numer 025
Listopad 2023
6

Kierownicy jednostek w pigułce – prof. Agata Przekora-Kuśmierz

W listopadowej odsłonie przedstawiamy panią kierownik Samodzielnej Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej na Wydziale Biomedycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – prof. dr hab. n. farm. Agatę Przekorę-Kuśmierz.
Zapraszamy do lektury!
prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz
prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz
Czym zajmuje się jednostka, którą Pani Profesor kieruje?
Nasz Zespół prowadzi badania związane z szeroko pojętą medycyną regeneracyjną. Zatem w zakres prowadzonych w jednostce prac naukowych wchodzi zarówno terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, jak i medycyna oparta o biomateriały, czyli materiały do zastosowań biomedycznych (np. implanty kostne, substytuty tkanki chrzęstnej, opatrunki na rany). W naszych badaniach duży nacisk kładziemy również na nowoczesną gałąź medycyny regeneracyjnej jaką jest inżynieria tkankowa, która wykorzystuje biomateriały jako rusztowanie dla komórek w celu stworzenia w warunkach in vitro żywego autowszczepu tkanki lub organu. Praca z materiałami implantacyjnymi wymaga od nas także dużej wiedzy oraz znajomości technik z zakresu inżynierii biomateriałów, ponieważ w naszych badaniach nie tylko tworzymy nowatorskie biomateriały, ale także poddajemy je pełnej charakterystyce mikrostrukturalnej, mechanicznej oraz biologicznej. 

Co lubi Pani Profesor w swojej pracy?
W swojej pracy lubię to, że jest bardzo kreatywna, mogę realizować w niej swoje naukowe pomysły, które na dodatek mogą potencjalnie przynieść wiele dobrego dla społeczeństwa. Praca to również ludzie, z którymi dzielimy nasze obowiązki. Mam wspaniały i oddany Zespół, na który zawsze mogę liczyć. To ogromna zasługa moich pracowników, że praca jest dla mnie taką przyjemnością. 

Moja kariera zawodowa...
Moja kariera zawodowa była dość dynamiczna. Po ukończeniu studiów w 2009 roku na kierunku biotechnologia (UMCS) rozpoczęłam pracę badawczą w Zakładzie Biochemii i Biotechnologii UM w Lublinie i dość szybko zdobyłam kolejne stopnie i tytuły naukowe (2014 r. – doktorat, 2018 r. – habilitacja, 2022 r. – profesura). Jednakże moja kariera naukowa nabrała prawdziwego rozpędu w momencie uzyskania w 2019 roku grantu Opus 16 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Pozyskanie dużego grantu dało mi nie tylko ogromne możliwości finansowania badań, ale również pozwoliło stworzyć zespół badawczy, który teraz razem ze mną tworzy Samodzielną Pracownię Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej. Co więcej pozyskanie tego prestiżowego projektu zadziałało trochę jak efekt domina, ponieważ od tego czasu udało mi się pozyskać kolejne dwa projekty Opus (NCN), dzięki temu kierowana przez mnie jednostka została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.  

Ja prywatnie...
Jestem raczej domatorką, chociaż raz na jakiś czas lubię trochę zaszaleć. Kocham przyrodę i  jestem miłośniczką fauny, dlatego mój dom zawsze zamieszkiwały jakieś zwierzęta. Obecnie są to trzy króliki oraz pies. Prywatnie jestem żoną oraz mamą 1,5-rocznego urwisa – Dawidka.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie