numer 026
grudzień 2023
Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy,

z ogromną przyjemnością oddaję w Wasze ręce ostatni w tym roku numer Informatora.
Z jednej strony grudzień to zwykle czas podsumowań przed końcem jednego roku a początkiem kolejnego. Z drugiej to czas świąteczny, który łączy i zwraca ku drugiej osobie. Nasi studenci i pracownicy zaangażowali się w akcje pomocowe, polecamy więc przeczytać relacje o akcjach „Mikołaje w fartuchach”, „Miś pod choinkę”.

Szczególnej uwadze polecam ostatni już materiał o historii nauczania stomatologii oraz relację z jubileuszu Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, a także powiązane artykuły wywiady z prof. Ingrid Różyło-Kalinowską i dr. Luciano Martinsem. Zapraszam do zapoznania się z relacjami z licznych konferencji i wydarzeń naukowych, które odbywały się na naszej Uczelni i w które zaangażowali się nasi wspaniali, wybitni pracownicy i studenci.

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą szczęście i pomyślność, niech moc wiary i siły doda otuchy w zmaganiu się z codziennością.
Niech Nowy Rok będzie czasem pokoju i realizacji osobistych zamierzeń.

Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzy

Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Prof. dr hab. Kamil Torres
wraz ze współpracownikami
foto Życzenia świąteczno-noworoczne
9

Życzenia świąteczno-noworoczne

W te wyjątkowe dni życzę Wam spokoju, miłości i ciepła w gronie najbliższych. Niech nadchodzący rok będzie pełen nowych wyzwań, ale również satysfakcji i sukcesów, zarówno zawodowych, jak i osobistych – prof. Wojciech Załuska, Rektor UMLub

foto To już 50 lat! Poznaj naszą historię – nauczanie stomatologii w Lublinie cz. 3
8

To już 50 lat! Poznaj naszą historię – nauczanie stomatologii w Lublinie cz. 3

Powołanie Oddziału Stomatologicznego na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie w 1973 roku było niewątpliwie momentem przełomowym i zaczątkiem dla rozwoju lubelskiej szkoły stomatologii.

foto Cel jest jeden – utrzymać poziom i rozwój!
8

Cel jest jeden – utrzymać poziom i rozwój!

Specjalnością Lublina jest dyskurs o jakości nauki. Podejmowaniu działań projakościowych – prof. Konopka o kondycji lubelskiej stomatologii.

foto Akademicki Budżet Partycypacyjny Związku Uczelni Lubelskich
6

Akademicki Budżet Partycypacyjny Związku Uczelni Lubelskich

Rusza druga edycja inicjatywy Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego w ramach ZUL. Sprawdź, co zrobić, aby twój projekt otrzymał dofinansowanie.

foto Nasi Dziekani – prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska
10

Nasi Dziekani – prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska

"W wolnym czasie oddaję się temu, co lubię, czyli nauce języków obcych. Obecnie uczę się języka tureckiego" – zapraszamy do przeczytania rozmowy z prof. Ingrid Różyło-Kalinowską – Panią Prodziekan na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym

foto Lublin is literally the inspiration city!
10

Lublin is literally the inspiration city!

Lublin is considered the Capital of Youth, it  is literally the inspiration city! This environment is also seen at our University. Full of life, happiness and history! – Dr. Luciano Cano Martins

foto Kierownicy jednostek w pigułce
15

Kierownicy jednostek w pigułce

Lubię bardzo wiele aspektów mojej pracy (...) dającej mi możliwość podejmowania trudnych wyzwań, nieustannego rozwoju, realizacji planów zawodowych, współpracy z osobami, od których mogę się uczyć i dla których jestem nauczycielem" – prof. Grażyna Iwanowicz-Palus

foto Uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ SPSK nr 4 w Lublinie
4

Uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ SPSK nr 4 w Lublinie

1 grudnia 2023 roku w otoczeniu pacjentów i pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także reprezentantów Rządu i władz samorządowych odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

foto V Dni Jakości na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
5

V Dni Jakości na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Spotkanie stanowi okazję do dyskusji o jakości kształcenia, umożliwiając tym samym podniesienie poziomu kształcenia i zwiększenie atrakcyjności oferty dydaktycznej.

foto Nowelizacja standardów kształcenia
7

Nowelizacja standardów kształcenia

Prace nad programami kształcenia na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym dobiegają końca – zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem prac.

foto Dyplomatorium Absolwentów Wydziału Farmaceutycznego
5

Dyplomatorium Absolwentów Wydziału Farmaceutycznego

W dniu 18 listopada 2023 roku w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Farmacji, Analityki Medycznej oraz Kosmetologii.

foto Erasmus+
6

Erasmus+

"Gościłyśmy na Politechnice w mieście Setubal na południu Portugalii.  Celem naszego wyjazdu było przeprowadzenie zajęć i warsztatów dla studentów kierunku fizjoterapia" o wyjeździe w ramach Programu Erasmus+ opowiadają dr Magdalena Zawadka i dr Magdalena Sobiech z Zakładu Medycyny Sportowej

foto #3_Pułapki toksycznej pozytywności
12

#3_Pułapki toksycznej pozytywności

Toksyczna pozytywność to (...) destrukcyjne podejście, które każe nam udawać, że wszystko jest w porządku, nawet wtedy, kiedy wcale tak nie jest.

foto VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z sesją studencką
6

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z sesją studencką "Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej"

W dniach 16-17 listopada w Lublinie odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z sesją studencką "Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej". Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

foto Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny – podsumowanie konferencji
5

Komunikacja wyzwaniem współczesnej medycyny – podsumowanie konferencji

"Podstawą odpowiedniego postępowania w procesie leczenia jest prawidłowa komunikacja zespołu interdyscyplinarnego, który poza specjalistami w dziedzinie medycyny, dotyczy również pacjenta" – z treści wykładów konferencji.

foto Zamykanie naczyń krwionośnych
3

Zamykanie naczyń krwionośnych

W grudniu dowiecie się, jakie są zalety wykonania zabiegu zamykania światła naczyń krwionośnych.

foto Get smart for X-mas in London
3

Get smart for X-mas in London

‘X-mas is X-mas’ – and it won’t probably matter if you are going to be around with your aunties, uncles or great-grandparents surrounded with swarms of naughty kids playing most stupid tricks on everybody or if you are just sitting with your dog staring at 120 inch plasma TV – you have to follow a ritual of that unique day.

foto Wirtualna Karta Biblioteczna – książki z bibliotek lubelskich uniwersytetów w zasięgu ręki
9

Wirtualna Karta Biblioteczna – książki z bibliotek lubelskich uniwersytetów w zasięgu ręki

Zachęcamy Pracowników, Doktorantów i Studentów naszej Uczelni do skorzystania z możliwości wypożyczana książek z lubelskich bibliotek akademickich: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

foto Akademicki Związek Sportowy UMLub
49

Akademicki Związek Sportowy UMLub

Za nami kolejna edycja Lubelskiej Uniwersjady. W zawodach wzięło udział blisko 250 uczestników reprezentujących dziesięć lubelskich uczelni, a rywalizacja toczyła się zarówno w grach zespołowych, jak i w dyscyplinach indywidualnych.

foto „Czy otyły może być niedożywiony?” – warsztaty SKN Dietetyki Klinicznej UMLub
4

„Czy otyły może być niedożywiony?” – warsztaty SKN Dietetyki Klinicznej UMLub

Dnia 27 października 2023 roku w ramach Targów Studenckich Kół Naukowych, Emilia Górska, Katarzyna Mróz i Katarzyna Dąbkowska – studentki dietetyki II roku II stopnia z SKN Dietetyki Klinicznej UMLub – przeprowadziły warsztaty „Czy otyły może być niedożywiony?”.

foto Ratujemy z ratownictwem: odmrożenia
7

Ratujemy z ratownictwem: odmrożenia

Odmrożeniem określa się wywołane działaniem niskiej temperatury uszkodzenie skóry oraz tkanek pod nią. Większość z nich spowodowana jest przebywaniem w otoczeniu, w którym temperatura wynosi poniżej 0°C.

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Gala konkursu
6

Gala konkursu "Orły Nauki"

Już po raz trzeci wręczono "Orły Nauki". Zapraszamy na relację z wydarzenia!

foto Poznaj swój Samorząd – Karol Chromiak
8

Poznaj swój Samorząd – Karol Chromiak

"Przed nami jeszcze 6 miesięcy wytężonej pracy - nie zwalniamy tempa; tym samym planujemy organizację International Culture Night w okresie wiosennym, organizację zjazdu Krajowej Izby Fizjoterapeutów" – Karol Chromiak, przewodniczący Samorządu Studentów.

foto Wybitni studenci – Piotr Pawłowski
17

Wybitni studenci – Piotr Pawłowski

"Jako reprezentant dwóch zawodów medycznych staram się wykazywać, iż tylko praca zespołowa w opiece nad pacjentem jest w stanie zapewnić choremu holistyczną opiekę, dostosowaną do jego potrzeb i problemów zdrowotnych" – Piotr Pawłowski, student V roku kierunku lekarskiego, absolwent kierunku pielęgniarstwo I st.

foto Akcja
12

Akcja "Świąteczny Miś"

Kiermasz poświęcono dzieciom, które ze względu na swój stan zdrowia w okresie Świąt Bożego Narodzenia, muszą pozostać w szpitalnych łóżkach. W tym roku zbierano fundusze dla Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

foto Mikołaje w fartuchach
14

Mikołaje w fartuchach

W ramach akcji wolontariusze oraz wolontariuszki zbierali: produkty spożywcze, słodycze, środki higieny osobistej, odzież oraz zabawki po to, aby umilić świąteczny czas osobom w potrzebie.

foto Stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego dla młodych naukowców UMLub
4

Stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego dla młodych naukowców UMLub

15 października zakończył się nabór wniosków o stypendium z Własnego Funduszu na Stypendia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W tegorocznym naborze wpłynęło ponad 30 wniosków, spośród których Komisja Stypendialna przyznała 8 stypendiów dla młodych naukowców w wysokości 937,50 zł miesięcznie.

foto Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty
4

Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty

Uczniowie i uczennice szkół podstawowych oraz liceów mogli zdobyć wiedzę na tematy, takie jak zasady antybiotykoterapii, antybiotykooporność, interakcje lekowe czy zażywanie probiotyków.

foto Studenckie Koło Naukowe przy Akademickiej Pracowni Testów Psychologicznych
4

Studenckie Koło Naukowe przy Akademickiej Pracowni Testów Psychologicznych

1 stycznia 2024 r. rozpocznie działalność nowe koło – Zapraszamy do dołączenia do naszego koła osoby interesujące się szeroko pojętą psychologią, rozwojem swoich umiejętności interpersonalnych, chcące rozwijać swoją wiedzę na temat psychologii, w jej różnych dziedzinach oraz przede wszystkim osoby chcące nieść pomoc innym

foto Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego
5

Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Medycznego

"Ćwiczenia kształtują umiejętność sprawnego działania w sytuacjach wymagających podjęcia czynności ratunkowych. Biorąc udział w zabezpieczeniach medycznych imprez masowych członkowie SKN uczą się odpowiedzialności, szybkiej analizy sytuacji, sprawnego podejmowania decyzji, a także umiejętności zachowania zimnej krwi i działania pod presją" – zapraszamy do SKN Ratownictwa Medycznego

foto Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej 2023
6

Teoria i praktyka adaptowanej aktywności fizycznej 2023

Dzień 16 października 2023 r. opiewał w wyjątkowe wydarzenie, które z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego „FizjoPasjonaci” wraz z Lubelskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii mogło się odbyć w auli Centrum Symulacji Medycznej.

foto Ogólnopolskie Igrzyska Studentów Pierwszego Roku
6

Ogólnopolskie Igrzyska Studentów Pierwszego Roku

W tym roku AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stał się gospodarzem Ogólnopolskich Igrzysk Studentów Pierwszego Roku!

foto XX Ogólnopolski Zjazd Prezydiów Studenckich Towarzystw Diagnostów Laboratoryjnych w Lublinie
4

XX Ogólnopolski Zjazd Prezydiów Studenckich Towarzystw Diagnostów Laboratoryjnych w Lublinie

25 listopada 2023 r. w Lublinie odbył się XX Ogólnopolski Zjazd Prezydiów Studenckich Towarzystw Diagnostów Laboratoryjnych organizowany przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

foto Działania lubelskiego oddziału IFMSA w listopadzie
11

Działania lubelskiego oddziału IFMSA w listopadzie

W tym miesiącu w ramach Program Stałego ds. Zdrowia Publicznego w naszym Lubelskim oddziale IFMSA udało się zorganizować kolejne akcje. Nasza sztandarową akcją odbywająca się co semestr jest Zdrowie pod Kontrolą.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs MINIATURA 7
6

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs MINIATURA 7

Ogłaszany co roku przez Narodowe Centrum Nauki konkurs MINIATURA służy finansowaniu realizacji pojedynczego działania naukowego takiego jak badania wstępne/pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo konsultacyjne.

foto Krwotok jako zagrożenie życia
5

Krwotok jako zagrożenie życia

Z początkiem października 2023 roku 10-osobowy zespół specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej pracujący w UMLub, rozpoczął realizację projektu pt. „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy”.

foto Czy padaczka idiopatyczna może mieć tło genetyczne?
5

Czy padaczka idiopatyczna może mieć tło genetyczne?

Padaczka jest przykładem choroby neurologicznej, o której w przestrzeni publicznej mówi się niewiele i wokół której już od starożytności narastało wiele mitów. Dzisiaj wprawdzie nie uważamy, że napady drgawkowe są wynikiem opętania, ale chorzy na padaczkę nadal bywają traktowani przez innych ludzi, a już na pewno przez pracodawców, z dużą rezerwą.

foto Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców
7

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców

W bieżącym roku Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 2 pracownikom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie posiadającym statut młodego naukowca oraz wykazującym się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie