numer 025
Listopad 2023
Szanowni Państwo!
z ogromną przyjemnością oddajemy w Wasze ręce listopadowy numer Informatora Blask. W najnowszym wydaniu szczególnie zachęcamy Państwa do przeczytania historii powołania Instytutu Stomatologii oraz relacji z Targów Studenckich Kół Naukowych. Zachęcamy do przeczytania artykułu o Studenckiej Pracowni USG, która odnotowała dynamiczny rozwój, stając się ważnym miejscem wsparcia edukacyjnego dla studentów wszystkich kierunków.
Ponadto w najnowszym numerze prezentujemy harmonogram prac Zespołu ds. Dostosowania Programów Studiów do Nowego Standardu Kształcenia Przygotowującego do Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Lekarza-Dentysty.

Redakcja
foto To już 50 lat! Poznaj naszą historię – historia nauczania stomatologii w Lublinie cz. 2
10

To już 50 lat! Poznaj naszą historię – historia nauczania stomatologii w Lublinie cz. 2

50 lat temu – 15 maja 1973 roku, wieloletnie starania władz Akademii Medycznej i Lubelszczyzny o utworzenie w Lublinie oddziału stomatologii i rozpoczęcie kształcenia przyszłych lekarzy stomatologów zostały uwieńczone sukcesem, a już rok później podjęto decyzję o powstaniu nowoczesnej bazy dydaktycznej dla studentów.

foto Krzysztof Jóźwiak dyrektorem NCN
14

Krzysztof Jóźwiak dyrektorem NCN

31 października prof. Krzysztof Jóźwiak odebrał nominację na stanowisko dyrektora NCN. Nowy dyrektor dobrze zna Centrum, był w przeszłości członkiem Rady NCN.

foto Dyplomatoria 2023 na UMLub
3

Dyplomatoria 2023 na UMLub

Październik to miesiąc, kiedy witamy w społeczności nowych studentów, ale także miesiąc, kiedy żegnamy najstarsze roczniki. W UMLub w październiku odbyło się pięć takich uroczystości, odrębnie dla każdego wydziału. Kolejna jest planowana na listopad.

foto Nasi Dziekani – dr n. med. Jarosław Sobieszczański, prof. UM
11

Nasi Dziekani – dr n. med. Jarosław Sobieszczański, prof. UM

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z drem n. med. Jarosławem Sobieszczańskim, prof. UM – Prodziekanem na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym

foto Kierownicy jednostek w pigułce – prof. Agata Przekora-Kuśmierz
7

Kierownicy jednostek w pigułce – prof. Agata Przekora-Kuśmierz

"W swojej pracy lubię to, że jest bardzo kreatywna, mogę realizować naukowe pomysły, które mogą potencjalnie przynieść wiele dobrego dla społeczeństwa. Praca to również ludzie, z którymi dzielimy nasze obowiązki. Mam wspaniały i oddany Zespół, na który zawsze mogę liczyć. To ogromna zasługa moich pracowników, że praca jest dla mnie taką przyjemnością".

foto Breast Fest
8

Breast Fest

300 uczestniczek i ponad 120 badań oraz konsultacji medycznych. Tak w liczbach prezentuje się pierwsza edycja Breast Fest.

foto Popularyzator Nauki LFN 2023
4

Popularyzator Nauki LFN 2023

Rokrocznie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki, a dzięki inicjatywie Komitetu Organizacyjnego z ramienia Uniwersytetu Medycznego, naukowcom każdej lubelskiej uczelni publicznej, którzy zajmują się upowszechnianiem wiedzy, zostają przyznane zaszczytne tytuły „Popularyzatora Nauki LFN”.

foto Wyzwania w kształceniu przyszłych farmaceutów
5

Wyzwania w kształceniu przyszłych farmaceutów

W oczekiwaniu na ukazanie się nowego standardu kształcenia studentów kierunku farmacja, Wydział Farmaceutyczny UM w Lublinie już podejmuje działania prowadzące do zmian w programach studiów, by przygotować naszych Absolwentów do nowych wyzwań i aktualnych potrzeb rynku pracy. 

foto Podsumowanie Pierwszej Edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej „OncoPhD”
4

Podsumowanie Pierwszej Edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej „OncoPhD”

Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej "OncoPhD" na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w dniach 20-22 października 2023 roku zakończyła się sukcesem. Przyniosła nie tylko naukowy rozwój, ale także mnóstwo pozytywnej energii.

foto Immatrykulacja Studentów I roku
6

Immatrykulacja Studentów I roku

Z początkiem października odbyły się uroczyste immatrykulacje. Do naszej Alma Mater dołączyło 1626 nowych Studentów, którzy rozpoczęli kształcenie na 17 kierunkach oferowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

foto Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w prestiżowym rankingu Stanford University
5

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w prestiżowym rankingu Stanford University

W opracowywanym corocznie przez Stanford University prestiżowym rankingu 2% naukowców, których publikacje były najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie, ponownie znaleźli się badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

foto Trzy słowa o ... mgr inż. Anna Wiechnik, koordynator Biura Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki
25

Trzy słowa o ... mgr inż. Anna Wiechnik, koordynator Biura Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki

Przedstawiamy sylwetkę mgr inż. Anny Wiechnik z Biura Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki

foto Delegacja UMLub na konferencji AMEE w Glasgow
5

Delegacja UMLub na konferencji AMEE w Glasgow

W dniach od 26 do 30 sierpnia w Glasgow w Wielkiej Brytanii delegacja Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uczestniczyła w konferencji Association for Medical Education in Europe (AMEE).

foto Moja pasje – prof. Łukasz Komsta
12

Moja pasje – prof. Łukasz Komsta

"Słuchając doniesień ustnych po serbsku, zdałem sobie sprawę, że ten język brzmi dla mnie w fascynujący sposób, jak żaden inny słowiański (...) wtedy w Belgradzie postanowiłem uczyć się na poważnie".

foto Nowelizacja standardów kształcenia
5

Nowelizacja standardów kształcenia

W październiku odbyły się cztery spotkania Zespołu. Omówiono harmonogram prac oraz przedstawiono główne zmiany, jakie zaszły w zmieniającym się Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego. 

foto #2_Jesteśmy przeciążeni informacyjnie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi
8

#2_Jesteśmy przeciążeni informacyjnie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi

W listopadzie dowiedzą się Państwo, jak rozpoznać i uniknąć stanu przebodźcowania emocjonalnego.

foto „Interprofesjonalna rehabilitacja pacjenta w warunkach klinicznych”
4

„Interprofesjonalna rehabilitacja pacjenta w warunkach klinicznych”

W dniach 19-20 października 2023 roku miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Studenckich Kół Naukowych i Młodych Pracowników Nauki pt. „Interprofesjonalna rehabilitacja pacjenta w warunkach klinicznych”.

foto Tutoring nauczyciela akademickiego – minikonferencja
5

Tutoring nauczyciela akademickiego – minikonferencja

W poniedziałek, 6 listopada 2023 r., w Centrum Symulacji Medycznej odbyła się minikonferencja „Tutoring nauczyciela akademickiego – doświadczenia i plany”, zorganizowana przez Zespół ds. Ustawicznego Rozwoju Sprawności Akademickiej (URSA).

foto Polska Platforma Medyczna UML w liczbach nieoczywistych
6

Polska Platforma Medyczna UML w liczbach nieoczywistych

Zapraszamy do zapoznania się z liczbowymi statystykami Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie!

foto ForUM - 9 grudnia 2023

ForUM - 9 grudnia 2023

Zapraszamy społeczność Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do udziału w najbliższej sesji Forum UM, które odbędzie się 9 grudnia o godz. 9:00 na Platformie ZOOM. Poniżej program oraz instrukcje logowania.

foto Czy czynniki zewnętrzne wpływają na stan włosów?
3

Czy czynniki zewnętrzne wpływają na stan włosów?

Na właściwości fizykochemiczne włosów ma wpływ wiele czynników stresogennych – od fizycznych, chemicznych czy mechanicznych po środowiskowe. 

foto Akademicki Związek Sportowy UMLub
54

Akademicki Związek Sportowy UMLub

To był niezwykle udany rok dla reprezentacji naszego Uniwersytetu w Akademickich Mistrzostwach Polski. W rankingu uczelni medycznych zameldowaliśmy się ostatecznie na historycznym drugim miejscu.

foto Otwarcie Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej w SPSK Nr 4 w Lublinie
5

Otwarcie Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej w SPSK Nr 4 w Lublinie

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie został uruchomiony Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej, gdzie kompleksową pomoc otrzymują pacjenci po incydentach kardiologicznych.

foto Toksyna botulinowa – szansa dla nowej grupy pacjentów
3

Toksyna botulinowa – szansa dla nowej grupy pacjentów

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym podano toksynę botulinową typu A nowej grupie pacjentów w ramach kontraktu z NFZ.

foto Złote lata 20.
9

Złote lata 20.

Nie tylko praca, ale i wspólna zabawa nas łączą. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją ze spotkania integracyjnego.

foto Ratujemy z ratownictwem - zatrucie czadem
4

Ratujemy z ratownictwem - zatrucie czadem

Tlenek węgla, który nazywany również jest czadem to bezbarwny i bezwonny silnie trujący gaz, jest on lżejszy od powietrza i powstaje jako produkt niepełnego spalania substancji zawierających w cząsteczkach węgiel.

foto Wsparcie żywieniowe u pacjentów z trudno gojącymi się ranami
3

Wsparcie żywieniowe u pacjentów z trudno gojącymi się ranami

Jakie odżywianie stosować w przypadku pacjentów z ranami, które trudno się goją? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez przedstawicielki Koła Naukowego Dietetyki Klinicznej UMLub!

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto Członkinie Lubelskiego PTSF w Zarządzie Ogólnopolskim i Głównej Komisji Rewizyjnej organizacji na rok 2023
10

Członkinie Lubelskiego PTSF w Zarządzie Ogólnopolskim i Głównej Komisji Rewizyjnej organizacji na rok 2023

Mamy przyjemność poinformować, że w roku akademickim 2023/2024 w Zarządzie Ogólnopolskim oraz Głównej Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji reprezentują nas aż 4 członkinie Lubelskiego oddziału PTSF.

foto Studenckie Towarzystwo Naukowe
9

Studenckie Towarzystwo Naukowe

Poznajcie nową przewodniczącą zarządu STN – Maria Materek, studentka IV roku kierunku lekarskiego.

foto Wybitni studenci – Sara Moqbil
29

Wybitni studenci – Sara Moqbil

W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, a także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Sarę Moqbil, studentkę VI roku na kierunku lekarskim.

foto FIEM więcej – Forum Innowacji Edukacji Medycznej
2

FIEM więcej – Forum Innowacji Edukacji Medycznej

Tematyka konferencji skupiała wokół jakości kształcenia na kierunkach medycznych – zapraszamy do zapoznania się z relacją przedstawicieli Samorządu.

foto Plany IFMSA na nowy rok akademicki
2

Plany IFMSA na nowy rok akademicki

Międzynarodowe Stowarzyszenie IFMSA-Poland Oddział Lublin rozpoczęło swoją działalność w nowym składzie Zarządu od początku roku akademickiego.

foto Działalność PTSF Lublin
6

Działalność PTSF Lublin

W poniedziałek, 9 października br. na auli Collegium Pharmaceuticum odbyło się spotkanie informacyjne lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

foto Studencka Pracownia USG: Rozwój i Edukacja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
4

Studencka Pracownia USG: Rozwój i Edukacja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

W zeszłym roku akademickim 2022/2023, Studencka Pracownia USG przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odnotowała dynamiczny rozwój, stając się ważnym miejscem wsparcia edukacyjnego dla studentów wszystkich kierunków.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem w ramach programu
4

Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem w ramach programu "Doskonała nauka II"

Doświadczenia w opiece nad noworodkiem i niemowlęciem, ciągłe monitorowanie literatury przedmiotu i kształtujących się trendów zmian skłoniły zespół pracowników Zakładu Pediatrii i Pielęgniarstwa Pediatrycznego do podjęcia inicjatywy zorganizowania konferencji obejmującej szeroko pojęte zagadnienia opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.

foto Wsparcie bezpieczeństwa pacjenta przez popularyzację dowodów naukowych w praktyce zawodów medycznych
3

Wsparcie bezpieczeństwa pacjenta przez popularyzację dowodów naukowych w praktyce zawodów medycznych

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Doskonała nauka II – wsparcie konferencji naukowych”.

foto GreenCosmIn – międzynarodowy grant z programu MSCA Staff Exchanges dla zespołu naukowców z UMLub
5

GreenCosmIn – międzynarodowy grant z programu MSCA Staff Exchanges dla zespołu naukowców z UMLub

Z radością informujemy, że zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. n. farm. Wirginii Kukuły-Koch z Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał dofinansowanie w ramach programu MSCA Staff Exchange na realizację projektu pt. „Green chemistry and biotechnology approaches for the development of nature-based cosmetics”.

foto Konferencja „Określenie standardów bezpieczeństwa pacjenta w opiece stomatologicznej”
5

Konferencja „Określenie standardów bezpieczeństwa pacjenta w opiece stomatologicznej”

W dniach 8-9 grudnia 2023 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbędzie się konferencja o charakterze naukowo-szkoleniowym nt. „Określenie standardów bezpieczeństwa pacjenta w opiece stomatologicznej”.

foto Zespoły do zadań specjalnych
4

Zespoły do zadań specjalnych

Jesień to czas intensywnej pracy 2 zespołów powołanych przez Jego Magnificencję Rektora, których zadaniem jest zaprojektowanie procesu obsługi procesu open science, a także ustalenie ścieżek postępowania związanego z zarządzaniem danymi osobowymi w badaniach naukowych.

foto Dr Michał Zarobkiewicz laureatem 5 edycji konkursu o Grant Naukowy Fundacji DKMS!
5

Dr Michał Zarobkiewicz laureatem 5 edycji konkursu o Grant Naukowy Fundacji DKMS!

Grant Naukowy Fundacji DKMS jest skierowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę skupiają m.in. wokół hematologii oraz terapii komórkowych. Badania te mogą dotyczyć różnych dziedzin nauk podstawowych jak i klinicznych.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie