Informator uniwersytecki
Z przyjemnością oddaję w Wasze ręce pierwszy w tym roku numer naszego Informatora Blask.
Nowy rok, a u nas nowe rubryki. W związku z Jubileuszem X-lecia Centrum Symulacji Medycznej pragniemy przybliżyć Państwu sylwetki wychowanków tej jednostki oraz ważne wydarzenia w 10-letniej historii naszego Centrum. W kolejnych numerach będziemy przedstawiać także „Ludzi CSM”.
W tym numerze rozpoczynamy publikację cyklu, w którym będziemy prezentować kierowników jednostek uczelnianych; ich codzienną pracę i pasje, które kształtują naszą Uczelnię i przyszłość medycyny! W lutowej odsłonie przeczytamy wypowiedzi pań kierujących Katedrą Dietetyki i Bioanalityki, Wydziału Biomedycznego, prof. Emilią Fornal, oraz Katedrą i Zakładem Biochemii i Biotechnologii, Wydziału Farmaceutycznego, prof. Anną Belcarz.
W części studenckiej zachęcamy do zapoznania się z relacją z II Ogólnopolskich Warsztatów Ultrasonograficznych SonoTEAM.
Wszystkim studentkom i studentom naszej Alma Mater na czas sesji zaliczeniowo-egzaminacyjnej życzę powodzenia i wielu „naukowych zwycięstw”.
prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki
Lubelski Festiwal Nauki zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2022
Lubelski Festiwal Nauki został zwycięzcą XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki - najbardziej prestiżowego konkursu, w którym nagradzani są społecznicy, zespoły i instytucje zajmujący się popularyzowaniem wiedzy wśród Polaków.
Nasi dziekani, prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z panią dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UMLub.
Koordynatorzy ds. promocji edukacji – prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prof. ucz.
W cyklu "Koordynatorzy ds. promocji edukacji" przedstawiamy sylwetkę prodziekana Wydziału Lekarskiego, dr. hab. n. med. Tomasza Blicharskiego, profesora uczelni.
Farmacja 2.0
Władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podjęły decyzję o uruchomieniu studiów podyplomowych – opieka farmaceutyczna w chorobach cywilizacyjnych. Prace nad programem studiów podyplomowych rozpoczęły się pod koniec 2021 r.
Wychowankowie CSM - dr n. med. Grzegorz Witkowski, profesor uczelni
W związku z jubileuszem Centrum Symulacji Medycznej rozpoczynamy cykl "Wychowankowie CSM". Jako pierwszy o swojej karierze w CSM opowiedział nam dr n. med. Grzegorz Witkowski, profesor uczelni.
Poznaj CSM: Informatyczne Kroki Milowe ITEM i działalność ACEM
O Informatycznych Krokach Milowych ITEM i działaniu ACEM opowiedzieli nam Marcin Rusinek i inż. Piotr Marciniak z Działu Inteligentnych Technologii w Edukacji Medycznej.
Poznaj CSM: Studio Filmowe CSM
W serii poświęconej Centrum Symulacji Medycznej przedstawiamy Studio Filmowe CSM.
O ACEM słów kilka, czyli jak odbywają się flagowe egzaminy
O tym, jak działa ACEM i jak odbywają się flagowe egzaminy opowiedziała Magdalena Mielnik z Katedry i Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Kierownicy jednostek w pigułce
"Największy sukces to ludzie" – rozpoczynamy publikację cyklu, w którym będziemy prezentować kierowników jednostek uczelnianych! Zapraszamy do lektury.
Kierownicy jednostek w pigułce
"Największy sukces to ludzie" – rozpoczynamy publikację cyklu, w którym będziemy prezentować kierowników jednostek uczelnianych! Zapraszamy do lektury.
Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół UMLub z nową Prezes
Nową Prezes Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, prof. dr hab. n. med. Renata Chałas.
Uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Wydziału Medycznego Uniwersytetu Edynburskiego
26 listopada 2022 r. w budynku McEwan Hall w Edynburgu odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom Wydziału Medycznego Uniwersytetu Edynburskiego.
Jakie projekty wdrażamy?
Podsumowanie Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju
Zachęcamy do zapoznania się z tematem, jakie granty obecnie są wdrażane w Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju.
Jakie granty finansowaliśmy?
Podsumowanie Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem finansowania grantów za rok 2022 w Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju!
Jakie projekty pozyskaliśmy w 2022 r.?
Podsumowanie Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju
Dział Wsparcia Grantowego w 2022 r. uczestniczył w przygotowaniu 174 wniosków o dofinansowanie projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i edukacyjnych, na łączną kwotę ponad 213 mln zł.
EuroPerio10
W końcu off-line! Największa konferencja periodontologiczna na świecie z udziałem przedstawiciela UMLub
Fizjoterapia – szczególne udogodnienia dla osób słabowidzących
Uczelnia realizuje działania skierowane na kompleksowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowanie Uczelni oraz jej oferty do potrzeb tychże osób. Prace obejmują zmiany organizacyjne, aktualizację dotychczasowych i ustalanie nowych procedur wewnętrznych, zapewniających dostępność realizowanych procesów.
UMLub w stronę dostępności
O dostępności musimy myśleć szeroko, bo różnego rodzaju ograniczenia dotyczą dużej części społeczeństwa. Kryterium dostępności powinno mieć charakter uniwersalny i należy o nim pamiętać, podejmując każde działanie.
#2. Prokrastynacja – dotyka każdego z nas
Jeśli odkładasz ukończenie projektu, naukę do egzaminów czy przygotowanie prezentacji, a odpowiedni czas na wykonanie tej czynności nie nadchodzi, przeczytaj, czym jest prokrastynacja i jak sobie z nią radzić.
Moje pasje – Brygida Malicka
O swojej wojskowej pasji i służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej opowiada szer. Brygida Malicka, referent w CEM.
Ważna współpraca Wydziału Biomedycznego z Narodowym Funduszem Zdrowia
Wydział Biomedyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nawiązał bardzo ważną współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia!
Jak działa Uniwersytecki Gabinet Dietetyczny – pierwsze podsumowania
Uniwersytecki Gabinet Dietetyczny oficjalnie rozpoczął swoje działania od 1 grudnia 2022 roku. Z usług oferowanych przez Gabinet mogą skorzystać studenci i pracownicy Uniwersytetu.
Biblioteka Główna w Liczbach Nieoczywistych
Zapraszamy do zapoznania się z liczbowymi statystykami Biblioteki Głównej UMLub!
Praktyczna Kosmetologia: Jak architektura ma się do twojego stylu?
Zapraszamy do kolejnego materiału z serii Praktyczna Kosmetologia.
Forum Akademickie
Zapraszamy społeczność Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do udziału w najbliższej sesji Forum UM, które odbędzie się 11 lutego o godz. 9:00 na Platformie ZOOM
"Solidarni z Ukrainą" podsumowanie projektu NAWA
"Program dał mi możliwość przystosowania się do nowych warunków i poznania kultury Polski oraz nawiązania nowych znajomości" – podsumowanie projektu "Solidarni z Ukrainą" NAWA.
Najlepsi z najlepszych – w obliczu pandemii
„Najlepsi z najlepszych” to konkurs, organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ma na celu wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju. W zeszłorocznej edycji laureatkami zostały studentki: Alicja Forma i Kaja Karakuła.
SonoTEAM – II Ogólnopolskie Warsztaty Ultrasonograficzne dla Studentów
W dniach 14 i 15 stycznia 2023 roku w Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyły się II Ogólnopolskie Warsztaty Ultrasonograficzne SonoTEAM.
Wybitni studenci - Monika Zbroja
W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, a także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Monikę Zbroję, studentkę VI roku na kierunku lekarskim.
Poznaj swój Samorząd!
W kolejnej odsłonie cyklu "Poznaj swój Samorząd!" przedstawiamy Alicję Wójcik z kierunku lekarsko-dentystycznego!
Dla Kandydata - farmacja
W kolejnej odsłonie cyklu "Dla kandydata" przedstawiamy kierunek farmacja. Opowiedziały o nim prof. Aleksandra Józefczyk oraz studentki – Kamila Jaworska i Malwina Kot.
Studenckie Koło Naukowe Pracowni Toksykologii Sądowej przy Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej UMLub
Zapraszamy do zapoznania się z działalnością SKN Pracowni Toksykologii Sądowej przy Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej!
Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Zapraszamy do zapoznania się z działalnością SKN przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką!
Studenckie Koło Naukowe przy Pracowni Stomatologii Przedklinicznej Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej
Zapraszamy do zapoznania się z działalnością SKN przy Pracowni Stomatologii Przedklinicznej Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej!
Zimowe akcje IFMSA-Poland Oddział Lublin
Aktualny semestr jest dla nas bardzo pracowity - udało nam się przeprowadzić wiele akcji oraz zrealizować niejeden cel. Jeśli jesteście ciekawi co udało nam się zrobić, koniecznie przeczytajcie do końca!