numer 007
maj-czerwiec 2021

Wiemy, że wypatrywaliście Blasku w maju, ale połączyliśmy wydanie majowe z czerwcowym, żeby dać Wam więcej treści na czas naszej przerwy wakacyjnej. Z artykułami wrócimy w nowym roku akademickim, ale w między czasie będziemy opracowywać dla Was kolejne niespodzianki i udogodnienia, ponieważ Blask cały czas się zmienia. Jednak zanim to nastąpi zapraszamy do lektury ostatniego numeru przed wakacjami.

foto
Nowy Wydział Biomedyczny

O powstaniu nowego wydziału opowiedziała nam Dziekan Wydziału Biomedycznego dr hab. n. farm. Anna Błażewicz, prof. uczelni.

[więcej...]
foto
Dietetyka na Wydziale Biomedycznym

Od lipca br. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pojawi się nowy Wydział Biomedyczny. O plany związane z nauczeniem dietetyki zapytaliśmy dr hab. n. chem. Emilię Fornal, Pełnomocnika Rektora do Spraw Integracji Dietetyki na Wydziale Biomedycznym.

[więcej...]
foto
1
Kobieta w świecie nauki

Mity o naukowcach, pasja i determinacja w realizacji marzeń - jesteście ciekawi? W takim wypadku zapraszamy na rozmowę z prof. dr hab. n. med. Eweliną Grywalską na temat bycia kobietą w świecie nauki.

[więcej...]
foto
A po studiach...

Plastikowe opakowania na żywność, suplementy diety, dopasowanie sposobu odżywiania do wyników badań diagnostycznych i regularne podnoszenie kompetencji - z czym wiąże się praca dietetyka i czym może nas zaskoczyć, opowiedziała nam Agnieszka Cioś.

[więcej...]
foto
1
Wysoka temperatura - kiedy organizm nie wytrzymuje...

Wszyscy z utęsknieniem wypatrują lata i ciepłych dni, ale co zrobić, kiedy temperatura jest jednak dla nas za wysoka? Jak reagować, kiedy nasze zdrowie jest zagrożone, opowiedział nam Wojciech Dzikowski z Centrum Symulacji Medycznej.

[więcej...]
foto

Edukacja i edukatorzy

Zdaję sobie sprawę, że opisane historie będą subiektywne i niereprezentatywne (...), ale moim zdaniem bardzo dobrze ilustrują to, o czym naprawdę chciałem napisać: jak zmienia się edukacja w coraz bardziej skomplikowanym i szybko zmieniającym się świecie i jaka w tym rola nas, edukatorów.

[więcej...]
foto
Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej

W kwietniu i maju Rada ds. Kształcenia UM w Lublinie pozytywnie zaopiniowała zmianę stanowiska łącznie 9 nauczycieli akademickich na stanowisko profesora uczelni w grupie pracowników dydaktycznych.

[więcej...]
foto
Wielomilionowy projekt na ostatniej prostej

Projekt MedIQ to przedsięwzięcie które znacząco podniosło jakość kształcenia i zbliżyło standardy nauczania w Lublinie do poziomu uczelni medycznych w bardziej rozwiniętych krajach.

[więcej...]
foto
1
Zmiany w rozwoju systemów komputerowych UMLub

O rozwoju i usprawnieniu sieci komputerowych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie opowiedział Prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. med. Paweł Miotła.

[więcej...]
foto
Badania Kliniczne, zarządzanie, monitoring i ekspertyza medyczna

Badania Kliniczne, zarządzanie, monitoring i ekspertyza medyczna to kolejene studia podyplomowe z oferty Centrum Kształcenia podypomowego.

[więcej...]
foto
IV edycja studiów podyplomowych MBA w Ochronie Zdrowia

Rusza nabór na IV edycję już kultowych studiów Master of Business Administration w Ochronie Zdrowia.

[więcej...]
foto
Trzy akredytacje na Wydziale Farmaceutycznym

W dniach 3-4 listopada 2020 r., 25-26 lutego, oraz 14-15 stycznia b.r. miały miejsce wizytacje dokonane przez ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej na Wydziale Farmaceutycznym, kolejno na kierunkach: analityka medyczna, kosmetologia i farmacja.

[więcej...]
foto

Stypendium Funduszu Powierniczego Boloz-Kulesza

Fundusz Powierniczy Boloz-Kulesza został założony kilka lat temu przez panią B.H. Kulesza i jej rodzinę ku czci śp. dr Władysława Kuleszy, który był absolwentem Polskiej Szkoły Medycznej. Środki na stypendia dla polskich lekarzy są udostępniane co roku.

[więcej...]
foto
Więcej obiektywnych egzaminów: mini-OSCE

Za nami ostatnie pozytywnie zaliczone egzaminy OSCE. W nadchodzących latach, na naszym uniwersytecie planowane jest wdrożenie także egzaminów mini-OSCE. O to jak będzie wyglądał nowy egzamin zapytaliśmy dr hab. n. med. Wojciecha Myślińskiego z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych.

[więcej...]
foto
Przeszkolono ponad 1000 osób

W Centrum Symulacji Medycznej odbywa się część praktyczna szkolenia dotyczącego szczepień przeciwko Covid-19. Kurs jest rekomendowany dla  fizjoterapeutów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych.

[więcej...]
foto
4
Dostępy testowe do medycznych źródeł elektronicznych

Poprzez stronę Biblioteki Głównej można korzystać z różnych źródeł naukowych i dydaktycznych. Dostępy testowe umożliwiają poznanie nowych i niedostępnych na co dzień baz danych i kolekcji e-książek i e-czasopism, głównie medycznych.

[więcej...]
foto
Sporty ekstremalne - adaptacja do nieznanego

Przedstawiamy najnowszą publikację zbiorową wydaną przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Jej tematyką są sporty ekstremalne.

[więcej...]
foto

Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W ramach spotkań studenci mają możliwość przebadania się standaryzowanymi testami psychologicznymi, dzięki którym diagnozują m.in. swoją osobowość, temperament, motywację osiągnięć oraz style radzenia sobie ze stresem.

[więcej...]
foto
3 słowa o sobie - Anna Pożarowszczyk

Staram się pracować tak, aby być wsparciem dla nauczycieli akademickich nie tylko Zakładu Dydaktyki, ale wszystkich, którzy realizują zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej.

[więcej...]
foto

Działalność Ośrodka Popularyzacji Nauki

Ośrodek Popularyzacji Nauki jest pozawydziałową jednostką organizacyjną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jednostka została stworzona w 2020 roku. Jednostka prężnie się rozwija, ciągle poszerzając przy tym swoją działalność.

[więcej...]
foto

Nowe fanpage wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Aby lepiej docierać do swoich studentów i pracowników Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi na Facebooku nie tylko ogólny fanpage - swoje profile mają także poszczególne wydziały.

[więcej...]
foto
Podsumowanie Dni Otwartych UMLub 2021

Dni Otwarte 2021 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyły się w dniach 17-21.05.2021 w formie transmisji on-line na Facebooku. Od poniedziałku do czwartku prezentowały się polskie wydziały, natomiast w piątek odbyła się prezentacja zorganizowana przez studentów programów zagranicznych.

[więcej...]
foto
W duchu troski o innych

Studenci angażują się w wybory edukacyjno-zawodowe kandydatów na studia. 190 studentów z 13 kierunków wzięło udział w ankiecie mającej na celu poznanie opinii na temat kierunku, na którym podjęli naukę.

[więcej...]
foto
Comfortably… alive!

Many kids liked the time when they were sick. Sick for a couple of days with flu-like symptoms, for example. School was out of question, and all people around were just too gentle to believe it could be true!

[więcej...]
foto
1

Adolek on butterflies and other flying creatures

Once upon a time, a man found a caterpillar creating a cocoon on a branch of a tree. The man decided to closely observe the metamorphosis. Thus, he cut off the branch and took it home where day by day he observed the cocoon.

[więcej...]
foto
Through eyes of student

My name is Meghna Raj and I am studying MD (Doctor of medicine) at Medical University of Lublin.

[więcej...]
foto
Just, stop...

We, in the healthcare system are, sort of, accustomed to situations of people asking for help, that’s almost 100%, but those occurrences when people ask for stopping the care are rare - extremely rare.

[więcej...]
Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto
1
Poznajmy się!

Jeżeli do Twoich zainteresowań należy dietetyka, żywienie człowieka oraz zasady zdrowego stylu życia - zapraszamy Cię do Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki Klinicznej naszego Uniwersytetu Medycznego.

[więcej...]
foto
Lubelski Studencki Rejs Profilaktyczny

Pomimo pandemii COVID-19, AZS UMLub udało zorganizować się trzecią już edycję Lubelskiego Studenckiego Rejsu Profilaktycznego. O profilaktyce i prowadzonych na morzu badaniach opowiedziały Maria Stępień, Aleksandra Łomża oraz Aleksandra Byś.

[więcej...]
foto
X Ogólnopolskia Konferencja Naukowa „Wejrzenie w Nowotworzenie”

Konferencja, co roku organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe Genetyki Nowotworów działające przy Zakładzie Genetyki Nowotworów z Pracownią Cytogenetyczną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Konferencja odbyła się w dniu 28 maja 2021 r. w formie zdalnej.

[więcej...]
Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto

Laureatki programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Dr n. med. Karolina Okła z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii oraz dr n. farm. Paulina Kazimierczak z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii zostały laureatkami programu START i znalazły się na liście 100 najzdolniejszych młodych naukowców.

[więcej...]
foto
Aplikacja mobilna DentX - nowoczesna nauka radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej

DentX umożliwi użytkownikom naukę, uzupełnienie oraz poszerzenie swojej wiedzy z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej dzięki dużej bazie przykładowych zdjęć rtg. oraz ich analizie przeprowadzonej przez zespół specjalistów.

[więcej...]
foto

Aplikacja „CeliaApp” jako szansa na poprawę jakości życia dzieci chorych na celiakię

Projekt zakłada stworzenie bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne przeznaczonej dla dzieci chorujących na celiakię oraz ich rodziców. Pomysł na tę inicjatywę zrodził się podczas rozmów z pacjentami i ich rodzicami na zajęciach klinicznych.

[więcej...]
foto

Wartości zawodowe, badania naukowe i współpraca międzynarodowa w pielęgniarstwie

Projekt zakłada przeprowadzenie badań przekrojowych o charakterze ilościowym i jakościowym w grupie studentów pielęgniarstwa ostatniego roku studiów licencjackich oraz studentów studiów magisterskich w Polsce oraz w Europie.

[więcej...]
foto
Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w ocenie ryzyka zakażania SARS-CoV-2

Założeniem projektu jest utworzenie narzędzia epidemiologicznego na podstawie sztucznych sieci neuronowych, które pozwalałoby na ilościowe określenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 po fizycznym kontakcie z osobą chorą.

[więcej...]
foto
1
Grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego!

W gronie laureatów tegorocznego konkursu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego znalazła się prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej.

[więcej...]
foto
Grant Fundacji NUTRICIA

Rozpoczyna się realizacja projektu badawczego pt.: „Analysis of screening tests, biochemical markers, and blood morphology markers in assessment of malnutrition in patients undergoing elective esophageal cancer surgery – single-center study”.

[więcej...]
Licznik odwiedzin : 73490 dzisiaj : 6
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie