Informator uniwersytecki
oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Informatora Blask. Z okazji jubileuszu 10-lecia, który obchodzi w tym roku Centrum Symulacji Medycznej, poprosiliśmy o rozmowę prof. Andrzeja Dropa – rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w latach 2012-2020. Z kolei w ramach cyklu "Wychowankowie CSM" prezentującego osoby, które uczyły się i pracowały w Centrum Symulacji Medycznej, zapraszamy do przeczytania wywiadu z panem Mirosławem Sławińskim, który ukończył kierunek lekarski.
Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednich miesiącach cykl „Kierownicy jednostek w pigułce”. W tym numerze znajdziecie Państwo ponadto relacje z konferencji, wydarzeń i akcji, które odbywały się w ostatnim miesiącu.
Zapraszamy do czytania!
Redakcja
Życzenia Wielkanocne
Wszystkim Studentom, Pracownikom oraz Przyjaciołom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie życzymy spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Pierwsze Damy Polski i Ukrainy podsumowały wspólne działania
Podczas wizyty Pary Prezydenckiej z Ukrainy w Polsce, Pierwsze Damy - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska - spotkały się z przedstawicielami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Operacja pacjentki z nowotworem oczodołu – pierwszy zabieg interdyscyplinarny w SPSK4
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie przeprowadzane są zabiegi interdyscyplinarne z wykorzystaniem chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii. W ostatnim czasie odbyła się m.in. zaawansowana wielodyscyplinarna operacja u pacjentki z nowotworem oczodołu.
Świętujemy dekadę nauczania z pasją w Centrum Symulacji Medycznej!
Z okazji jubileuszu 10-lecia, który obchodzi w tym roku Centrum Symulacji Medycznej, poprosiliśmy o rozmowę prof. Andrzeja Dropa – rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w latach 2012-2020
Wychowankowie CSM – lek. Mirosław Sławiński
"Nauczyłem się pracy i funkcjonowania od prostych, po wymagające i odpowiedzialne zadania. Ta wielozadaniowość pozwoliła mi nabrać pewnego dystansu do obecnej pracy zawodowej. Nauczyła radzenia sobie ze stresem. Cenną nauką, jaką wyniosłem z tego czasu, jest doświadczenie w pracy z ludźmi oraz możliwość poznania ludzkich zachowań uzależnionych od okoliczności"
Kierownicy jednostek w pigułce
Przedstawiamy sylwetkę dr hab. n. med. Marzeny Samardakiewicz, prof. uczelni, pani kierownik Zakładu Psychologii pod Katedrą Psychospołecznych Aspektów Medycyny.
Kierownicy jednostek w pigułce
Przedstawiamy sylwetkę prof. dr hab. n. farm. Anny Gumieniczek, kierowniczki Katedry i Zakładu Chemii Leków.
Kierownicy jednostek w pigułce
Przedstawiamy sylwetkę dr hab. n. farm, Anny Sroki-Bartnickiej, profesor uczelni, kierowniczki Samodzielnej Pracowni Spektroskopii i Obrazowania Chemicznego w Katedrze Nauk Biomedycznych.
Kierownicy jednostek w pigułce
Przedstawiamy dr hab. n. o zdr. Beatę Dobrowolską, profesor uczelni, panią kierownik Katedry Zintegrowanej Opieki Pielęgniarskiej, Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Zapraszamy do lektury!
Kierownicy jednostek w pigułce
Lubię pracę ze studentami. Podoba mi się rozbudzanie ich ciekawości poznawczej. Są dla mnie inspiracją. Zadają mądre i celne pytania, które dają do myślenia i wymuszają ciągłą potrzebę samokształcenia... Zachęcamy do przeczytania wywiadu z prof. Borowiczem
Ciekawe przypadki kliniczne
Rozpoczynamy publikację interesujących przypadków klinicznych. Zachęcamy do lektury i dzielenia się ciekawymi przypadkami!
Międzynarodowy Tydzień Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
W dniach 13-17 marca 2023 roku na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie miały miejsce spotkania oraz wykłady w ramach Międzynarodowego Tygodnia Wydziału.
Laureaci konkursu "Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki"
22 marca 2023 roku odbyło się wręczenie nagród Laureatom Konkursu „Uniwersytet Medyczny dla Lubelskiego Festiwalu Nauki” zorganizowanego w ramach XVIII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki – Ogrody Nauki 2022.
Farmacja 2.0
Efektywne kształcenie oraz metody aktywizacji w dydaktyce Wydziału Farmaceutycznego
Fundusze Wyszehradzkie: Education and research in the field of drug design and development within the V4 region
Uczestnicy międzynarodowego projektu edukacyjnego w ramach Funduszy Wyszehradzkich odwiedzili Uniwersytet Medyczny w Lublinie w ramach realizowanego przez UMLub projektu.
#4. Fałszywe oskarżenie o mobbing
Na prośbę czytelników APPiE kontynuuje temat mobbingu. W rozszerzeniu tematu problem fałszywego oskarżenia o mobbing. Zapraszamy do czytania.
Spastyczność. Aktualne trendy w leczeniu spastyczności u dzieci i dorosłych
W dniu 3 lutego 2023 r. odbyła się trzecia z serii konferencji naukowo-szkoleniowych organizowanych przez Klinikę Rehabilitacji i Ortopedii Katedry Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lekarzy Dentystów "Między funkcją a estetyką"
W dniach 12-13 maja 2023 roku odbędzie się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Lekarzy Dentystów "Między funkcją a estetyką".
Ratujemy z ratownictwem: hipoglikemia
Hipoglikemia to stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Jak udzielić pierwszej pomocy w tym przypadku? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.
Praktyczna kosmetologia: styliści fryzur w branży beauty - fala Hollywood
W nowym artykule z serii "Praktyczna kosmetologia" przybliżamy najnowsze trendy stylistyczne!
The Condition of British Teeth
Are British people take good care of their teeth? Let's find out!
Forum UM
Zapraszamy społeczność Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do udziału w najbliższej sesji Forum UM, które odbędzie się 13 maja o godz. 9:00 na Platformie ZOOM
Konferencja "depresOFF"
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji Studenckiej "depresOFF".
Biała Niedziela
Biała Niedziela na stałe wpisała się w harmonogram uczelnianych wydarzeń. Zeszłoroczna edycja, która była pierwszą po pandemicznej przerwie, pokazała, jak ważna i potrzebna jest to inicjatywa.
Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Pediatrii i Neurologii Dziecięcej III Katedry Pediatrii
Celem Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Pediatrii i Neurologi Dziecięcej III Katedry Pediatrii są szerzenie wiedzy na temat chorób rzadkich wieku dziecięcego związanych z układem nerwowym, nauka badania neurologicznego oraz zapoznawanie studentów z pracą w poradniach pediatrycznych.
Studenckie Koło Naukowe przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
W 2012 roku powstało SKN przy I Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie, które aktualnie zrzesza ponad pięćdziesięciu prężnie działających członków pod okiem p. prof. dr hab. n. med. Hanny Karakuły-Juchnowicz.
Wybitni studenci – Alicja Forma
W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, a także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Alicję Formę, studentkę VI roku na kierunku lekarskim i II roku Szkoły Doktorskiej.
VI Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej
Studenci farmacji chcą lepiej opiekować się pacjentami geriatrycznymi.
Zostań badaczką – nauka kobiecym okiem!
22 marca 2023 roku odbył się panel ekspercki „Zostań badaczką – nauka kobiecym okiem” zorganizowany przez Studenckie Towarzystwo Naukowe UMLub. Zapraszamy do przeczytania relacji z konferencji.
Poznaj swój Samorząd!
W kolejnej odsłonie cyklu przedstawiamy Dawida Staniaka, koordynatora ds. imprez masowych w Samorządzie Studentów, studenta III roku kierunku lekarskiego.
Studenckie Koło Naukowe Dietetyki Klinicznej: Działalność SKN w nowym roku akademickim
W nowym roku akademickim SKN Dietetyki Klinicznej prężnie działa! W materiale przybliżamy aktywności, jakie SKN podejmuje
Akcje IFMSA-Poland Oddział Lublin w lutym i marcu
Z początkiem nowego semestru IFMSA-Poland Oddział Lublin nie zwalnia tempa. Zrobiliśmy już dużo dobrego, ale to dopiero początek naszej działalności zaplanowanej na nadchodzące miesiące.
Wizyta studyjna pracowników UML w Hiszpanii
Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w lutym 2023 roku odwiedzili Universitat Jaume I w Castellón de la Plana w Hiszpanii.
Dane też muszą być FAIR. Po co nam otwartość w nauce?
Czym jest otwarta nauka i czy jest nam potrzebna? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!
Spektrometria mas dla medycyny precyzyjnej i nowoczesnej farmacji
W 2022 roku Zakład Bioanalityki został wyposażony w dwa nowoczesne spektrometry mas w ramach dotacji celowej przyznanej przez MEiN.