numer 026
grudzień 2023
5

Krwotok jako zagrożenie życia

Z początkiem października 2023 roku 10-osobowy zespół specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej pracujący w UMLub, rozpoczął realizację projektu pt. „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy”.
Logotypy
Logotypy
Jest to społeczny projekt skierowany do ogółu społeczeństwa, w szczególności do licealistów i słuchaczy LUTW ( Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku). Projekt został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Otrzymaliśmy na jego realizację 148 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne z platformy unsplash.com. Przedstawia torbę ratownika medycznego.
fot. ilustracyjne, unsplash.com
Celem projektu jest popularyzowanie wiedzy na temat istoty udzielenia pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem postępowania ratowniczego w masywnych krwawieniach i krwotokach oraz rozpoznawania symptomów rozwijającego się wstrząsu krwotocznego. Planujemy przeszkolić grupę 150 osób z województwa lubelskiego w tym 80 licealistów i 70 uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dlaczego te grupy wiekowe? Poprzez organizację działań edukacyjno-popularyzatorskich chcemy dotrzeć do mieszkającej w województwie lubelskim młodzieży licealnej i osób starszych jako grup szczególnie narażonych na urazy. Wśród tych grup wiekowych rokrocznie dochodzi do ponad 10 tys. urazów i ponad 1 tys. zgonów w ich wyniku. Umiejętność rozpoznania znamion wstrząsu i prawidłowe zaopatrzenie obrażeń oraz postępującego krwawienia miejscowego staje się więc priorytetem w opiece przedszpitalnej w tych grupach.

Projekt będzie realizowany od października 2023 roku do końca czerwca 2024 roku i został podzielony na kilka etapów.

W pierwszym etapie przeprowadzimy otwarte wykłady w czasie których nasi specjaliści przedstawią najnowsze doniesienia dotyczące pierwszej pomocy oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia z uwzględnieniem krwawień i krwotoków. Wykłady zaplanowano w szkołach, chcemy w ten sposób ułatwić kontakt ze słuchaczem uczniem, studentem, rodzicem czy nauczycielem.

Spośród licealistów i słuchaczy UTW stworzymy grupy do których zakwalifikują się, na drodze kolejności zapisów, osoby które wezmą udział w warsztatach przeprowadzonych już w warunkach symulowanych w najnowocześniejszym budynku dydaktycznym UMLub – Centrum Symulacji Medycznej.
Zajęcia te będą najważniejszym etapem projektu ponieważ stworzymy uczestnikom warunki najbardziej zbliżone do rzeczywistych, wykorzystamy nowoczesny sprzęt aby poprzez symulację ułatwić wczucie się w rolę ratownika. Zajęcia będzie prowadzić wykwalifikowana kadra lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych pracujących w Katedrze Ratownictwa Medycznego oraz Katedrze Dydaktyki i Symulacji UMLub. Przeprowadzimy wówczas demonstrację sprzętu, materiałów oraz ćwiczenia praktyczne. W Centrum Symulacji Medycznej uczestnicy będą ćwiczyć w piętnastu dziesięcioosobowych grupach. Pragniemy aby osoby te stały się orędownikami potrzeby niesienia pomocy poszkodowanym oraz nowoczesnych technik tamowania krwawienia.

Przez cały okres trwania projektu ogromnym wsparciem będą także pracownicy Działu Technicznego i ITEM Centrum Symulacji Medycznej oraz nasz koordynator projektu ze strony Uczelni, p. Barbara Próchniak z Sekcji ds. Wdrażania Projektów Rozwojowych bez pomocy których to przedsięwzięcie nie mogło by się odbyć.

Na zakończenie projektu zaproponujemy pewien rodzaj podsumowania jakim będzie otwarte seminarium. Chcemy na nie zaprosić w czerwcu polskich ekspertów: lekarzy, ratowników medycznych wojskowych i cywilnych, którzy bazując na swoim doświadczeniu zaprezentują najnowsze doniesienia dotyczące leczenia hipotermii, zaopatrywania ran oraz własne doświadczenia, w zapobieganiu śmierci z wykrwawienia w wyniku urazu. Pragniemy zaprosić specjalistów, którzy rzadko lub wcale nie prowadzili wykładów w naszym mieście ale ich wiedza i doświadczenie jest ogromne w tym temacie. Jesteśmy w trakcie tworzenia listy gości i zapraszania ich, mam nadzieję, wszyscy wyrażą zgodę na przyjazd do Lublina. Seminarium będzie miało charakter otwarty, do udziału w nim zaprosimy wszystkich uczestników projektu oraz inne chętne osoby zainteresowane tematem.

Swoistą „wisienką na torcie” naszego projektu będą przygotowane przez nas apteczki pierwszej pomocy uwzględniające materiały służące do tamowania krwotoków. Zostaną one przekazane grupom uczestników warsztatów po ich zakończeniu.

Wszystkie informacje dotyczące projektu zawarte będą na plakatach, ulotkach i broszurach, które właśnie powstają.

Liczymy, że zaproponowana przez nas kilkuetapowa formuła obejmująca teorię, warsztaty praktyczne oraz wykorzystanie najnowocześniejszych obiektów i urządzeń Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego zwiększy kompetencje społeczne osób w wybranej tematyce. Ma to na celu zwiększenie zaangażowania społecznego w ratowanie osób poszkodowanych i zmniejszenie obaw wynikających ze strachu przed podejmowaniem takich działań. Zwiększy się świadomość na temat zapobiegania urazom i poprawi efektywność pierwszej pomocy w warunkach przedszpitalnych. A w związku z kryzysem wojennym w Ukrainie i migracją obywateli tego kraju na teren Polski wzmocni poczucie bezpieczeństwa i motywację do dalszej nauki pierwszej pomocy.

Osoby chętne do uczestnictwa w projekcie zapraszam do kontaktu.
Autorka: dr n. med. Maja Chrzanowska-Wąsik
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie