numer 021
Kwiecień 2023
12

Kierownicy jednostek w pigułce

Przedstawiamy sylwetkę prof. dr hab. n. farm. Anny Gumieniczek, kierowniczki Katedry i Zakładu Chemii Leków.
prof. dr hab. n. farm. Anna Gumieniczek
Czym zajmuje się jednostka, którą Pani Profesor kieruje?
Naszą specjalnością jest szeroko rozumiana chemia i analiza farmaceutyczna. Nasze projekty naukowe dotyczą badania takich właściwości fizyko-chemicznych substancji aktywnych, które mają istotne znaczenie w kontekście ich dostępności biologicznej i działania, badania rozkładu substancji aktywnych pod wpływem czynników zewnętrznych, a także metabolizmu leków. Badania te wpisują się w światowe trendy dotyczące bezpieczeństwa leków i kosmetyków, np. eliminowania z rynku substancji o zwiększonym ryzyku wywoływania fototoksyczności. Oprócz wartości naukowej, takie badania mają duże znaczenie dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Mogą mieć także zastosowanie w planowaniu terapii monitorowanej stężeniami leków i do oceny potencjalnych interakcji leków, w ramach prac zespołów terapeutycznych w klinikach.

Co lubi Pani Profesor w swojej pracy?
Na IV roku studiów uświadomiłam sobie, że w farmacji najbardziej pociąga mnie aspekt analityczny. W tym przekonaniu utwierdzili mnie moi profesorowie prowadzący zajęcia w ramach specjalności analityka farmaceutyczna, prof. dr hab. Lech Przyborowski oraz prof. dr hab. Hanna Hopkała, moi późniejsi szefowie w Katedrze i Zakładzie Chemii Leków. Tym zainteresowaniom jestem wierna do dzisiaj, a badania zawiązane z analizą leków są mi wciąż bliskie. Bardzo sobie cenię możliwość współpracy z przemysłem farmaceutycznym, a także z organami dbającymi o jakość leków, w tym Komisją Farmakopei Polskiej. Od początku mojej pracy w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie bardzo lubię pracę dydaktyczną. Dużo satysfakcji daje mi dobry kontakt z kolejnymi rocznikami studentów, możliwość przekazywania im moich doświadczeń, a z drugiej strony poznania ich punku widzenia na wiele kwestii istotnych dla współczesnej farmacji i kosmetologii.

Moja kariera zawodowa to wieloletnia wytężona praca w zawodzie jako pracownik naukowy i dydaktyczny. Po skończeniu studiów w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie rozpoczęłam pracę w Katedrze i Zakładzie Chemii Leków, pracując kolejno na etacie asystenta stażysty, asystenta, adiunkta i profesora. Tytuł doktora nauk farmaceutycznych uzyskałam w roku 1994, stopień doktora habilitowanego w roku 2007, a tytuł profesora w roku 2012. W roku 1997 uzyskałam specjalizację I stopnia w zakresie farmacji aptecznej, w roku 2013 specjalizację z analityki farmaceutycznej. Przez wiele lat kierowałam działalnością usługową naszej Katedry polegającą na wytwarzaniu analiz dla przemysłu farmaceutycznego, pełniąc funkcję Osoby Wykwalifikowanej. Od wielu lat moja uwaga kieruje się także ku stałemu podnoszeniu jakości kształcenia naszych studentów. Od roku 2015 pełnię zaszczytną funkcję Pełnomocnika Dziekana Wydziału Farmaceutycznego ds. Jakości Kształcenia, jestem także ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Prywatnie mam męża i syna. Lubimy razem podróżować, szczególnie po Polsce. Nasze ulubione destynacje to Dolny Śląsk i Sudety. Na co dzień relaksują mnie długie spacery oraz ciekawe książki. Najbardziej lubię opracowania historyczne, ale osadzone w realiach codziennego życia danej epoki.
Rozmawiała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie