numer 008
październik 2021
9

Wystawa w Bibliotece Głównej

„Anatomia się nie zmienia? – zmieniają się podręczniki.” – wystawa w formule hybrydowej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Szkolna 18).

Maszyna do pisania, a w niej kartka z nazwą wystawy

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Anatomia się nie zmienia – zmieniają się podręczniki”, która została otwarta w formie tradycyjnej i on-line w naszej Bibliotece. Wystawa w formie tradycyjnej jest prezentowana na parterze budynku Biblioteki oraz w Czytelni Ogólnej (przy ul. Szkolnej 18). Można zobaczyć (i dotknąć osobiście) w jakich warunkach i z jakich podręczników uczyli się studenci naszego Uniwersytetu 70, 50 czy 30 lat temu. Co więcej, można siąść przy historycznym stole pochodzącym jeszcze z Czytelni w budynku przy ul. Peowiaków (w którym od 1959 do 2000 roku mieściła się Biblioteka UML) i poszperać w podręcznikach z dziedziny anatomii, z których dawno temu korzystali m.in. poprzednicy dzisiejszych studentów medycyny.

książki w szklanej gablocie

Można zobaczyć (w wersji tradycyjnej, jak zdigitalizowanej), m.in. „nieśmiertelny” atlas anatomiczny „Anatomia człowieka: podręcznik dla słuchaczów szkół wyższych i lekarzy” Adama Bochenka, wtedy jeszcze „tylko” w dwóch tomach , wydany nakładem Akademii Umiejętności, w latach 1916-17 (dostępny również w wersji cyfrowej m.in. w bibliotece cyfrowej POLONA: https://polona.pl/item/anatomia-czlowieka-podrecznik-dla-sluchaczow-szkol-wyzszych-i-lekarzy-t-1,ODQ5MTM1MTQ/6/#info:metadata). Inne pozycje warte obejrzenia to „Krótki rys anatomii ciała ludzkiego” Ludwika Natansona (Warszawa: H. Natanson, 1858) czy „Anatomja człowieka: podręcznik dla słuchaczów szkół wyższych i lekarzy” (Kraków: Polska Akad. Umiej., 1925-28). Te pozycje to pasjonująca historia medycyny i anatomii.  Dodajmy - historia na wyciągnięcie ręki: relację z wystawy i dostępy do najstarszych pozycji w zasobach polskich bibliotek cyfrowych za pośrednictwem kodów QR znajdziecie na wystawie i w mediach społecznościowych (zapraszamy na nasze strony na FB i Instagramie).

Mówiąc o przeszłości nie można pominąć teraźniejszości. Obecnie Biblioteka Główna oferuje dostęp do najnowszych podręczników w wersji tradycyjnej – papierowej i cyfrowej. Te papierowe można wypożyczyć na semestr lub skorzystać z nich na miejscu w Czytelni. Jest też możliwość skorzystania z wypożyczeń krótkoterminowych (z terminem zwrotu wynoszącym 7 dni). Można również zamówić kserokopię lub skan potrzebnego fragmentu (na miejscu w Czytelni lub on-line przesyłając maila na adres: udostepnianie@bg.umlub.pl) albo wykonać samodzielnie skan na urządzeniu znajdującym się na miejscu w Czytelni (potrzebny jest nośnik pamięci).

stanowisko w czytelni biblioteki
Warto także korzystać z podręczników w wersji on-line (w języku polskim i angielskim), zasoby te są dostępne w pełni 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Na stronie Biblioteki Głównej w zakładce „Zdalny dostęp”: http://www.biblioteka.umlub.pl/zasoby/zdalny-dostep/ znajduje się instrukcja konfiguracji oraz informacje na temat loginów i haseł. Najprostszym sposobem dotarcia do tych pozycji jest skorzystanie z listy e-źródeł, dzięki której będziecie mogli szybko dotrzeć do e-czasopism i epodręczników (http://sfx-48uml.hosted.exlibrisgroup.com/48uml/journalsearch?lang=pol). Zasoby cyfrowe (nie tylko podręczniki, również lista czasopism i fachowych baz danych) znajdują się na stronie Biblioteki Głównej UM w Lublinie w zakładce „Zasoby”: http://www.biblioteka.umlub.pl/zasoby/.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Głównej UM w Lublinie – osobiście lub wirtualnie. Wystawę „Anatomia się nie zmienia – zmieniają się podręczniki” będzie można zobaczyć w Czytelni Biblioteki Głównej UML do końca października 2021 r. Zachęcamy też do wpisywania się do nietuzinkowej „Księgi gości”.    
Księga gości wypisana na rewersie bibliotecznym

tekst i zdjęcia: Anastazja Śniechowska-Karpińska,
Biblioteka Główna UM w Lublinie

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie