numer 008
październik 2021

Witamy po wakacyjnej przerwie! Mamy nadzieję, że w nowy rok akademicki wchodzicie ze świeżą energią. W Blasku duże zmiany! Niektóre widoczne na pierwszy rzut oka, a niektóre mniej oczywiste. Wprowadziliśmy system anonimowego oceniania artykułów (nie żałujcie gwiazdek) i mały lifting pod kątem dostępności cyfrowej. Zmiany także w harmonogramie publikacji. W tym roku, jak widzicie, Blask będzie wychodził na początku miesiąca, a nie na końcu. To jeszcze nie wszystko, co zaplanowaliśmy na ten rok… A tymczasem zapraszamy do lektury.

foto
4
Pierwsze urodziny Blask

Z przyjemnością informujemy, że Blask w październiku obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was małe podsumowanie.

[więcej...]
foto
6
BlaskTV

Czy jesteście ciekawi kto zasiadł na tych kanapach w pierwszym odcinku BlaskTV?
 

[więcej...]
foto
23
System FRONTDESK

System FRONTDESK jest aplikacją webową, która została wdrożona do szerokiego użytku 1 października, docelowo każdy będzie miał do niej dostęp — nasi studenci, pracownicy, jak i petenci z zewnątrz (kandydaci na studia, interesariusze).

[więcej...]
foto
5
A po studiach...

Jak wyglądają wyzwania w zawodzie pielęgniarza? Czy łatwo jest łączyć studia z pracą na oddziale? Na te i inne pytania odpowiedział mgr Adam Bartyzel, pracujący jako pielęgniarz w jednym z lubelskich szpitali.

[więcej...]
foto
3
Przystanek szczepienie

Akcja "Przystanek szczepienie" ma juz za sobą pierwsze sukcesy! Chętni przyjeżdżaja specjalnym autobusem do Centrum Symulacji Medycznej.

[więcej...]
foto
7
Wydział Lekarsko-Dentystyczny UM dołączył do ADEE

Dzięki inicjatywie i działaniom podjętym przez prof. dr hab. n. med. Renatę Chałas - Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wydziałowi udało dołączyć się do ADEE.

[więcej...]
foto
2

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

1 października 2021 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022.

[więcej...]
foto
5
Symulacja haptyczna dla stomatologów już na UMLub

Symulacja haptyczna dla stomatologów już na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie! Czym jest technologia haptyczna i dlaczego może być tak istotna dla przyszłych lekarzy dentystów?

[więcej...]
foto
8
Wystawa w Bibliotece Głównej

„Anatomia się nie zmienia? – zmieniają się podręczniki.” – wystawa w formule hybrydowej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Szkolna 18).

[więcej...]
foto
4
Open Week

Open Week – z myślą o nowych adeptach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Medycznej Biuro Karier oraz organizacje studenckie naszej Uczelni.

[więcej...]
foto
8
Spełniajmy marzenia zawodowe

Mimo iż pandemia zdążyła pokrzyżować plany dr n. med. Marleny Pedowskiej, to w roku 2021 udało się zrealizować wyjazd do Włoch i staż u Profesora Giulio Rasperini - światowej sławy autorytetu w dziedzinie periodontologii.

[więcej...]
foto
3

Sekcja Jakości Kształcenia

W proces jakości kształcenia w uczelni zaangażowani są studenci, absolwenci, interesariusze zewnętrzni, władze Uczelni, kadra i administracja uniwersytecka.

[więcej...]
foto
2
"Zadbaj o zdrowie" - piknik prozdrowotny

11 września na Placu Zamkowym w Lublinie odbył się piknik prozdrowotny "Zadbaj o Zdrowie". W jego trakcie uczestnicy mogli wziąć udział w licznych prelekcjach oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19.

[więcej...]
foto
8
3 słowa o sobie

Genetyka jest dziedziną błyskawicznego rozwoju, wszechobecną w naszym życiu. Pracę naukową lubię, bo jest pasjonująca i przynosi nieoczywiste rozwiązania.

[więcej...]
foto
2
Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej

W czerwcu i wrześniu Rada ds. Kształcenia UM w Lublinie pozytywnie zaopiniowała zmianę stanowiska łącznie X nauczycieli akademickich na stanowisko profesora uczelni w grupie pracowników dydaktycznych.

[więcej...]
foto
3

Konkurs dla młodzieży „Moja przyszłość w medycynie”

Zorganizowany w marcu konkurs został ciepło odebrany przez lubelską młodzież - komisja konkursowa otrzymała wiele prac z dziedzin literackich oraz plastycznych.

[więcej...]
foto
2
Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

W dniach 7-9 oraz 15-16 września 2021 r. odbył się cykl szkoleń dla pracowników UMLub wchodzących w skład grupy konsultacyjnej ds. dostępności, powołanej w celu realizacji projektu „Uczelnia przyjazna”.

[więcej...]
foto
7

The decorative serviette

In Poland (particularly at weddings) there are those white, square and shinning serviettes (napkins) made of a remarkable material that renders them both hydro- and lipo-phobic.

[więcej...]
foto
12
Oh! Women in science...

Derogatory attitudes towards women have been expressed on numerous occasions. In his 1851 essay "On Women", Schopenhauer expressed opposition to what he called "Teutonico-Christian stupidity" and till this day his misogynist remarks have made him one of the most hated philosophers of all times.

[więcej...]
Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto
7

Żywienie pacjenta z cukrzycą typu 2

Cukrzyca typu 2 to jedno z najpoważniejszych chorób przewlekłych na świecie. W połowie przypadków przebiega bezobjawowo, większość pacjentów jest diagnozowana dopiero w momencie wystąpienia powikłań.

[więcej...]
foto
3
Kalendarium

Przedstawiamy zestawienie wydarzeń na najbliższy miesiąc.

[więcej...]
foto
3
Międzynarodowy Konkurs dla Studentów Stomatologii

Piotr Górka, student stomatologii naszego Uniwersytetu zwycięzcą Ogólnopolskiego etapu Międzynarodowego Konkursu dla Studentów Stomatologii.

[więcej...]
Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto
1
Konkursy Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło 4 nowe konkursy na projekty badawcze - 22. edycję konkursu OPUS, 17. edycję konkursu SONATA, 3. edycję konkursu PRELUDIUM BIS oraz wszechstronny program dla zagranicznych naukowców POLONEZ BIS 1.

[więcej...]
Licznik odwiedzin : 80296 dzisiaj : 42
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie