numer 025
Listopad 2023
4

Podsumowanie Pierwszej Edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej „OncoPhD”

Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej "OncoPhD" na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w dniach 20-22 października 2023 roku zakończyła się sukcesem. Przyniosła nie tylko naukowy rozwój, ale także mnóstwo pozytywnej energii. Celem konferencji była wymiana doświadczeń i wiedzy między doktorantami, studentami i młodymi naukowcami.
Uczestnicy konferencji OncoPhD
Uczestnicy konferencji OncoPhD
Miłym zaskoczeniem dla organizatorów było szerokie zainteresowanie wydarzeniem w środowisku naukowym. W konferencji udział wzięło 62 uczestników, natomiast online zarejestrowało się około 300 osób, które mimo wszystko chciały być częścią tego wydarzenia. Ich obecność była dla organizatorów bezcenna.
Warsztaty w trakcie konferencji OncoPhd
Warsztaty w trakcie konferencji OncoPhd
Cieszymy się, że „OncoPhD” przekroczyło granice Polski. W konferencji uczestniczyło 17 osób z zagranicy. Wyjątkowo warto wspomnieć udział gości z Rumunii, którzy nie tylko uczestniczyli aktywnie, ale także zdobyli główne nagrody w dwóch sesjach.

Prezentacje naszych uczestników koncentrowały się na tematach związanych z onkologią kliniczną i przedkliniczną. Zostały omówione m.in.: mechanizmy powstawania chorób nowotworowych, strategie opracowania leków przeciwnowotworowych oraz wymiana doświadczeń z codziennej praktyki klinicznej. Podczas wydarzenia mieliśmy też wielu inspirujących gości z Polski i świata, jak prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, który zgodził się poprowadzić wykład otwierający wydarzenie, Michael Pitter z Uniwersytetu w Michigan przedstawiający swoją pracę w Stanach Zjednoczonych, czy reprezentanci firmy AstraZeneca, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i omówili możliwe ścieżki kariery od nauki do przemysłu farmaceutycznego, a także wiele innych ciekawych wystąpień.

Konferencja to nie tylko prezentacje i wykłady, a organizatorzy nie ograniczyli się tylko do teorii. Uczestnicy wydarzenia mieli szansę popracować nad zdobyciem nowych umiejętności praktycznych na wielu warsztatach takich jak kurs ultrasonografii, laparoskopii, biopsji, psychoonkologii, technik in vitro, umiejętności miękkich, sztuki wystąpień itp.
Sukces pierwszej edycji konferencji „OncoPhD” to dla organizatorów nie tylko okazja do radości, ale także inspiracja do kontynuowania tego wydarzenia. Już teraz możemy zaprosić zainteresowanych na kolejne edycje. Młodzi naukowcy z całego świata mają wielkie szanse oraz oczekiwania, którym na spotkanie wyszedł Samorząd Zarządu Doktorantów Uniwersytetu Medycznego w Lubinie tworząc właśnie to wydarzenie.
Autorka: lek. Marta Gędek
Zdjęcia: Karolina Opoka, Ilona Skrabalak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie