numer 028
Marzec 2024

Szanowni Państwo,
żyjemy w czasach natłoku informacji, pozornego łatwego dostępu. Zasadnicze pytanie brzmi, jak wybrać mądrze treści, które przyniosą nam realną korzyść, wartościową informację?

Wybierając treści, którymi się z Wami dzielimy, staramy się odpowiadać na zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Dlatego szczególnie w marcowym numerze polecamy relację z konferencji „Otyłość pandemią XXI wieku”. Według statystyk w Polsce prawie jedna czwarta obywateli, bo aż prawie 8 milionów, to osoby z otyłością. Problem jest o tyle poważny, że według badań otyłość nie jest traktowana przez społeczeństwo jako choroba, a jedynie jako defekt kosmetyczny.

Kontynuujemy tematy po styczniowej konferencji „Lubelska transplantologia” i tutaj także uwadze polecamy materiał o trudnej rozmowie z rodziną potencjalnego dawcy, który przygotowała dla nas psycholog Magdalena Martyniuk.

Na 8 marca zaplanowaliśmy konferencję "Chirurgiczny Dzień Kobiet", polecamy ważną rozmowę z dr Justyną Wyroślak-Najs o kobietach w chirurgii i chirurgicznych chorobach kobiecych i zapraszamy na wykłady.

Drodzy studenci i doktoranci, co prawda semestr już trwa, ale przyjmijcie najlepsze życznia powodzenia na semestr letni.

Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Prof. dr hab. Kamil Torres
wraz ze współpracownikami

foto dr Justyna Wyroślak-Najs o kobietach w chirurgii i kobiecych chorobach leczonych chirurgicznie
23

dr Justyna Wyroślak-Najs o kobietach w chirurgii i kobiecych chorobach leczonych chirurgicznie

Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet i towarzyszącego mu wydarzenia "Chirurgiczny Dzień Kobiet" zapraszamy do przeczytania wywiadu z dr Justyną Wyroślak-Najs o kobietach w chirurgii i chirurgicznych chorobach kobiecych.

foto Otyłość pandemią XXI wieku - podsumowanie konferencji
5

Otyłość pandemią XXI wieku - podsumowanie konferencji

4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości, z tej okazji 5 marca w CSM została zorganizowana konferencja, skierowana do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Na wydarzenie złożyły się wykłady i warsztaty praktyczne.

foto MEDpedia powstanie w Lublinie
4

MEDpedia powstanie w Lublinie

Portal internetowy z popularnonaukowym kontentem, zdigitalizowane eksponaty oraz filmy edukacyjne, wywiady, ciekawostki i medyczne historie z życia wzięte, a do tego klasyczne ekspozycje w przestrzeni miasta. W roli głównej zaś medycyna i nauki biologiczne – dawniej i dziś. Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie miał swoją MEDpedię!

foto Muzeum we współczesnej edukacji medycznej i popularyzacji nauki – za nami konferencja otwierająca projekt
13

Muzeum we współczesnej edukacji medycznej i popularyzacji nauki – za nami konferencja otwierająca projekt

Konferencją naukowo-szkoleniową dotyczącą roli muzeum medycyny w edukacji medycznej i popularyzacji nauki Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował projekt „MEDpedia – galeria medyczna”. W ostatni dzień lutego w Centrum Symulacji Medycznej spotkali się entuzjaści muzealnictwa i edukacji z Polski i regionu.

foto Psycholog o rozmowie z rodziną potencjalnego dawcy
28

Psycholog o rozmowie z rodziną potencjalnego dawcy

Kontynuujemy temat po konferencji "Lubelska transplantologia" i przybliżamy temat rozmowy z rodziną pacjenta o donacji.

foto #5_Pułapka „człowieka zadowalacza”– kiedy dobro innych staje się więzieniem
8

#5_Pułapka „człowieka zadowalacza”– kiedy dobro innych staje się więzieniem

Co oznacza people pleaser i jak rozpoznać to zjawisko? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami w nowym artykule w ramach kolumny APPiE_UpTo_2500!

foto Pacjent ma swoje prawa. A medyk?
5

Pacjent ma swoje prawa. A medyk?

Medycy mają swoje prawa i powinni je chronić. Często zapominamy o tym, podkreślając prawa pacjentów, które oczywiście są niezwykle istotne w codziennej działalności systemu ochrony zdrowia. Jednak prawa medyków nie są im przeciwstawne – dopiero połączenie tych dwóch kategorii daje dobrą perspektywę spojrzenia na system ochrony zdrowia.

foto Joanna Paprocka – „Ważne, żeby mieć cele i iść do przodu”
92

Joanna Paprocka – „Ważne, żeby mieć cele i iść do przodu”

W najnowszym numerze Blasku zapraszamy do zapoznania się z sylwetką trenerki żeńskiej drużyny piłki nożnej i piłki ręcznej – Joanną Paprocką. 

foto Zapisy na międzynarodową szkołę letnią – LTTA, projekt 4D, Erasmus+
4

Zapisy na międzynarodową szkołę letnią – LTTA, projekt 4D, Erasmus+

Zapraszamy studentki i studentów pielęgniarstwa do udziału w międzynarodowym działaniu Learning Teaching Training Activity!

foto Ratujemy z ratownictwem - załamanie lodu
19

Ratujemy z ratownictwem - załamanie lodu

Gdy temperatura spada poniżej zera i na akwenach wodnych pojawia się lód, nie brakuje osób, które wchodzą na jego taflę. Należy pamiętać, że nie ma odpowiedniej grubości lodu, która zagwarantuje 100% bezpieczeństwo.

foto Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej
25

Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej

Czym jest kacheksja nowotworowa i jak pomóc osobie dotkniętej tym syndromem? Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym materiałem przygotowanym przez Zuzannę Soska ze SKN Żywienia Klinicznego.

foto Kiedy PESEL nie jest barierą
25

Kiedy PESEL nie jest barierą

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z wyjątkowym Czytelnikiem, Panem Kazimierzem Przybyłko, emerytowanym pracownikiem naszej Uczelni, psychologiem klinicznym pracującym kiedyś w Poradni Leczenia Bólu. Nasz wyjątkowy Rozmówca obchodził niedawno 94 urodziny i jest częstym Gościem w Bibliotece Głównej UM w Lublinie.

foto Wspólna akcja promocyjna NFZ Oddział Lublin, Wydziału Farmaceutycznego UMLub i Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej
14

Wspólna akcja promocyjna NFZ Oddział Lublin, Wydziału Farmaceutycznego UMLub i Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym i dostrzegając istotność profilaktyki zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Lublinie, Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska podjęli współpracę w ramach cyklicznych akcji: „Środy z Profilaktyką”, „Międzynarodowy Dzień Seniora”, „Polipragmazja”, a obecnie „Spotkaj się z farmaceutą w NFZ”, które organizowane są w siedzibie NFZ od ponad roku.

foto Plan 75
3

Plan 75

Japan has always been a leader at ageing faster than any other country in the world, at the same time – being proud of one of the highest life expectancies on the planet. 

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Wybitni studenci – Michał Szymoniuk
27

Wybitni studenci – Michał Szymoniuk

W kolejnej części cyklu "Wybitni studenci" przedstawiamy sylwetkę Michała Szymoniuka – dwukrotnego stypendysty Marszałka Województwa, czterokrotnego stypendysty Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz laureata nagrody „Orły Nauki”.

foto Poznaj swój Samorząd – Julia Ćwiklak
7

Poznaj swój Samorząd – Julia Ćwiklak

„Moje plany dotyczące wyboru kierunku zmieniały się kilka razy. Pierwszym i ostatecznym wyborem była farmacja, od najmłodszych lat wchodząc do apteki byłam zafascynowana. Z czasem sama ekscytacja przerodziła się w zainteresowanie farmakologią oraz chęć pomocy innym.”

foto Projekt Studentów naszego Uniwersytetu wśród zwycięzców IV edycji Konkursu Lublin Akademicki
22

Projekt Studentów naszego Uniwersytetu wśród zwycięzców IV edycji Konkursu Lublin Akademicki

19 grudnia 2023 r. wyłoniono zwycięzców IV edycji Konkursu Lublin Akademicki, którego celem jest promocja oraz wsparcie inicjatyw akademickich realizowanych na terenie miasta.

foto Profilaktyczne zajęcia dla licealistów od PTSF i STDL
13

Profilaktyczne zajęcia dla licealistów od PTSF i STDL

Dnia 19 lutego br. członkowie i członkinie lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, wraz z członkami Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych mieli przyjemność wygłosić prelekcję przeznaczoną dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

foto Studenci analityki medycznej odbyli niezwykłą podróż w czasie i przybliżyli sobie historię powstania STDL UMLUB
38

Studenci analityki medycznej odbyli niezwykłą podróż w czasie i przybliżyli sobie historię powstania STDL UMLUB

W dniu 11 stycznia 2024 roku w auli Collegium Universum odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z drem Przemysławem Kołodziejem, prof. UM, pomysłodawcą i współzałożycielem Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych UMLUB.

foto Studenckie Koło Naukowe Rozwoju Położnictwa przy Zakładzie Koordynowanej Opieki Położniczej
16

Studenckie Koło Naukowe Rozwoju Położnictwa przy Zakładzie Koordynowanej Opieki Położniczej

SKN Rozwoju Położnictwa przy Zakładzie Koordynowanej Opieki Położniczej działa na UMLub od 2002 roku. Członkowie koła przede wszystkim stawiają na poszerzanie wiedzy poprzez konferencje i liczne warsztaty.

foto Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej
9

Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej

SKN przy Zakładzie Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej stawia na promowanie roli farmaceuty w zespole interprofesjonalnym, a także daje szansę na rozwój naukowy poprzez udział w konferencjach czy badaniach naukowych.

foto Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze Rozwoju Pielęgniarstwa
32

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze Rozwoju Pielęgniarstwa "Po drugiej stronie strzykawki"

SKN przy Katedrze Rozwoju Pielęgniarstwa "Po drugiej stronie strzykawki" zrzesza młodych, towarzyskich ludzi, którzy stawiają na poszerzanie swoich umiejętności i kwalifikacji poprzez uczestnictwo w konferencjach i publikowanie prac w czasopismach naukowych.

foto Studenckie Koło Naukowe przy Klinicznym Oddziale Kardiochirurgicznym
23

Studenckie Koło Naukowe przy Klinicznym Oddziale Kardiochirurgicznym

SKN przy Klinicznym Oddziale Kardiochirurgicznym działa od 22 października 2022 roku. W trakcie spotkań, członkowie Koła poszerzają wiedzę z zakresu kardiochirurgii pod względem merytorycznym jak i praktycznym.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Światło – klucz do efektywniejszej terapii CAR-T w guzach litych?
26

Światło – klucz do efektywniejszej terapii CAR-T w guzach litych?

W ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM 22 dofinansowanie na realizację projektu pt: „Przeciwdziałanie zjawisku wyczerpania komórek CAR-T poprzez regulację optogenetyczną” w wysokości 209 800 zł uzyskała dr n. med. Alicja Przybyszewska-Podstawka z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej.

foto LabCollector – nigdy więcej papierowych notatek
3

LabCollector – nigdy więcej papierowych notatek

W celu podniesienia wydajności i efektywności naszych laboratoriów, pod koniec 2023 roku Uniwersytet Medyczny w Lublinie zakupił kompleksowe oprogramowanie zarządzające m.in. odczynnikami, próbkami, wynikami badań, i aparaturą naukową.

foto BRYOMOLECULES: Mchy i wątrobowce – w poszukiwaniu związków o potencjale bioaktywnym…
3

BRYOMOLECULES: Mchy i wątrobowce – w poszukiwaniu związków o potencjale bioaktywnym…

Poszerzanie wiedzy o substancjach bioaktywnych zawartych w surowcach roślinnych, ich strukturze chemicznej oraz charakterze farmakologicznym jest głównym kierunkiem rozwoju współczesnej botaniki farmaceutycznej.

foto Finansowanie grantów zewnętrznych w 2023 roku!
9

Finansowanie grantów zewnętrznych w 2023 roku!

Za nami kolejny pracowity rok w Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju, zakończony wieloma sukcesami w aplikowaniu o środki zewnętrzne dla naszej Alma Mater.

foto COMFORTage: prestiżowy grant z programu Horyzont Europa realizowany na UMLub
4

COMFORTage: prestiżowy grant z programu Horyzont Europa realizowany na UMLub

Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju z radością informuje o sukcesie zespołu naukowego pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Horyzont Europa na realizację projektu pt. „Prediction, Monitoring and Personalized Recommendations for Prevention and Relief of Dementia and Frailty”.

foto Inauguracja projektu IncreaseNET w ramach Programu EU4Health
3

Inauguracja projektu IncreaseNET w ramach Programu EU4Health

31 stycznia 2024 roku w Lublanie odbyło się spotkanie Joint Action (JA), które zainaugurowało realizację projektu IncreaseNET. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie wydajności i wzmocnienie kompetencji pracowników urzędów rejestracji produktów leczniczych zrzeszonych w Europejskiej Sieci Regulacyjnej ds. Leków.

foto Rozstrzygnięcie konkursu na granty wewnętrzne PB
9

Rozstrzygnięcie konkursu na granty wewnętrzne PB

Do 30 listopada 2023 r. odbył się nabór wniosków o finansowanie grantów wewnętrznych dla Początkujących Badaczy na rok 2024.

foto Wyjazdy Pracowników Biblioteki Głównej UMLub do polskich bibliotek naukowych
17

Wyjazdy Pracowników Biblioteki Głównej UMLub do polskich bibliotek naukowych

W ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – II edycja”, dwie grupy pracowników Biblioteki Głównej UM w Lublinie odbyły w listopadzie i grudniu 2023 r. wizyty studyjne w bibliotekach uniwersyteckich we Wrocławiu i Krakowie.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie