numer 022
Maj 2023
6

Minionkowe projekty z Lubelskim Festiwalem Nauki

Lubelski Festiwal Nauki jest cenionym przedsięwzięciem naukowym, znanym między innymi ze swojej misji, którą jest popularyzowanie wiedzy w nieszablonowej formie wśród mieszkańców Lubelszczyzny.
Dzieci siedzą w sali przy stolikach, widoczne w tle Panie prowadzące zajęcia mają koszulki z buziami minionków i żółte czapki
Minionkowe warsztaty dla dzieci dotyczące alergenów
W ramach współpracy Uczelni miasta Lublin, cyklicznie już po raz XIX powstają liczne projekty o zróżnicowanej tematyce, skupiające zainteresowanie szerokiego grona odbiorców. Również Uniwersytet Medyczny ma swój znaczący wkład w projekt LFN, czego dowodem jest wyróżnienie tej aktywności na forum ogólnopolskim.
Dzieci w towarzystwie prowadzących zajęcia zapoznają się z rośliną
Minionkowe warsztaty dla dzieci dotyczące alergenów
W ramach tego projektu, w Katedrze Zintegrowanej Opieki Pielęgniarskiej na Wydziale Nauk o Zdrowiu stworzono wiele bardzo interesujących wydarzeń, jednak dwa uzyskały status szczególnie interesujących – odbyły się one w formie warsztatów realizowanych przez zespół nauczycieli akademickich z Zakładu Pediatrii i Pielęgniarstwa Pediatrycznego. Zamierzeniem warsztatów jest, jak twierdzą autorzy, precyzyjne, a zarazem kreatywne przekazanie wiedzy medycznej w sposób dopasowany do wieku wymagającego grona odbiorców, jakimi były dzieci z przedszkola oraz klas I i II szkoły podstawowej.

Schorzenia na tle alergicznym występują coraz częściej zarówno u dorosłych jak i dzieci. Aby umożliwić przybliżenie tej wiedzy, prowadzący zaprosili uczestników do minionkowego świata alergenów. Wzbudzili oni niemałe zdziwienie prowadząc warsztaty przebrani za… Minionki. Uczestnicy bez wahania zaangażowali się w badanie poszczególnych alergenów rozwiązując tematyczne zagadki i łamigłówki, także za pośrednictwem multimediów, w formie zabawy zarówno manualnej jak i ruchowej, a także z własną drużyną – zdobywając nagrody. Z uwagi na wysoką częstotliwość występowania chorób o podłożu alergicznym w populacji wieku rozwojowego oraz oryginalny sposób przekazania wiedzy, projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród szkół w Lublinie i regionie. Minionkowe tajemnice świata alergenów odkrywane z bajkowymi postaciami jest projektem zaplanowanym w sposób świetnie dopasowany do rozwijania wyobraźni i budowania inwencji u dzieci. Mają one możliwość poznawać nowe informacje w sposób urozmaicony z humorem oraz za pośrednictwem różnych metod dydaktycznych, które inspirują być może do dalszego poszukiwania wiedzy, rozbudzając ciekawość nauką. I nawet jeśli nie każde dziecko wyrecytuje czym są alergeny i jak mogą wyglądać, wskaże potencjalne miejsce ich bytowania czy sposób, w jaki może wpływać na funkcjonowanie organizmu, to w zamyśle identyfikacja dziecka z minionkiem zachęci go do miłych wspomnień spotkania z nauką.
W niedawno zorganizowanym konkursie „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki” zajęcia „Mini(onkowe) spotkanie z alergenem” zdobyły pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy Projekt Warsztatowy, a projekt „Alergeny dokuczają, a minionki je chwytają!” otrzymał wyróżnienie.
Przygotowała: mgr Aleksandra Fornal
Zakład Pediatrii i Pielęgniarstwa Pediatrycznego
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie