numer 027
Luty 2024
Szanowni Państwo,
kluczem dobrego działania jest dobre planowanie, dlatego też pierwszy miesiąc 2024 roku spędziliśmy na planowaniu wydarzeń i inicjatyw, które mają na celu promocję edukacji i zagadnień ważnych społecznie, konferencji naukowych, targów edukacyjnych itd. Pierwsze założenia już zrealizowaliśmy. 25 stycznia odbyła się pierwsza konferencja „Lubelska Transplantologia”. Transplantologia jest dziedziną medycyny, która nie ma szans rozwinąć się bez akceptacji społeczeństwa – zapraszam do przeczytania wywiadu z drem Mariuszem Matuszkiem, lekarzem kierującym Klinicznym Oddziałem Transplantologii SPSK Nr 4 oraz koordynatorem wojewódzkim Poltransplantu. Zapraszam do przeczytania relacji w numerze, ale także do zapoznania się z relacjami lokalnych mediów. Przed nami kolejne ważne wydarzenia, tj. konferencja z okazji Światowego Dnia Otyłości, którą zaplanowaliśmy na 5 marca – jako wprowadzenie do tematu polecam wywiad z prof. Beatą Matyjaszek-Matuszek, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości; oraz kolejne niezwykle ważne wydarzenie, czyli konferencja o kobietach w chirurgii „Przychodzi kobieta do chirurga...” – to wydarzenie odbędzie się 8 marca. Zapraszamy do udziału w konferencjach!

Trwają już prace przygotowawcze kolejnych Dni Otwartych. W tym roku zapraszamy 22 i 23 maja, jak zwykle do CSM. Włączcie się w ich organizację, zapraszamy pracowników naukowych, organizacje studenckie i SKNy. Pokażmy UMLub jako najlepsze miejsce do studiowania!
Hasło tegorocznego wydarzenia to "Dni otwartych możliwości UMLub!"

Drodzy studenci, przed Wami czas sesji zaliczeniowo-egzaminacyjnej, uczcie się i zdawajcie egzaminy na piątki, a nawet piątki z plusem. Życzymy, aby wysiłek włożony w naukę, zaprocentował ocenami na egzaminach. Wasz sukces, to nasz sukces! Powodzenia!

Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Prof. dr hab. Kamil Torres
wraz ze współpracownikami
foto Wszyscy pracujemy dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania UMLub
16

Wszyscy pracujemy dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania UMLub

"Chciałbym, aby w poszukiwaniu możliwych usprawnień i wypracowywaniu konkretnych rozwiązań mogła wziąć udział cała społeczność akademicka" o pracy i planach opowiada dr hab. Bartosz Grucza, profesor SGH, powołany do pełnienia funkcji pełnomocnika ds. organizacji i zarządzania Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

foto Nasz szpital to wyjątkowe miejsce i wyjątkowi pacjenci
9

Nasz szpital to wyjątkowe miejsce i wyjątkowi pacjenci

Zapraszamy do przeczytania rozmowy nową dyrektor USzD w Lublinie dr Kamilą Ćwik.

foto Co powinniśmy wiedzieć o otyłości?
34

Co powinniśmy wiedzieć o otyłości?

4 marca wypada Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji odbędzie się konferencja edukacyjna na temat schorzenia. Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Beatą Matyjaszek-Matuszek, która opowiedziała nam m.in. o powstawaniu i leczeniu otyłości.

foto Działania Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK4
27

Działania Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK4

26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji koordynator wojewódzki Poltransplant, dr n. med. Mariusz Matuszek z Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK4 przybliżył statystyki dotyczące lubelskiego Klinicznego Oddziału Transplantologii.

foto Lubelska Transplantologia – podsumowanie konferencji
5

Lubelska Transplantologia – podsumowanie konferencji

– Mamy nadzieję, że w tym roku zwiększymy liczbę przeszczepów, wszystko zależy od aktywności edukacyjnej szpitali, i w tym kierunku będziemy działać – podkreśla dr n. med. Mariusz Matuszek, koordynator wojewódzki Poltransplant i kierownik Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK nr 4.

foto Przedstawiciel Wydziału Farmaceutycznego koordynatorem Dni Otwartych
9

Przedstawiciel Wydziału Farmaceutycznego koordynatorem Dni Otwartych

Dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, prof. uczelni, została powołana do pełnienia funkcji koordynatora Dni Otwartych 2024, które zaplanowano na 22-23 maja.

foto Działalność Rzeczniczki Praw Studentów i Doktorantów
2

Działalność Rzeczniczki Praw Studentów i Doktorantów

"Wszystkie sprawy, które do tej pory wpłynęły do Rzecznika zostały odpowiednio rozwiązane. Należy brać pod uwagę to, że w danej sytuacji z jednej strony analizowany jest zgłoszony problem, a z drugiej trzeba również ocenić, czy dane rozwiązanie nie będzie negatywnie oddziaływało na innych studentów."

foto Dział Diagnostyki Genetycznej USzD w Lublinie jedynym laboratorium w Polsce stosującym techniki aCGH
2

Dział Diagnostyki Genetycznej USzD w Lublinie jedynym laboratorium w Polsce stosującym techniki aCGH

W styczniu 2024 roku przyznano Działowi Genetyki Genetycznej na lata 2024-2026 aż dziewięć certyfikatów rekomendacji.

foto Lubelscy diagności laboratoryjni podnoszą kwalifikacje
17

Lubelscy diagności laboratoryjni podnoszą kwalifikacje

W dniach 8-9 grudnia 2023 r. w Pałacu Czartoryskich w Puławach odbyło się seminarium „Doświadczenia po pandemii COVID-19 i wyzwania dla medycyny laboratoryjnej na czas kryzysu”, realizowane w ramach projektu unijnego „Kursy podnoszące kwalifikacje kadry medycznej udzielającej świadczeń zdrowotnych, w tym w związku z chorobą zakaźną, w szczególności COVID-19”.

foto Dr Przemysław Kołodziej z Wydziału Farmaceutycznego uhonorowany przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych
50

Dr Przemysław Kołodziej z Wydziału Farmaceutycznego uhonorowany przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych

Dr n. farm. Przemysław Kołodziej, prof. UM został uhonorowany przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych odznaczeniem „Zasłużony Diagnosta Laboratoryjny” za aktywny udział w pracach samorządu zawodowego, prowadzenie działalności promującej medycynę laboratoryjną, kształcenie i podnoszenie kwalifikacji diagnostów laboratoryjnych oraz znaczące osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

foto Workshop: Anestehesiology Intensive Therapy
2

Workshop: Anestehesiology Intensive Therapy

Celem wydarzenia było stworzenie platformy edukacyjnej dla lekarzy z Ukrainy, dającej im możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. 

foto Wizyta Dziekan Szkoły Farmacji Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego
5

Wizyta Dziekan Szkoły Farmacji Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego

Współpraca międzynarodowa ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju uczelni. Kontakty z innymi jednostkami i ich pracownikami pozwalają na wymianę doświadczeń, know-how oraz uzupełnianie swoich potencjałów, zarówno w sferze dydaktycznej, jaki różnorodnych projektów badawczych.

foto Farmacja 2.0 Fałszowanie leków i przestępczość farmaceutyczna
8

Farmacja 2.0 Fałszowanie leków i przestępczość farmaceutyczna

W dniach 4-10 grudnia 2023 roku odbyła się kolejna edycja corocznej międzynarodowej akcji „Światowy Tydzień Walki ze Sfałszowanymi Lekami” organizowana przez organizację Fight the Fakes Alliance. Edycja 2023 odbyła się pod hasłem „Razem z Afryką przeciwko fałszywym lekom”.

foto Trwają prace nad Skalą Ryzyka Depresji u Mężczyzn
29

Trwają prace nad Skalą Ryzyka Depresji u Mężczyzn

Akademicka Pracownia Testów Psychologicznych rozpoczyna prace nad polską adaptacją Skali Ryzyka Depresji u Mężczyzn

foto Inauguracja Akademii Edukacyjnej APPiE
23

Inauguracja Akademii Edukacyjnej APPiE

22 listopada 2023 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu MINI konferencji zorganizowanych przez Akademię Edukacyjną działającą w ramach Akademickiej Pomocy Psychologicznej i Edukacyjnej.

foto #4_Dlaczego tłumimy nasze emocje?
9

#4_Dlaczego tłumimy nasze emocje?

Mechanizm, który prowadzi do powstrzymywania naszych emocji, jest skomplikowany i wielowymiarowy. Jednakże, kiedy zaczniemy rozpoznawać te wzorce, przyjrzymy się im bliżej i poznamy ich znaczenie, będziemy w stanie otworzyć drzwi do nowego świata.

foto Nowa edycja Programu Tutoringowego
2

Nowa edycja Programu Tutoringowego

Serdecznie zapraszamy pracowników Wydziału Lekarskiego i Wydziału Lekarsko-Dentystycznego do udziału w kolejnej edycji Programu Tutoringowego.

foto Współpraca międzynarodowa na Wydziale Farmaceutycznym
4

Współpraca międzynarodowa na Wydziale Farmaceutycznym

Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii z Farmakodynamiką – prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała – laureatką polsko-francuskiego konkursu NAWA Polonium.

foto Wyróżnienie Naukowe Lubelszczyzny dla wspólnej pracy naukowców i nauczycieli akademickich
34

Wyróżnienie Naukowe Lubelszczyzny dla wspólnej pracy naukowców i nauczycieli akademickich

Dnia 4 stycznia 2024 r. w Pałacu Czartoryskich w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Lubelszczyzny im. prof. Edmunda Prosta przyznawanej corocznie przez Kapitułę Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

foto INTRO MEETING „Bezpieczeństwo Pacjenta w procesie akademickiego kształcenia kadr medycznych”
3

INTRO MEETING „Bezpieczeństwo Pacjenta w procesie akademickiego kształcenia kadr medycznych”

W dniu 4 grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Biuro Karier UMLUB, a realizowane pod patronatem Rzecznika Praw Pacjenta pn.: „Bezpieczeństwo Pacjenta w procesie akademickiego kształcenia kadr medycznych”. Spotkanie było skierowane do studentów oraz kadry dydaktyczno-naukowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

foto Ratujemy z ratownictwem - postępowanie w przypadku lawiny
3

Ratujemy z ratownictwem - postępowanie w przypadku lawiny

Lawiny śnieżne są niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, występującym w górach. Dochodzi do nich, gdy warstwa śniegu zalegająca na stromych zboczach staje się niestabilna i w gwałtowny sposób osuwa się ze stoku. Żywioł jest tak silny, że potrafi niszczyć wszystko na swojej drodze.

foto Pani Sabina Włodek – trenerka sekcji piłki ręcznej SWFiS
157

Pani Sabina Włodek – trenerka sekcji piłki ręcznej SWFiS

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Panią Sabiną Włodek, trenerką sekcji piłki ręcznej mężczyzn w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMLub.

foto Zwycięzcy plebiscytu fotograficznego
8

Zwycięzcy plebiscytu fotograficznego

Dumnie ogłaszamy zwycięzców plebiscytu na najlepsze zdjęcie wystawy fotograficznej zorganizowanej w ramach obchodów 50-lecia nauczania stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie!

foto DMP-y, PZD-y i cały ten zgiełk, czyli o zarządzaniu danymi słów kilka
26

DMP-y, PZD-y i cały ten zgiełk, czyli o zarządzaniu danymi słów kilka

Współczesny świat tonie w danych, generowanych w każdym momencie i gromadzonych na niespotykaną dotąd skalę, a automatyzacja wielu procesów sprawiła, iż mamy do czynienia ze znacznym globalnym przyspieszeniem w tym względzie.

foto Praktyczna kosmetologia - dłonie zimą
3

Praktyczna kosmetologia - dłonie zimą

Mróz, suche powietrze w pomieszczeniach, szorstkie, wełniane rękawiczki i wiatr nie sprzyjają zachowaniu dobrej kondycji skóry na dłoniach.

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Wybitni studenci - Eryk Mikos
50

Wybitni studenci - Eryk Mikos

"Wśród moich osiągnięć szczególne znaczenie ma dla mnie tytuł Orła Nauki, który otrzymałem za dotychczasową działalność. To dla mnie nie tylko uznanie, ale również motywacja do dalszego rozwoju."

foto Poznaj swój Samorząd – Dawid Staniak
5

Poznaj swój Samorząd – Dawid Staniak

"Marzenie o byciu lekarzem tak naprawdę jest ze mną od zawsze. To marzenie rozpalił we mnie mój tata, który sam jest lekarzem i cały czas wspiera mnie w mojej zawodowej ścieżce. Od zawsze kieruję się ideą pomocy innym, dlatego też bardzo trwam w swoim postanowieniu o zostaniu lekarzem, aby za parę lat móc pomagać innym."

foto Moc emocji i pomocny stres – nowa oferta warsztatów Biura Karier
3

Moc emocji i pomocny stres – nowa oferta warsztatów Biura Karier

Wraz z początkiem roku przygotowujemy się do kolejnego cyklu spotkań dla studentów. Jako Biuro Karier organizujemy dla studentów przeróżne warsztaty kompetencji miękkich. Jednak nowy rok to także nowi my i planujemy wprowadzenie nowych tematów.

foto Podsumowanie 10. edycji LIMC
4

Podsumowanie 10. edycji LIMC

Lublin International Medical Congress jest międzynarodową konferencją organizowaną przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która pozwala na rozwój naukowy uczestników z całego świata.

foto Niedożywienie szpitalne - Studenckie Koło Naukowe Żywienia Klinicznego
4

Niedożywienie szpitalne - Studenckie Koło Naukowe Żywienia Klinicznego

Czym jest niedożywienie i w jaki sposób je leczyć? Zapraszamy do przeczytania materiału przygotowanego przez Studenckie Koło Naukowe Żywienia Klinicznego.

foto Karnawał z Młodymi Medykami – nauka w Hogwarcie
3

Karnawał z Młodymi Medykami – nauka w Hogwarcie

W dniach 9-13 Stycznia odbyła się kolejna edycja wydarzenia edukacyjno-integracyjnego zatytułowanego „Karnawał z Młodymi Medykami”. Podobnie jak w zeszłym roku, w social mediach Organizacji odbyło się głosowanie dotyczące wyboru motywu przewodniego.

foto Podsumowanie Konferencji Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej
1

Podsumowanie Konferencji Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej

W dniach 1-2 grudnia 2023 r. w Centrum Symulacji Medycznej miała miejsce kolejna już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej”. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej - dopuszczającej wystąpienia zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.

foto Doktorancka wymiana erasmusowa w Würzburgu
4

Doktorancka wymiana erasmusowa w Würzburgu

Troje przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - Alicja Forma, Kaja Karakuła oraz dr Ryszard Sitarz - wzięli udział w doktoranckiej wymianie erasmusowej w Würzburgu.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Nagroda Prezesa Rady Ministrów
22

Nagroda Prezesa Rady Ministrów

Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. Wojciecha Piotra Polkowskiego został wyróżniony Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w 2023 roku.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie