numer 021
Kwiecień 2023
10

Pierwsze Damy Polski i Ukrainy podsumowały wspólne działania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Małżonką złożyli 5 kwietnia oficjalną wizytę w Polsce. Od wybuchu wojny w Ukrainie Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska współpracują przy ewakuacji sierot i małych pacjentów do szpitali, wspierają system ratownictwa medycznego oraz placówki medyczne w Ukrainie, organizują pomoc humanitarną, a także działają na rzecz uchodźców przebywających w Polsce. W Pałacu Prezydenckim panie podsumowały wspólne projekty oraz omówiły kolejne inicjatywy.
Osoby na spotkaniu z Pierwszymi Damami Polski i Ukrainy
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
W październiku ubiegłego roku Małżonki Prezydentów Polski i Ukrainy zainicjowały projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami. W jego ramach w Polsce przeszkolono dotychczas dziewięćdziesięciu ukraińskich lekarzy i specjalistów w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowych szkoleń, a także rozmowy o planowanych przedsięwzięciach.  

Szkolenia były realizowane od grudnia ubiegłego roku przez personel Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.   

Agata Kornhauser–Duda, która osobiście odwiedziła wszystkie te miejsca, a także spotykała się z kursantami wyraziła nadzieję, że „zdobyta wiedza przede wszystkim przyczyni się do rozwoju opieki zdrowotnej w Ukrainie, a także – w dłuższej perspektywie – do dobrej, eksperckiej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą”.
od lewej: dr n. med. Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, Pierwsza Dama Polski Agata Kornhauser-Duda, prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
od lewej: dr n. med. Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, Pierwsza Dama Polski Agata Kornhauser-Duda, prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Pierwsza Dama Ukrainy podkreśliła, że Ukraina i Polska wyznają wspólne wartości, wśród których „najwyższą jest życie ludzkie”. – Okazaliście się dla nas przyjaciółmi, których wsparcie ma istotny wymiar praktyczny: od początku agresji rosyjskiej, dzięki pomocy specjalistów udało nam się ewakuować w ciężkich warunkach, często pod ostrzałem, tysiące chorych dorosłych oraz dzieci. Jest to bezcenna pomoc – powiedziała Ołena Zełenska.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział uczestnicy ostatniej edycji kursu z zakresu ratownictwa medycznego, którzy mówili o uzyskanych kompetencjach i inspiracjach. – Nasi lekarze pracują w bardzo ciężkich warunkach wojny, a jednocześnie zmuszeni są do doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy. Te szkolenia to niezbędna lekcja – skomentowała Małżonka Prezydenta Ukrainy. Dodała, że kursy dają możliwość połączenia podejść, utworzenia specjalistycznych grup roboczych i zbudowania wspólnoty medyków, ratowników i strażaków obu krajów. – Chciałbym serdecznie podziękować za organizację szkoleń, a Pani Prezydentowej za jej osobiste zaangażowanie w realizację wszystkich naszych projektów – dodała Ołena Zełenska.

W ramach pogłębionej współpracy Pierwszej Damy Polski i Pierwszej Damy Ukrainy trwają obecnie przygotowania do rozpoczęcia kolejnego cyklu specjalistycznych szkoleń przeznaczonych dla personelu medycznego z Ukrainy z zakresu rehabilitacji, stresu bojowego i psychotraumatologii. Także Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zadeklarował gotowość zorganizowania szkoleń dla ukraińskich strażaków ochotników. Podstawę szkolenia stanowić będą zagadnienia związane z działaniami ratowniczo–gaśniczymi.
od lewej: prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska, dr n. med. Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej
od lewej: prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska, dr n. med. Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej
– Chciałbym też oficjalnie jeszcze raz wszystkim Państwu podziękować za umożliwienie realizacji naszej wspólnej inicjatywy i za ogromne zaangażowanie – podkreśliła Agata Kornhauser–Duda, zwracając się do polskich partnerów. Poprosiła o przekazanie słów wdzięczności wszystkim zaangażowanym w projekt lekarzom, ratownikom i przedstawicielom personelu medycznego. Za logistyczne wsparcie projektów Pierwsza Dama podziękowała przedstawicielom Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Gościom z Ukrainy Małżonka Prezydenta RP życzyła bezpiecznego powrotu do ojczyzny i powodzenia w ich wymagającej pracy. Wyraziła też nadzieję na rychły koniec wojny i zwycięstwo Ukrainy.

W spotkaniu wzięli udział m.in.:
- dr n. med. Krzysztof Bojarski – Dyrektor SP ZOZ w Łęcznej,
- prof. dr hab. Robert Gałązkowski – Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- prof. dr hab. Kamil Torres – Prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,
- gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego,
- Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych,
- gen. brygadier Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej,
- gen. dyw. SG Tomasz Praga – Komendant Główny Straży Granicznej,
- dr n. o zdr. Marcin Podgórski – Zastępca dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania LPR
- Wiktoria Zwarycz - Małżonka Ambasadora Ukrainy w RP.

Pierwszej Damie RP towarzyszył gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Źródło: oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej www.prezydent.pl
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie