konferencję psychiatryczną: Lubelskie Spotkania Naukowe, biorąc czynny udział w sesji studenckiej.
Alicja Forma i Kaja Karakuła podczas gali Orły Nauki
od lewej: Alicja Forma, Kaja Karakuła
Członkowie naszego są także zaangażowani w działalność w ramach wolontariatu. Przy współpracy z Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie aktywnie wspieramy tegoroczną akcję WOŚP poprzez organizację warsztatów dotyczących terapii elektrowstrząsowej. Nasi studenci również brali udział w organizacji Lubelskiej Akcji Charytatywnej na rzecz psychiatrii dziecięcej w 2022 roku.

Podsumowując głównymi celami działalności SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji są:
  • zdobywanie umiejętności planowania i realizowania badań naukowych, aplikowania o granty,
  • promocja osiągniętych wyników poprzez ich prezentację na zjazdach krajowych i zagranicznych oraz publikacje artykułów w czasopismach ujętym w wykazie MEiN o jak najwyższym wskaźniku cytowań,
  • działalność organizacyjna, w tym współorganizowanie kolejnych edycji Ogólnopolskiej Konferencji Neurologiczno-Psychiatrycznej “Neuro-logiczni” oraz Lubelskich Spotkań Naukowych,
  • poszerzania klinicznych umiejętności praktycznych w ramach cyklicznych spotkań koła rozwój umiejętności miękkich oraz poszerzania horyzontów mentalnych w rozwoju własnym.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy I Klinice Psychiatrii razem z Opiekunem Koła p.prof. dr hab. n. med. Hanną Karakułą-Juchnowicz są osobami otwartymi na nowe idee i pomysły, działającymi z pasją na polu naukowym, ale także klinicznym i organizacyjnym. Aktywnie uczestniczącą w konferencjach ogólnopolskich i zagranicznych, webinarach oraz publikują najnowsze doniesienia ze świata psychiatrii. Jednocześnie są wrażliwe i chętne do pomocy, co przejawia się w czasie spotkań z udziałem pacjentów oraz zaangażowaniem w działaność wolontariatu.

Z dnia na dzień osiągają swoje cele, realizując kolejne wyzwania i marzenia!


Autorka: Zuzanna Wingralek
Przewodnicząca SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie daje wyjątkową możliwość zarówno rozwoju naukowego, a także doskonalenia umiejętności klinicznych i organizacyjnych. Członkowie Koła realizowali kilka projektów naukowych, w tym jeden, który otrzymał dofinansowanie na kwotę ponad 130 tys. w konkursie MEiN „Najlepsi z Najlepszych! 4.0” oraz wyróżnienie w konkursie StRuNa 2021. W tym roku, SKN może pochwalić się otrzymaniem kolejnego dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki w konkursie „SKN Tworzą Innowacje”. Wyniki pracy działalności w Kole prezentuję w formie artykułów naukowych publikowanych w czasopismach naukowych oraz podczas konferencji zarówno polskich jak i zagranicznych m. in. w Turcji czy Belgii. Jako członek SKN mam również okazję być zaangażowana w pomoc przy organizacji konferencji psychiatrycznej „Lubelskie Spotkania Naukowe”, która odbywa się cyklicznie w Lublinie.


Autorka: Alicja Forma
Członkini SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji, studentka VI roku kierunku Lekarskiego oraz doktorantka II roku Szkoły Doktorskiej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie