numer 005
marzec 2021
Marzec minął chyba szybciej niż luty. Wiosna wyraźnie już się obudziła i daje o sobie znać. Dni robią się coraz dłuższe i wszyscy ciężko pracujemy, żeby wejść w ten nowy czas z odpowiednim przygotowaniem, robimy podsumowania "po zimie". Życzymy przyjemnej lektury pod koniec tego miesiąca.
foto Wywiad z prof. Robertem Rejdakiem, Prorektorem ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji
1

Wywiad z prof. Robertem Rejdakiem, Prorektorem ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji

Stare przysłowie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. A jak wygląda świat okiem okulisty? I czy okulista widzi więcej? Co ciekawego w okulistyce dostrzegł prof. Robert Rejdak, że zdecydował się wybrać tę drogę zawodową? O tym wszystkim w artykule.

foto <p>Choroby zakaźne przez pryzmat SARS-CoV-2</p>
1

Choroby zakaźne przez pryzmat SARS-CoV-2

Rozmowa z lek. med. Magdaleną Tudrujek-Zdunek, pracownikiem Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, o pracy na co dzień z pacjentami dotkniętymi COVID-19.

foto <span class=A po studiach">
3

A po studiach

A może sprawdzimy, co dzieje się u naszych absolwentów? Jak sobie radzą? Czy tęsknią za uczelnią? Z rozmowy z Mirosławem Sławińskim dowiecie się, jak wygląda obecnie jego praca i jaka wiedza przydaje mu się najbardziej na co dzień.

foto System przeprowadzania egzaminu OSCE - chwalimy się
1

System przeprowadzania egzaminu OSCE - chwalimy się

W lutym tego roku gościliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na naszym egzaminie OSCE w Centrum Symulacji Medycznej. O przebiegu wizyty opowiedziała nam Prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Katarzyna Drabko.

foto <p>„<em>Małe co nieco</em>” o sylabusie</p>
1

Małe co nieco” o sylabusie

Syllabus, sylabus (karta przedmiotu) to informator zawierający program nauki danego przedmiotu, wymagania i kryteria egzaminacyjne oraz przykładowe zadania. Z greckiego oznacza spis, wykaz...

foto Polish School of Medicine Memorial Fund
1

Polish School of Medicine Memorial Fund

A może stypendium...? Polish School of Medicine Memorial Fund wspiera prężnie rozwijający się program stypendialny, który umożliwia wybranym kandydatom podjęcie dalszych studiów lub badań w University of Edinburgh Medical School

foto Pomyśl co dalej...
1

Pomyśl co dalej...

Jak co roku o tej porze ruszyły „Spotkania z Medycznym Rynkiem Pracy”. To cykl wykładów i spotkań ze specjalistami, mający przybliżyć naszych studentów do rynku pracy.

foto 3 słowa o sobie – Ewa Gładysz
1

3 słowa o sobie – Ewa Gładysz

Jestem fanką koszykówki, kibicuje drużynie Start Lublin i z utęsknieniem czekam na możliwość oglądania meczy na żywo. Relaksuję się przy wypiekach słodkości...

foto Nowe logo AZS!
1

Nowe logo AZS!

Został wyłoniony zwycięski projekt nowego logo Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

foto <p>E. H. — the Vampire of Silicon Valley</p>
1

E. H. — the Vampire of Silicon Valley

Elizabeth Holmes’ biotech start-up Theranos, researching blood samples, at one point worth $10 billion, has defrauded the money of most conscientious stock investors.

foto Do not let anybody shatter your dreams
3

Do not let anybody shatter your dreams

I have been in academic circles for several decades - in fact, I have lived through more than 5 decades, two centuries and two millennia - and I have seen my share of things happening.

foto Hypothesis-driven research
4

Hypothesis-driven research

While this is the textbook slogan of how science should be performed, and there are blind zealots  reminding us about it because they have read it in “how to do science for dummies”, here a little warning.

foto Życzenia Wielkanocne
1

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy cała redakcja Blasku pragnie złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Kalendarium
1

Kalendarium

Przedstawiamy zestawienie wydarzeń studenckich na najbliższe miesiące.

foto <p>Szkolenie USG w stomatologii</p>
1

Szkolenie USG w stomatologii

W sobotę 6 marca tuż po Dniu Dentysty, członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii mieli możliwość i przyjemność wzięcia udziału w warsztatach teoretyczno-praktycznych pt. "USG w stomatologii".

foto Rejs Profilaktyczny - rekrutacja
1

Rejs Profilaktyczny - rekrutacja

Rekrutacja do III edycji Lubelskiego Studenckiego Rejsu Profilaktycznego otwarta!

foto <p>Osiągnięcia Sportowców AZS</p>
1

Osiągnięcia Sportowców AZS

Sportowcy Lancet AZS UMLub nie próżnują. W ostatnim czasie przywieźli kosz medali z zawodów rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. 

foto Wykaz Studenckich Kół Naukowych
1

Wykaz Studenckich Kół Naukowych

Jako Studenckie Towarzystwo Naukowe (STN), które zrzesza wszystkie 113 Kół Naukowych na naszym Uniwersytecie, chcieliśmy wyjść do Was z inicjatywą, jaką jest wykaz Studenckich Kół Naukowych.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Szkolenie Narodowego Centrum Nauki
1

Szkolenie Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki organizuje szkolenie przeznaczone dla naukowców, którzy pragną przygotować i złożyć w nadchodzących konkursach OPUS i PRELUDIUM wniosek o jak najlepszej jakości merytorycznej.

foto <p>Nowe możliwości pozyskania finansowania z Ministerstwa Nauki i Edukacji</p>
1

Nowe możliwości pozyskania finansowania z Ministerstwa Nauki i Edukacji

Ministerstwo Nauki i Edukacji ogłosiło kolejną edycję naboru wniosków w programach „Doskonała Nauka” oraz „Społeczna odpowiedzialność nauki”. 

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie