Informator uniwersytecki
z ogromną przyjemnością oddaję w Wasze ręce ostatni w tym roku numer Informatora.
Z jednej strony grudzień to zwykle czas podsumowań przed końcem jednego roku a początkiem kolejnego. Z drugiej to czas świąteczny, który łączy i zwraca ku drugiej osobie. Nasi studenci i pracownicy zaangażowali się w akcje pomocowe, polecamy więc przeczytać relacje o akcjach „Mikołaje w fartuchach”, „Miś pod choinkę”.
Szczególnej uwadze polecam ostatni już materiał o historii nauczania stomatologii oraz relację z jubileuszu Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, a także powiązane artykuły wywiady z prof. Ingrid Różyło-Kalinowską i dr. Luciano Martinsem. Zapraszam do zapoznania się z relacjami z licznych konferencji i wydarzeń naukowych, które odbywały się na naszej Uczelni i w które zaangażowali się nasi wspaniali, wybitni pracownicy i studenci.
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą szczęście i pomyślność, niech moc wiary i siły doda otuchy w zmaganiu się z codziennością.
Niech Nowy Rok będzie czasem pokoju i realizacji osobistych zamierzeń.
Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzy
Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Prof. dr hab. Kamil Torres
wraz ze współpracownikami
Życzenia świąteczno-noworoczne
W te wyjątkowe dni życzę Wam spokoju, miłości i ciepła w gronie najbliższych. Niech nadchodzący rok będzie pełen nowych wyzwań, ale również satysfakcji i sukcesów, zarówno zawodowych, jak i osobistych – prof. Wojciech Załuska, Rektor UMLub
To już 50 lat! Poznaj naszą historię – nauczanie stomatologii w Lublinie cz. 3
Powołanie Oddziału Stomatologicznego na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie w 1973 roku było niewątpliwie momentem przełomowym i zaczątkiem dla rozwoju lubelskiej szkoły stomatologii.
Cel jest jeden – utrzymać poziom i rozwój!
Specjalnością Lublina jest dyskurs o jakości nauki. Podejmowaniu działań projakościowych – prof. Konopka o kondycji lubelskiej stomatologii.
Akademicki Budżet Partycypacyjny Związku Uczelni Lubelskich
Rusza druga edycja inicjatywy Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego w ramach ZUL. Sprawdź, co zrobić, aby twój projekt otrzymał dofinansowanie.
Nasi Dziekani – prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska
"W wolnym czasie oddaję się temu, co lubię, czyli nauce języków obcych. Obecnie uczę się języka tureckiego" – zapraszamy do przeczytania rozmowy z prof. Ingrid Różyło-Kalinowską – Panią Prodziekan na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym
Lublin is literally the inspiration city!
Lublin is considered the Capital of Youth, it is literally the inspiration city! This environment is also seen at our University. Full of life, happiness and history! – Dr. Luciano Cano Martins
Kierownicy jednostek w pigułce
Lubię bardzo wiele aspektów mojej pracy (...) dającej mi możliwość podejmowania trudnych wyzwań, nieustannego rozwoju, realizacji planów zawodowych, współpracy z osobami, od których mogę się uczyć i dla których jestem nauczycielem" – prof. Grażyna Iwanowicz-Palus
Uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ SPSK nr 4 w Lublinie
1 grudnia 2023 roku w otoczeniu pacjentów i pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także reprezentantów Rządu i władz samorządowych odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.
V Dni Jakości na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Spotkanie stanowi okazję do dyskusji o jakości kształcenia, umożliwiając tym samym podniesienie poziomu kształcenia i zwiększenie atrakcyjności oferty dydaktycznej.
Nowelizacja standardów kształcenia
Prace nad programami kształcenia na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym dobiegają końca – zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem prac.
Dyplomatorium Absolwentów Wydziału Farmaceutycznego
W dniu 18 listopada 2023 roku w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Farmacji, Analityki Medycznej oraz Kosmetologii.
Erasmus+
"Gościłyśmy na Politechnice w mieście Setubal na południu Portugalii. Celem naszego wyjazdu było przeprowadzenie zajęć i warsztatów dla studentów kierunku fizjoterapia" o wyjeździe w ramach Programu Erasmus+ opowiadają dr Magdalena Zawadka i dr Magdalena Sobiech z Zakładu Medycyny Sportowej
#3_Pułapki toksycznej pozytywności
Toksyczna pozytywność to (...) destrukcyjne podejście, które każe nam udawać, że wszystko jest w porządku, nawet wtedy, kiedy wcale tak nie jest.
VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z sesją studencką "Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej"
W dniach 16-17 listopada w Lublinie odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z sesją studencką "Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej". Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny – podsumowanie konferencji
"Podstawą odpowiedniego postępowania w procesie leczenia jest prawidłowa komunikacja zespołu interdyscyplinarnego, który poza specjalistami w dziedzinie medycyny, dotyczy również pacjenta" – z treści wykładów konferencji.
Zamykanie naczyń krwionośnych
W grudniu dowiecie się, jakie są zalety wykonania zabiegu zamykania światła naczyń krwionośnych.
Get smart for X-mas in London
‘X-mas is X-mas’ – and it won’t probably matter if you are going to be around with your aunties, uncles or great-grandparents surrounded with swarms of naughty kids playing most stupid tricks on everybody or if you are just sitting with your dog staring at 120 inch plasma TV – you have to follow a ritual of that unique day.
Wirtualna Karta Biblioteczna – książki z bibliotek lubelskich uniwersytetów w zasięgu ręki
Zachęcamy Pracowników, Doktorantów i Studentów naszej Uczelni do skorzystania z możliwości wypożyczana książek z lubelskich bibliotek akademickich: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Akademicki Związek Sportowy UMLub
Za nami kolejna edycja Lubelskiej Uniwersjady. W zawodach wzięło udział blisko 250 uczestników reprezentujących dziesięć lubelskich uczelni, a rywalizacja toczyła się zarówno w grach zespołowych, jak i w dyscyplinach indywidualnych.
„Czy otyły może być niedożywiony?” – warsztaty SKN Dietetyki Klinicznej UMLub
Dnia 27 października 2023 roku w ramach Targów Studenckich Kół Naukowych, Emilia Górska, Katarzyna Mróz i Katarzyna Dąbkowska – studentki dietetyki II roku II stopnia z SKN Dietetyki Klinicznej UMLub – przeprowadziły warsztaty „Czy otyły może być niedożywiony?”.
Ratujemy z ratownictwem: odmrożenia
Odmrożeniem określa się wywołane działaniem niskiej temperatury uszkodzenie skóry oraz tkanek pod nią. Większość z nich spowodowana jest przebywaniem w otoczeniu, w którym temperatura wynosi poniżej 0°C.
Gala konkursu "Orły Nauki"
Już po raz trzeci wręczono "Orły Nauki". Zapraszamy na relację z wydarzenia!
Poznaj swój Samorząd – Karol Chromiak
"Przed nami jeszcze 6 miesięcy wytężonej pracy - nie zwalniamy tempa; tym samym planujemy organizację International Culture Night w okresie wiosennym, organizację zjazdu Krajowej Izby Fizjoterapeutów" – Karol Chromiak, przewodniczący Samorządu Studentów.
Wybitni studenci – Piotr Pawłowski
"Jako reprezentant dwóch zawodów medycznych staram się wykazywać, iż tylko praca zespołowa w opiece nad pacjentem jest w stanie zapewnić choremu holistyczną opiekę, dostosowaną do jego potrzeb i problemów zdrowotnych" – Piotr Pawłowski, student V roku kierunku lekarskiego, absolwent kierunku pielęgniarstwo I st.
Akcja "Świąteczny Miś"
Kiermasz poświęcono dzieciom, które ze względu na swój stan zdrowia w okresie Świąt Bożego Narodzenia, muszą pozostać w szpitalnych łóżkach. W tym roku zbierano fundusze dla Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie
Mikołaje w fartuchach
W ramach akcji wolontariusze oraz wolontariuszki zbierali: produkty spożywcze, słodycze, środki higieny osobistej, odzież oraz zabawki po to, aby umilić świąteczny czas osobom w potrzebie.
Stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego dla młodych naukowców UMLub
15 października zakończył się nabór wniosków o stypendium z Własnego Funduszu na Stypendia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W tegorocznym naborze wpłynęło ponad 30 wniosków, spośród których Komisja Stypendialna przyznała 8 stypendiów dla młodych naukowców w wysokości 937,50 zł miesięcznie.
Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty
Uczniowie i uczennice szkół podstawowych oraz liceów mogli zdobyć wiedzę na tematy, takie jak zasady antybiotykoterapii, antybiotykooporność, interakcje lekowe czy zażywanie probiotyków.
Studenckie Koło Naukowe przy Akademickiej Pracowni Testów Psychologicznych
1 stycznia 2024 r. rozpocznie działalność nowe koło – Zapraszamy do dołączenia do naszego koła osoby interesujące się szeroko pojętą psychologią, rozwojem swoich umiejętności interpersonalnych, chcące rozwijać swoją wiedzę na temat psychologii, w jej różnych dziedzinach oraz przede wszystkim osoby chcące nieść pomoc innym
Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego
"Ćwiczenia kształtują umiejętność sprawnego działania w sytuacjach wymagających podjęcia czynności ratunkowych. Biorąc udział w zabezpieczeniach medycznych imprez masowych członkowie SKN uczą się odpowiedzialności, szybkiej analizy sytuacji, sprawnego podejmowania decyzji, a także umiejętności zachowania zimnej krwi i działania pod presją" – zapraszamy do SKN Ratownictwa Medycznego
Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej 2023
Dzień 16 października 2023 r. opiewał w wyjątkowe wydarzenie, które z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego „FizjoPasjonaci” wraz z Lubelskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii mogło się odbyć w auli Centrum Symulacji Medycznej.
Ogólnopolskie Igrzyska Studentów Pierwszego Roku
W tym roku AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stał się gospodarzem Ogólnopolskich Igrzysk Studentów Pierwszego Roku!
XX Ogólnopolski Zjazd Prezydiów Studenckich Towarzystw Diagnostów Laboratoryjnych w Lublinie
25 listopada 2023 r. w Lublinie odbył się XX Ogólnopolski Zjazd Prezydiów Studenckich Towarzystw Diagnostów Laboratoryjnych organizowany przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Działania lubelskiego oddziału IFMSA w listopadzie
W tym miesiącu w ramach Program Stałego ds. Zdrowia Publicznego w naszym Lubelskim oddziale IFMSA udało się zorganizować kolejne akcje. Nasza sztandarową akcją odbywająca się co semestr jest Zdrowie pod Kontrolą.
Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs MINIATURA 7
Ogłaszany co roku przez Narodowe Centrum Nauki konkurs MINIATURA służy finansowaniu realizacji pojedynczego działania naukowego takiego jak badania wstępne/pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo konsultacyjne.
Krwotok jako zagrożenie życia
Z początkiem października 2023 roku 10-osobowy zespół specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej pracujący w UMLub, rozpoczął realizację projektu pt. „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy”.
Czy padaczka idiopatyczna może mieć tło genetyczne?
Padaczka jest przykładem choroby neurologicznej, o której w przestrzeni publicznej mówi się niewiele i wokół której już od starożytności narastało wiele mitów. Dzisiaj wprawdzie nie uważamy, że napady drgawkowe są wynikiem opętania, ale chorzy na padaczkę nadal bywają traktowani przez innych ludzi, a już na pewno przez pracodawców, z dużą rezerwą.
Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców
W bieżącym roku Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 2 pracownikom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie posiadającym statut młodego naukowca oraz wykazującym się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.