numer 004
luty 2021
Jak ten czas szybko leci! Dopiero mieliśmy wydanie zimowe na grudzień i styczeń, a już mamy luty. A luty prezentuje się pod hasłem zmian. Zmiany mamy opisane w artykułach, ale zmiany mamy też w Blasku. Cały czas się rozbudowujemy, dlatego zapraszamy do zapoznania się z nową kolumną – „Nauka i Projekty”.
foto Wywiad z prof. Januszem Solskim
1

Wywiad z prof. Januszem Solskim

Dzisiaj porozmawiamy z prof. Januszem Solskim kierownikiem Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

foto Wywiad z prof. Tomaszem Paszkowskim
1

Wywiad z prof. Tomaszem Paszkowskim

Zapraszam na wywiad z prof. dr hab. n. med. Tomaszem Paszkowskim, kierownikiem III Katedry i Kliniki Ginekologii. Przeniesiemy się nieco w czasie oraz przestrzeni i zajrzymy do zagranicznych ośrodków...

foto Rozmowa o STN
1

Rozmowa o STN

Na pewno znacie Studenckie Towarzystwo Naukowe (STN) z jego licznych działań i akcji. Może kiedyś zsatanawialiście się nad wsąpieniem w jego kręgi? Dzisiaj macie okazję dowiedzieć się nieco więcej.

">
1

Badanie opinii uczestników DźJUML

Po pierwszym Dniu Jakości UML (DźJUML) przeprowadzono krótką ankietę wśród uczestników tego wydarzenia. Łącznie w ankiecie wzięło udział 54 uczestników. Oto najciekawsze opinie i wypowiedzi respondentów.

foto Baza wykładowców
1

Baza wykładowców

Zachęcamy pracowników naszej Uczelni do dołączenia do Bazy Wykładowców.

foto Rekrutacja do Programu Pacjenta Standaryzowanego
151

Rekrutacja do Programu Pacjenta Standaryzowanego

Poszukujemy kandydatów na pacjentów standaryzowanych, szukamy osób w różnym wieku, które chcą spędzić wolny czas w pożyteczny sposób.

foto Zmiany w programach studiów
1

Zmiany w programach studiów

Kosmetyczne, większe oraz mniejsze - przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone do programach studów na 4 wydziałach.

foto Psychoonkologia
1

Psychoonkologia

Nowe studia w ofercie CKP. Psychoonkologia adresowana jest do absolwentów studiów wyższych w szczególności do lekarzy, pielęgniarek, psychologów, personelu medycznego.

foto Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej
1

Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej

Rada ds. Kształcenia UM w Lublinie 30 października oraz 26 listopada 2020 r. pozytywnie zaopiniowała zmianę stanowiska łącznie 6 nauczycieli akademickich na stanowisko profesora uczelni w grupie pracowników dydaktycznych.

foto <p>3 słowa o sobie – Łukasz Turczyński</p>
1

3 słowa o sobie – Łukasz Turczyński

Swoją pracę lubię za możliwość pracy zespołowej i za różnorodność wyzwań, a moim hobby są górskie wędrówki i lotnictwo.

foto <p>Akredytacja na Wydziale Farmaceutycznym</p>
1

Akredytacja na Wydziale Farmaceutycznym

W dniach 14 i 15 stycznia b.r. miała miejsce kolejna, już trzecia w tym roku, wizytacja dokonana przez ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej na Wydziale Farmaceutycznym.

foto <p>Ratownictwo Medyczne – nadchodzące zmiany</p>
1

Ratownictwo Medyczne – nadchodzące zmiany

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w najbliższym czasie na kierunku Ratownictwo Medyczne? Jakie niespodzianki czekają studentów? – rozmowa z dr Magdaleną Prylińską, koordynatorką kierunku.

foto Status rezerwacji
1

Status rezerwacji

Formularz rezerwacji wydaje się skomplikowany. Centrum Symulacji ma ogromny, ciągle nie wykorzystany wachlarz możliwości, toteż narzędzie, ujmujące w jednym miejscu tak wiele opcji może sprawiać wrażenie zagmatwanego.

foto <p>Czy warto żyć w teraźniejszej chwili? - mindfulness</p>
1

Czy warto żyć w teraźniejszej chwili? - mindfulness

„Nie pij herbaty jak ktoś, kto przełyka kawę w czasie przerwy w pracy. Rób to powoli i z namaszczeniem, tak jak pracuje oś, wokół której kręci się Ziemia – powoli, równo, bez pośpiechu. Żyj w teraźniejszej chwili. Tylko ona jest życiem.”

foto <p>Beauty</p>
1

Beauty

Taken from Plato’s ”Forms” – the ‘archetype’ describes the face in two categories. The first one is symmetry which can be characterised as the mirror image of parts or components in respect to an axis.

foto <p>Where is all the equipment?</p>
4

Where is all the equipment?

From childhood we all like to have new toys. At young age, kids make spectacular tantrums in shopping centres to get what they want, just to leave toys unattended a couple of weeks later.

foto <p>Through eyes of student</p>
1

Through eyes of student

Hi, my name is Kai Chien Hong, I'm a students' representative of the 6MD 3-year regular program. As soon as I joined this big, university family, I felt that everything was much better than I expected.

foto Akcja szczepień
1

Akcja szczepień

Trwają szczepienia dla studentów i pracowników naszego uniwersytetu. Zaszczepieni nadal muszą nosić maseczki, ale mogą uczestniczyć w spotkaniach powyżej 5 osób oraz nie będą podlegali kwarantannie...

foto <p>CeEMowe Meetingi Fachowe</p>
1

CeEMowe Meetingi Fachowe

Potocznie mówi się, że studenci za mało czasu poświęcają zdobywaniu wiedzy i systematycznej pracy. Cóż, jeśli taka jest reguła, to studenci Uniwersytetu Medycznego są zdecydowanie wyjątkiem.

foto Współpraca ze szkołami – inwestycja w przyszłych studentów
1

Współpraca ze szkołami – inwestycja w przyszłych studentów

Uczniowie poznają struktury i zwyczaje akademickie i przede wszystkim maja kontakt z wykładowcami, co pozwala im na rozwijanie pasji i zainteresowań oraz poznanie wymarzonego kierunku studiów „od podszewki”.

foto Ankieta dotycząca opinii na temat Kalendarza Akademickiego
1

Ankieta dotycząca opinii na temat Kalendarza Akademickiego

Drodzy studenci, potrzebujemy opinii na temat Waszego ulubionego Kalendarza Akademickiego.

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Kalendarium
1

Kalendarium

Przedstawiamy zestawienie wydarzeń studenckich na najbliższe miesiące.

foto <p style=Sesja w czasach „zarazy”

">
1

Sesja w czasach „zarazy”

Zdaje się, że znany jest podobny tytuł, mający skrajnie odmienne nacechowanie, a więc „Miłość w czasach zarazy” – powieść autorstwa Gabriela Garcii Marqueza o miłości silniejszej od samotności, fatum i zagłady. Myśląc o sesji w czasie pandemii przywoływałabym jedynie trzy ostatnie określenia. ;)

foto <p style=Działania PTSS w I semestrze

">
1

Działania PTSS w I semestrze

Mimo trudności, jakie przyniósł rok akademicki 2020/2021, nasz oddział PTSS-u dobrze poradził sobie z arcytrudnym zadaniem, jakim było „normalne” funkcjonowanie – różnorakie szkolenia i webinaria to tylko część tego, czym się zajmowaliśmy.

foto <p style=21st Century Medicine – International Medical Congress

">
1

21st Century Medicine – International Medical Congress

Konferencja 21st Century Medicine to wydarzenie naukowe o charakterze międzynarodowym, które będzie miało miejsce w dniach 26-27.03.2021r. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

foto <p>Karma wraca</p>
1

Karma wraca

Pod chwytliwą nazwą „Karma wraca” zorganizowaliśmy zbiórkę wszelkiego asortymentu, który mógłby wesprzeć „Schronisko dla Bezdomnych zwierząt” w Lublinie. Zbieraliśmy koce, ręczniki jak i różnego rodzaju karmy.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Podniesienie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów
1

Podniesienie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów

29 stycznia 2021 roku zakończyła się realizacja projektu pn. „Podniesienie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia”,

">
1

Diamentowy Grant

Rozpoczęła się realizacja projektu badawczego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) Diamentowy Grant.

foto Wewnętrzny System Finansowania Nauki
1

Wewnętrzny System Finansowania Nauki

CWNiR informuje o aktualnych możliwościach pozyskania finansowania wynikających z Zarządzenia Nr 12/2021 JM Rektora w sprawie Wewnętrznego Systemu Finansowania Nauki.

foto Polska Platforma Medyczna, otwartość i promocja osiągnięć naukowych
2

Polska Platforma Medyczna, otwartość i promocja osiągnięć naukowych

Portal pod nazwą Polska Platforma Medyczna (PPM) jest wyjątkową na skalę ogólnopolską przestrzenią gromadzącą kompleksowe informacje o osiągnięciach naukowych i potencjale badawczym.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie