numer 008
październik 2021

Witamy po wakacyjnej przerwie! Mamy nadzieję, że w nowy rok akademicki wchodzicie ze świeżą energią. W Blasku duże zmiany! Niektóre widoczne na pierwszy rzut oka, a niektóre mniej oczywiste. Wprowadziliśmy system anonimowego oceniania artykułów (nie żałujcie gwiazdek) i mały lifting pod kątem dostępności cyfrowej. Zmiany także w harmonogramie publikacji. W tym roku, jak widzicie, Blask będzie wychodził na początku miesiąca, a nie na końcu. To jeszcze nie wszystko, co zaplanowaliśmy na ten rok… A tymczasem zapraszamy do lektury.

foto Pierwsze urodziny Blask
4

Pierwsze urodziny Blask

Z przyjemnością informujemy, że Blask w październiku obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was małe podsumowanie.

foto BlaskTV
6

BlaskTV

Czy jesteście ciekawi kto zasiadł na tych kanapach w pierwszym odcinku BlaskTV?
 

foto System FRONTDESK
23

System FRONTDESK

System FRONTDESK jest aplikacją webową, która została wdrożona do szerokiego użytku 1 października, docelowo każdy będzie miał do niej dostęp — nasi studenci, pracownicy, jak i petenci z zewnątrz (kandydaci na studia, interesariusze).

foto A po studiach...
5

A po studiach...

Jak wyglądają wyzwania w zawodzie pielęgniarza? Czy łatwo jest łączyć studia z pracą na oddziale? Na te i inne pytania odpowiedział mgr Adam Bartyzel, pracujący jako pielęgniarz w jednym z lubelskich szpitali.

foto Przystanek szczepienie
3

Przystanek szczepienie

Akcja "Przystanek szczepienie" ma juz za sobą pierwsze sukcesy! Chętni przyjeżdżaja specjalnym autobusem do Centrum Symulacji Medycznej.

foto Wydział Lekarsko-Dentystyczny UM dołączył do ADEE
7

Wydział Lekarsko-Dentystyczny UM dołączył do ADEE

Dzięki inicjatywie i działaniom podjętym przez prof. dr hab. n. med. Renatę Chałas - Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wydziałowi udało dołączyć się do ADEE.

foto <p>Inauguracja roku akademickiego 2021/2022</p>
2

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

1 października 2021 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022.

foto Symulacja haptyczna dla stomatologów już na UMLub
5

Symulacja haptyczna dla stomatologów już na UMLub

Symulacja haptyczna dla stomatologów już na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie! Czym jest technologia haptyczna i dlaczego może być tak istotna dla przyszłych lekarzy dentystów?

foto Wystawa w Bibliotece Głównej
8

Wystawa w Bibliotece Głównej

„Anatomia się nie zmienia? – zmieniają się podręczniki.” – wystawa w formule hybrydowej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Szkolna 18).

foto Open Week
4

Open Week

Open Week – z myślą o nowych adeptach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Medycznej Biuro Karier oraz organizacje studenckie naszej Uczelni.

foto Spełniajmy marzenia zawodowe
9

Spełniajmy marzenia zawodowe

Mimo iż pandemia zdążyła pokrzyżować plany dr n. med. Marleny Pedowskiej, to w roku 2021 udało się zrealizować wyjazd do Włoch i staż u Profesora Giulio Rasperini - światowej sławy autorytetu w dziedzinie periodontologii.

foto <p>Sekcja Jakości Kształcenia</p>
3

Sekcja Jakości Kształcenia

W proces jakości kształcenia w uczelni zaangażowani są studenci, absolwenci, interesariusze zewnętrzni, władze Uczelni, kadra i administracja uniwersytecka.

foto
2

"Zadbaj o zdrowie" - piknik prozdrowotny

11 września na Placu Zamkowym w Lublinie odbył się piknik prozdrowotny "Zadbaj o Zdrowie". W jego trakcie uczestnicy mogli wziąć udział w licznych prelekcjach oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19.

foto 3 słowa o sobie
8

3 słowa o sobie

Genetyka jest dziedziną błyskawicznego rozwoju, wszechobecną w naszym życiu. Pracę naukową lubię, bo jest pasjonująca i przynosi nieoczywiste rozwiązania.

foto Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej
2

Nowi profesorowie w grupie dydaktycznej

W czerwcu i wrześniu Rada ds. Kształcenia UM w Lublinie pozytywnie zaopiniowała zmianę stanowiska łącznie X nauczycieli akademickich na stanowisko profesora uczelni w grupie pracowników dydaktycznych.

foto <p>Konkurs dla młodzieży „Moja przyszłość w medycynie”</p>
3

Konkurs dla młodzieży „Moja przyszłość w medycynie”

Zorganizowany w marcu konkurs został ciepło odebrany przez lubelską młodzież - komisja konkursowa otrzymała wiele prac z dziedzin literackich oraz plastycznych.

foto Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
3

Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

W dniach 7-9 oraz 15-16 września 2021 r. odbył się cykl szkoleń dla pracowników UMLub wchodzących w skład grupy konsultacyjnej ds. dostępności, powołanej w celu realizacji projektu „Uczelnia przyjazna”.

foto <p>The decorative serviette</p>
7

The decorative serviette

In Poland (particularly at weddings) there are those white, square and shinning serviettes (napkins) made of a remarkable material that renders them both hydro- and lipo-phobic.

foto Oh! Women in science...
12

Oh! Women in science...

Derogatory attitudes towards women have been expressed on numerous occasions. In his 1851 essay "On Women", Schopenhauer expressed opposition to what he called "Teutonico-Christian stupidity" and till this day his misogynist remarks have made him one of the most hated philosophers of all times.

Kolumna studencka
Kolumna studencka
foto <p>Żywienie pacjenta z cukrzycą typu 2</p>
7

Żywienie pacjenta z cukrzycą typu 2

Cukrzyca typu 2 to jedno z najpoważniejszych chorób przewlekłych na świecie. W połowie przypadków przebiega bezobjawowo, większość pacjentów jest diagnozowana dopiero w momencie wystąpienia powikłań.

foto Kalendarium
3

Kalendarium

Przedstawiamy zestawienie wydarzeń na najbliższy miesiąc.

foto Międzynarodowy Konkurs dla Studentów Stomatologii
3

Międzynarodowy Konkurs dla Studentów Stomatologii

Piotr Górka, student stomatologii naszego Uniwersytetu zwycięzcą Ogólnopolskiego etapu Międzynarodowego Konkursu dla Studentów Stomatologii.

Nauka i projekty
Nauka i projekty
foto Konkursy Narodowego Centrum Nauki
1

Konkursy Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło 4 nowe konkursy na projekty badawcze - 22. edycję konkursu OPUS, 17. edycję konkursu SONATA, 3. edycję konkursu PRELUDIUM BIS oraz wszechstronny program dla zagranicznych naukowców POLONEZ BIS 1.

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie