numer 021
Kwiecień 2023
11

Kierownicy jednostek w pigułce

Przedstawiamy dr hab. n. o zdr. Beatę Dobrowolską, profesor uczelni, panią kierownik Katedry Zintegrowanej Opieki Pielęgniarskiej, Wydziału Nauk o Zdrowiu. Zapraszamy do lektury!
portret doktor habilitowanej Beaty Dobrowolskiej
Dr hab. n. o zdr. Beata Dobrowolska, profesor uczelni
Czym zajmuje się jednostka, którą Pani Profesor kieruje?
Katedra Zintegrowanej Opieki Pielęgniarskiej została utworzona w 2021 roku na podstawie Zarządzenia Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W skład Katedry wchodzą trzy jednostki:
  • Zakład Opieki Holistycznej i Zarządzania w Pielęgniarstwie
  • Zakład Pediatrii i Pielęgniarstwa Pediatrycznego
  • Zakład Pielęgniarstwa Rodzinnego i Geriatrycznego
Zespół Katedry to 38 pracowników, którzy realizują znaczną część zajęć dydaktycznych przewidzianych programem studiów na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i fizjoterapia, ale także na kierunkach prowadzonych na pozostałych wydziałach naszego Uniwersytetu, m.in. takich jak ratownictwo medyczne, dietetyka, kosmetologia czy medycyna. W dużej części są to zajęcia praktyczne.

Obok dydaktyki, w każdym z trzech Zakładów realizowane są badania naukowe, których tematyka wiąże się z zakresem prowadzonych zajęć. W ten sposób studenci mogą korzystać z wiedzy eksperckiej, bazującej na wynikach badań naukowych. Projekty badawcze dotyczą na przykład zachowań zdrowotnych w chorobach przewlekłych, przestrzegania zaleceń terapeutycznych, etycznych uwarunkowań racjonowania opieki pielęgniarskiej, uwarunkowań klimatu etycznego i organizacyjnego szpitala, czy radzenia sobie dzieci i ich rodziców z bólem. Badania realizowane są we współpracy z liczną grupą doktorantów przygotowujących prace doktorskie w każdym z trzech Zakładów.

Co lubi Pani Profesor w swojej pracy? 
Współpracę z ludźmi. To, że wzajemnie możemy się inspirować i realizować kolejne projekty dydaktyczne, naukowe czy organizacyjne. Lubię, kiedy widzę, jak młodzi pracownicy dojrzewają naukowo, dydaktycznie i rozwijają swój potencjał. Lubię zarażać pasją badań naukowych, których wyniki mogą zmienić praktykę pielęgniarek, położnych czy innych zawodów medycznych, czy mogą wpłynąć na doskonalenie edukacji zawodowej przyszłych profesjonalistów medycznych. Ta praca daje możliwość ciągłego rozwoju, a przez kontakt z młodymi ludźmi motywuje, abyśmy nie zwalniali kroku…

Moja kariera zawodowa...
Jestem absolwentką naszej Alma Mater, gdzie zdobyłam tytuł magistra pielęgniarstwa 
i jednocześnie absolwentką UMCS, gdzie studiowałam filozofię. Następnie podczas studiów doktoranckich na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS starałam się połączyć oba te, wydawałoby się odległe, kierunki studiów, pisząc pracę na temat etyki troski w medycynie. W zasadzie od momentu ukończenia studiów magisterskich jestem związana z naszym Uniwersytetem. Przez krótki czas pracę dydaktyczno-badawczą łączyłam z pracą pielęgniarki w opiece długoterminowej, następnie zdecydowałam się na pełny etat na uczelni. Przez wiele lat angażowałam się w działania na rzecz środowiska zawodowego pielęgniarek poprzez pracę w Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim, m.in. w Zarządzie Głównym Towarzystwa czy w Radzie Naukowej. Od wielu lat jestem zaangażowana w działania kilku międzynarodowych sieci współpracy. Po habilitacji zdecydowałam się na etat badawczy. Obecnie moim głównym celem jest stworzenie zgranego zespołu, który z pasją i odwagą będzie mógł realizować ambitne projekty naukowe i edukacyjne. 

Ja prywatnie... 
Mam wiele pasji, na które niestety coraz trudniej znaleźć czas. Kocham podróże, szczególnie takie, które dają możliwość kontaktu z naturą, ale też pozwalają na poznanie innych ludzi i ich kultury. Lubię spacery z psem, relaks z dobrą książką i muzyką oraz czas z rodziną 
i przyjaciółmi, dzięki którym ładujemy nasze akumulatory.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie