numer 007
maj-czerwiec 2021

Wiemy, że wypatrywaliście Blasku w maju, ale połączyliśmy wydanie majowe z czerwcowym, żeby dać Wam więcej treści na czas naszej przerwy wakacyjnej. Z artykułami wrócimy w nowym roku akademickim, ale w między czasie będziemy opracowywać dla Was kolejne niespodzianki i udogodnienia, ponieważ Blask cały czas się zmienia. Jednak zanim to nastąpi zapraszamy do lektury ostatniego numeru przed wakacjami.

foto Nowy Wydział Biomedyczny

Nowy Wydział Biomedyczny

O powstaniu nowego wydziału opowiedziała nam Dziekan Wydziału Biomedycznego dr hab. n. farm. Anna Błażewicz, prof. uczelni.

foto Dietetyka na Wydziale Biomedycznym

Dietetyka na Wydziale Biomedycznym

Od lipca br. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pojawi się nowy Wydział Biomedyczny. O plany związane z nauczeniem dietetyki zapytaliśmy dr hab. n. chem. Emilię Fornal, Pełnomocnika Rektora do Spraw Integracji Dietetyki na Wydziale Biomedycznym.

foto Kobieta w świecie nauki
1

Kobieta w świecie nauki

Mity o naukowcach, pasja i determinacja w realizacji marzeń - jesteście ciekawi? W takim wypadku zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. n. med. Eweliną Grywalską na temat bycia kobietą w świecie nauki.

foto A po studiach...

A po studiach...

Plastikowe opakowania na żywność, suplementy diety, dopasowanie sposobu odżywiania do wyników badań diagnostycznych i regularne podnoszenie kompetencji - z czym wiąże się praca dietetyka i czym może nas zaskoczyć, opowiedziała nam Agnieszka Cioś.

foto Wysoka temperatura - kiedy organizm nie wytrzymuje...
1

Wysoka temperatura - kiedy organizm nie wytrzymuje...

Wszyscy z utęsknieniem wypatrują lata i ciepłych dni, ale co zrobić, kiedy temperatura jest jednak dla nas za wysoka? Jak reagować, kiedy nasze zdrowie jest zagrożone, opowiedział nam Wojciech Dzikowski z Centrum Symulacji Medycznej.

foto <p>Edukacja i edukatorzy</p>

Edukacja i edukatorzy

Zdaję sobie sprawę, że opisane historie będą subiektywne i niereprezentatywne (...), ale moim zdaniem bardzo dobrze ilustrują to, o czym naprawdę chciałem napisać: jak zmienia się edukacja w coraz bardziej skomplikowanym i szybko zmieniającym się świecie i jaka w tym rola nas, edukatorów.

foto Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej

Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej

W kwietniu i maju Rada ds. Kształcenia UM w Lublinie pozytywnie zaopiniowała zmianę stanowiska łącznie 9 nauczycieli akademickich na stanowisko profesora uczelni w grupie pracowników dydaktycznych.

foto Wielomilionowy projekt na ostatniej prostej

Wielomilionowy projekt na ostatniej prostej

Projekt MedIQ to przedsięwzięcie które znacząco podniosło jakość kształcenia i zbliżyło standardy nauczania w Lublinie do poziomu uczelni medycznych w bardziej rozwiniętych krajach.

foto Zmiany w rozwoju systemów komputerowych UMLub
1

Zmiany w rozwoju systemów komputerowych UMLub

O rozwoju i usprawnieniu sieci komputerowych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie opowiedział Prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. med. Paweł Miotła.

foto Badania Kliniczne, zarządzanie, monitoring i ekspertyza medyczna

Badania Kliniczne, zarządzanie, monitoring i ekspertyza medyczna

Badania Kliniczne, zarządzanie, monitoring i ekspertyza medyczna to kolejene studia podyplomowe z oferty Centrum Kształcenia podypomowego.

foto IV edycja studiów podyplomowych MBA w Ochronie Zdrowia

IV edycja studiów podyplomowych MBA w Ochronie Zdrowia

Rusza nabór na IV edycję już kultowych studiów Master of Business Administration w Ochronie Zdrowia.

foto Trzy akredytacje na Wydziale Farmaceutycznym

Trzy akredytacje na Wydziale Farmaceutycznym

W dniach 3-4 listopada 2020 r., 25-26 lutego, oraz 14-15 stycznia b.r. miały miejsce wizytacje dokonane przez ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej na Wydziale Farmaceutycznym, kolejno na kierunkach: analityka medyczna, kosmetologia i farmacja.

foto <p>Stypendium Funduszu Powierniczego Boloz-Kulesza</p>

Stypendium Funduszu Powierniczego Boloz-Kulesza

Fundusz Powierniczy Boloz-Kulesza został założony kilka lat temu przez panią B.H. Kulesza i jej rodzinę ku czci śp. dr Władysława Kuleszy, który był absolwentem Polskiej Szkoły Medycznej. Środki na stypendia dla polskich lekarzy są udostępniane co roku.

foto Więcej obiektywnych egzaminów: mini-OSCE

Więcej obiektywnych egzaminów: mini-OSCE

Za nami ostatnie pozytywnie zaliczone egzaminy OSCE. W nadchodzących latach, na naszym uniwersytecie planowane jest wdrożenie także egzaminów mini-OSCE. O to jak będzie wyglądał nowy egzamin zapytaliśmy dr hab. n. med. Wojciecha Myślińskiego z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych.

foto Przeszkolono ponad 1000 osób

Przeszkolono ponad 1000 osób

W Centrum Symulacji Medycznej odbywa się część praktyczna szkolenia dotyczącego szczepień przeciwko Covid-19. Kurs jest rekomendowany dla  fizjoterapeutów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych.

foto Dostępy testowe do medycznych źródeł elektronicznych
4

Dostępy testowe do medycznych źródeł elektronicznych

Poprzez stronę Biblioteki Głównej można korzystać z różnych źródeł naukowych i dydaktycznych. Dostępy testowe umożliwiają poznanie nowych i niedostępnych na co dzień baz danych i kolekcji e-książek i e-czasopism, głównie medycznych.

foto Sporty ekstremalne - adaptacja do nieznanego

Sporty ekstremalne - adaptacja do nieznanego

Przedstawiamy najnowszą publikację zbiorową wydaną przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Jej tematyką są sporty ekstremalne.

foto <p>Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Lublinie</p>

Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W ramach spotkań studenci mają możliwość przebadania się standaryzowanymi testami psychologicznymi, dzięki którym diagnozują m.in. swoją osobowość, temperament, motywację osiągnięć oraz style radzenia sobie ze stresem.

foto 3 słowa o sobie - Anna Pożarowszczyk

3 słowa o sobie - Anna Pożarowszczyk

Staram się pracować tak, aby być wsparciem dla nauczycieli akademickich nie tylko Zakładu Dydaktyki, ale wszystkich, którzy realizują zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej.

foto <p>Działalność Ośrodka Popularyzacji Nauki</p>

Działalność Ośrodka Popularyzacji Nauki

Ośrodek Popularyzacji Nauki jest pozawydziałową jednostką organizacyjną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jednostka została stworzona w 2020 roku. Jednostka prężnie się rozwija, ciągle poszerzając przy tym swoją działalność.

foto <p>Nowe fanpage wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie</p>

Nowe fanpage wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Aby lepiej docierać do swoich studentów i pracowników Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi na Facebooku nie tylko ogólny fanpage - swoje profile mają także poszczególne wydziały.

foto Podsumowanie Dni Otwartych UMLub 2021

Podsumowanie Dni Otwartych UMLub 2021

Dni Otwarte 2021 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyły się w dniach 17-21.05.2021 w formie transmisji on-line na Facebooku. Od poniedziałku do czwartku prezentowały się polskie wydziały, natomiast w piątek odbyła się prezentacja zorganizowana przez studentów programów zagranicznych.

foto W duchu troski o innych

W duchu troski o innych

Studenci angażują się w wybory edukacyjno-zawodowe kandydatów na studia. 190 studentów z 13 kierunków wzięło udział w ankiecie mającej na celu poznanie opinii na temat kierunku, na którym podjęli naukę.

foto Comfortably… alive!

Comfortably… alive!

Many kids liked the time when they were sick. Sick for a couple of days with flu-like symptoms, for example. School was out of question, and all people around were just too gentle to believe it could be true!

foto <p>Adolek on butterflies and other flying creatures</p>
1

Adolek on butterflies and other flying creatures

Once upon a time, a man found a caterpillar creating a cocoon on a branch of a tree. The man decided to closely observe the metamorphosis. Thus, he cut off the branch and took it home where day by day he observed the cocoon.

foto Through eyes of student

Through eyes of student

My name is Meghna Raj and I am studying MD (Doctor of medicine) at Medical University of Lublin.

foto Just, stop...

Just, stop...

We, in the healthcare system are, sort of, accustomed to situations of people asking for help, that’s almost 100%, but those occurrences when people ask for stopping the care are rare - extremely rare.

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Poznajmy się!
1

Poznajmy się!

Jeżeli do Twoich zainteresowań należy dietetyka, żywienie człowieka oraz zasady zdrowego stylu życia - zapraszamy Cię do Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej naszego Uniwersytetu Medycznego.

foto Lubelski Studencki Rejs Profilaktyczny

Lubelski Studencki Rejs Profilaktyczny

Pomimo pandemii COVID-19, AZS UMLub udało zorganizować się trzecią już edycję Lubelskiego Studenckiego Rejsu Profilaktycznego. O profilaktyce i prowadzonych na morzu badaniach opowiedziały Maria Stępień, Aleksandra Łomża oraz Aleksandra Byś.

foto X Ogólnopolskia Konferencja Naukowa „Wejrzenie w Nowotworzenie”

X Ogólnopolskia Konferencja Naukowa „Wejrzenie w Nowotworzenie”

Konferencja, co roku organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe Genetyki Nowotworów działające przy Zakładzie Genetyki Nowotworów z Pracownią Cytogenetyczną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Konferencja odbyła się w dniu 28 maja 2021 r. w formie zdalnej.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto <p>Laureatki programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej</p>

Laureatki programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Dr n. med. Karolina Okła z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii oraz dr n. farm. Paulina Kazimierczak z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii zostały laureatkami programu START i znalazły się na liście 100 najzdolniejszych młodych naukowców.

foto Aplikacja mobilna DentX - nowoczesna nauka radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej

Aplikacja mobilna DentX - nowoczesna nauka radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej

DentX umożliwi użytkownikom naukę, uzupełnienie oraz poszerzenie swojej wiedzy z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej dzięki dużej bazie przykładowych zdjęć rtg. oraz ich analizie przeprowadzonej przez zespół specjalistów.

foto <p>Aplikacja „CeliaApp” jako szansa na poprawę jakości życia dzieci chorych na celiakię</p>

Aplikacja „CeliaApp” jako szansa na poprawę jakości życia dzieci chorych na celiakię

Projekt zakłada stworzenie bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne przeznaczonej dla dzieci chorujących na celiakię oraz ich rodziców. Pomysł na tę inicjatywę zrodził się podczas rozmów z pacjentami i ich rodzicami na zajęciach klinicznych.

foto <p>Wartości zawodowe, badania naukowe i współpraca międzynarodowa w pielęgniarstwie</p>
1

Wartości zawodowe, badania naukowe i współpraca międzynarodowa w pielęgniarstwie

Projekt zakłada przeprowadzenie badań przekrojowych o charakterze ilościowym i jakościowym w grupie studentów pielęgniarstwa ostatniego roku studiów licencjackich oraz studentów studiów magisterskich w Polsce oraz w Europie.

foto Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w ocenie ryzyka zakażania SARS-CoV-2

Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w ocenie ryzyka zakażania SARS-CoV-2

Założeniem projektu jest utworzenie narzędzia epidemiologicznego na podstawie sztucznych sieci neuronowych, które pozwalałoby na ilościowe określenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 po fizycznym kontakcie z osobą chorą.

foto Grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego!
1

Grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego!

W gronie laureatów tegorocznego konkursu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego znalazła się prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej.

foto Grant Fundacji NUTRICIA

Grant Fundacji NUTRICIA

Rozpoczyna się realizacja projektu badawczego pt.: „Analysis of screening tests, biochemical markers, and blood morphology markers in assessment of malnutrition in patients undergoing elective esophageal cancer surgery – single-center study”.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie