Informator uniwersytecki
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu chwil wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, by w życiu zawsze panowała ta niepowtarzalna świąteczna atmosfera. Wielu budujących myśli, energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów oraz wspaniałego Nowego Roku, obfitującego w pasmo sukcesów naukowych i osobistych!
Prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki
Życzenia Świąteczno-Noworoczne
To już trzecie Święta Bożego Narodzenia w Blasku. Z tej okazji pragniemy życzyć Wszystkim samych chwil wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek oraz by w Waszym życiu zawsze panowała ta niepowtarzalna, świąteczna atmosfera.
Podsumowanie projektu MedIQ
Zakończyliśmy realizację projektu MedIQ – symulacja w edukacji medycznej – program rozwojowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W numerze podsumowanie projektu.
Na UMLub powołano rzecznika praw studentów i doktorantów
W trosce o poszanowanie i przestrzeganie podstawowych wartości, praw i wolności osób studiujących oraz zapobiegania ich naruszenia w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie powołano rzecznika praw studentów i doktorantów.
Spotkanie Edukacyjne Dziekanów - II Międzynarodowe Sympozjum „Advanced in Dental Education”
W dniu 15 grudnia 2022 roku Uniwersytet Medyczny w Lublinie stał się po raz pierwszy miejscem „Spotkania Edukacyjnego Dziekanów".
Nasi dziekani – dr hab. n. farm. Anna Błażewicz, prof. uczelni
Zapraszamy do lektury wywiadu z dziekan Wydziału Biomedycznego panią dr hab. n. farm. Anną Błażewicz, prof. uczelni.
URSA - Stawiamy na Program rozwoju Kadry Akademickiej!
Projekt URSA wciąż się rozwija - zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu i planami na najbliższy okres!
Współpraca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z Wojskami Obrony Terytorialnej
Podpisanie porozumienia to efekt działań zainicjowanych i prowadzonych przez Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki, prof. dr. hab. n. med. Kamila Torres oraz młodszego asystenta mgr. Wojciecha Dzikowskiego.
Kodeks etyki społeczności akademickiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
W celu zapewnienia przestrzegania standardów życia społecznego w oparciu o zasady etyki, równości i wzajemnego szacunku powołano Uczelniany Zespół ds. Etyki i Profesjonalizmu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który otrzymał zadanie opracowania treści „Kodeksu etyki społeczności akademickiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”.
UMLub w stronę dostępności
O dostępności musimy myśleć szeroko, bo różnego rodzaju ograniczenia dotyczą dużej części społeczeństwa. Kryterium dostępności powinno mieć charakter uniwersalny i należy o nim pamiętać, podejmując każde działanie.
IV edycja Dni Jakości Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
W dniach 9 i 10 grudnia odbyła się IV już edycja Dni Jakości Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po raz pierwszy konferencja miała charakter stacjonarny – warsztaty i wykłady miały miejsce w salach Centrum Symulacji Medycznej.
International Culture Night 2022
Po kilkuletniej przerwie kolejny raz odbyło się International Culture Night organizowane w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „New dimensions of the Medical University of Lublin - Digital&Real”.
Pokoje wyciszeń na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Z inicjatywy Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych pani dr hab. n. med. Alicji Wójcik-Załuskiej oraz Akademickiej Pomocy Psychologicznej i Edukacyjnej pod kierownictwem pani dr hab. n. med. Marzeny Samardakiewicz, prof. uczelni planowane jest utworzenie pokojów wyciszeń dla wszystkich studentów naszej Uczelni.
#1. Osoba w kryzysie psychicznym – co robić?
Każdy z nas doświadczył, doświadcza bądź może doświadczyć kryzysu psychicznego. Często kryzysu możemy się spodziewać w sytuacjach trudnych, reorganizujących nasze życie, takich jak strata bliskiej osoby, rozstanie z partnerem czy chociażby utrata pracy. Przeczytaj, o tym, jak rozpoznać kryzys i gdzie szukać pomocy.
Wizyta przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycznego
7 listopada 2022 r. w Centrum Symulacji Medycznej, miała miejsce wizyta stażowa, w której udział wzięli przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego.
Lubelski Festiwal Nauki. Ogrody farmacji
W ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniu 15 września 2022 r. odbyły się Ogrody farmacji, tj. wystawa prac studentek Wydziału Farmaceutycznego.
Dlaczego badanie karier absolwentów jest ważne?
Informacje o naszych absolwentach i ich opinie stanowią dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ważne źródło wiedzy. Zachęcamy do zapoznania się z tym, jak bardzo jest to istotne.
Biuro Karier – miejsce, w którym rozwiniesz skrzydła
Kompetencje miękkie mają ogromne znaczenie dla rozwoju i sukcesu zawodowego. Pracodawcy często oczekują od kandydatów do pracy poza specjalistyczną wiedzą także umiejętności współpracy, nawiązywania relacji czy radzenia sobie w warunkach stresowych.
Czy szansa na wyeliminowanie raka szyjki macicy wreszcie staje się realna?
W styczniu przypada Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyki Macicy. Choroba ta jest czwartym najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie.
Uroczyste otwarcie Gabinetu Kosmetologicznego (UGK)
30 listopada 2022r. miało miejsce uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Gabinetu Kosmetologicznego (UGK) w Zakładzie Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
10 urodziny CyfrUM - Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została po raz pierwszy zaprezentowana użytkownikom w 2012 r., tym samym obchodzi ona w tym roku 10 urodziny!
Styczeń z programem Open To
Razem z Biurem Karier serdecznie zapraszamy do dołączenia do styczniowych wydarzeń w ramach programu Open To.
Twarze UMLub – Krystyna Walkowska
Po 44 latach pracy na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odchodzi na emeryturę Pani Krystyna Walkowska, koordynator Biura Rekrutacji.
Farmacja 2.0
Rozpoczynamy publikację cyklu artykułów pt. Farmacja 2.0., w którym Wydział Farmaceutyczny będzie informował o osiągnięciach dydaktyczno-organizacyjnych.
Making sense of cancer
Check out the newest article by Piotr Flieger in the column "Say What...?"
9 edycja Lublin International Medical Congress przeszła do historii!
Lublin International Medical Congress to coroczna międzynarodowa konferencja organizowana przez Studenckie Towarzystwo Naukowe pozwalająca na rozwój naukowy uczestników z całego świata.
Wybitni studenci – Dominika Psiuk
W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, ale także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Dominikę Psiuk, studentkę VI roku na kierunku lekarskim.
Poznaj swój Samorząd!
Farmacja była moim pierwszym wyborem, jeśli chodzi o kierunek studiów. Z rozwagą podchodziłam do tej decyzji. Oceniając z perspektywy czasu – podjęłabym taką samą decyzję.
Studentki UMLub na podium w Międzyuczelnianych Zawodach w zakresie Symulacji Stomatologicznej
W dniach 16-17 grudnia 2022 roku odbyły się Międzyuczelniane Zawody w zakresie Symulacji Stomatologicznej organizowane przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Zapraszamy do zapoznania się z działalnością SKN przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii!
Studenckie Koło Naukowe Dietetyki Klinicznej: Rola dietetyka przed i po operacji bariatrycznej
W ramach popularyzacji wiedzy z zakresu dietetyki studentki należące do SKN Dietetyki Klinicznej przedstawiły jaką rolę odgrywa dietetyk przed i po operacji bariatrycznej.
Czym zajmuje się IFMSA-Poland Oddział Lublin?
IFMSA-Poland zrzesza studentów i absolwentów kierunków medycznych. Zapraszamy do zapoznania się z działaniami lubelskiego oddziału IFMSA!
PRELUDIUM BIS 3 – prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos i mgr Monika Szelest
W ramach grantu Preludium Bis 3 prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos i mgr Monika Szelest realizują projekt o nazwie "Rola NPM1 jako biomarkera skuteczności leczenia celowanego u chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową".
PRELUDIUM BIS 3 - dr hab. Sławomir Dresler, prof. uczelni i Izabela Baczewska
W ramach grantu Preludium Bis 3 dr hab. Sławomir Dresler, prof. uczelni i Izabela Baczewska realizują projekt "Porosty i mszaki jako źródło biologicznie aktywnych substancji wykorzystywanych w chorobach skórnych".
Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców UMLub
Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Do grona stypendystów Ministra Edukacji i Nauki dołączyło trzech naukowców.
Doktorat Wdrożeniowy - szansą dla młodych naukowców
Ideę programu „Doktorat Wdrożeniowy" przybliżyły dr hab. n. med. Magdalena Woźniak oraz doktorantka II roku studiów doktoranckich Magdalena Kucharska.
Komercjalizacja know-how dotyczącego metody pozyskiwania ekstraktu z kory korzeni Cochlospermum angolense
Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie komercjalizacji know-how dotyczącego metody pozyskiwania ekstraktu z kory korzeni Cochlospermum angolense i jego działania przeciwnowotworowego.
Nagroda za całokształt dorobku dla prof. Jerzego Kowalczyka
Za całokształt dorobku w 2022 roku prof. Jerzy Kowalczyk otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia.
Wsparcie dydaktyczne zza oceanu i nie tylko…
W ramach Wymiany Akademickiej Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie gościł kolejnych dydaktyków w ramach programu NAWA Medyk
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w gronie laureatów konkursu ,,Najlepsi z Najlepszych"
W tegorocznej edycji konkursu Najlepsi z Najlepszych wszystkie siedem projektów złożonych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymało dofinansowanie.
PRELUDIUM BIS 3 – dr hab. Anny Belcarz, prof. uczelni i Michał Fornal
W ramach grantu Preludium Bis 3 dr hab. Anny Belcarz, prof. uczelni i Michał Fornal realizują projekt „Zapobieganie zakażeniom protez naczyniowych poprzez osadzanie polikatecholamin wspomagane jonami metali”.